İşletim Sistemi Kurtarma Yardım Çağrısı

sertpoyraz
10-08-2012, 19:38   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Arkdaşlar windows xp den sıkılıp linux kurayım dedim, zar zor kurdum, boot ayarları grub olayı yüklenmemiş, tekrar kurdum yüklendi, ekran karttı sürücülerini yükledim siyah bir ekran geliyor kullanıcı adı parola soruyor, bu arada başka bir forumda açtığım konudan sürekli yardım alıyorum, bana bir sürü kod yazmamı söylediler ama hiç biri işe yaramadı, grub menüsünde, windows xp yi seçtiğimde açılmıyor, siyah bir ekran ve yazılar, rakamlar çıkıyor, 1 haftadır bilgisayarı kullanamıyorum lütfen yardım edin, kullandığım linuxun sürümü Mint 13 Maya KDE sürümü, sizden istediğim bunların hepsini çözüp eskisi gibi windows kullanmama yardımcı olmanız. İsteyene başka forumda açtığım konu linkini atabilirim.

grezimonk
10-08-2012, 21:01   |  #2  
grezimonk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 37
4,195 mesaj

http://forum.linuxmint.org.tr/index.php/topic,1189.0.html
dene... bence senin Windows uçmuş... LinuXMint'i üzerine kurmuşsun...

Kapalı Hesap (172709)
10-08-2012, 23:56   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 48
2,757 mesaj

link veremiyoru kopyalamıyor çözümü internete

şunu yaz 

windows XP'yi başlatığınızda bilgisayar yanıt vermiyor ve bir siyah ekran görüntleniyor.

Boracalin
12-08-2012, 05:14   |  #4  
Boracalin avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
1,592 mesaj

XP'nin mbr denilen ön yükleme kaydını bozmuşsun maalesef... 

fixmbr diye bir program önerecektim ama xp'ye giremiyorsun anladığım kadarı ile... 

Peki elinde XP CD'si var mı ? Varsa onunla kurtarma seceneklerini dene... 

O da olmazsa benim yıllar önce XP kullanırken denediğim ve %70 başarı şansı olan taktiğimi deneyebilirsin :) Risklidir ama , arkamdan söylenme sonra... 

XP CD'sini alıyorsun normal format atar gibi başlatıyorsun... altta ki yazıları çok iyi takip etmen lazım , dosyalar kopyalanıyor , bootloader kuruluyor / kuruldu gibi bir yazı gördüğünde TAAK cd'yi çıkartıyorsun :D 

Böylelikle hem sisteme format atmamış oluyorsun , hemde bootloader'ını düzeltiyorsun ;)

Çünkü şu an senin HDD'nin en başında GRUB2 var ondan sonra windowsun MBR'si geliyor sıkıntı burada... Linux'u kaldırdığın içinde GRUB2 pert vaziyette.. Ama HDD'nin en başında olduğu içinde MBR'ye geçirmiyor seni... 

Çok sıkıntılı ve çözümü (bana göre) tamamen şans işi... Win 7 o konularda daha sağlam... 

Linux'u kaldırırken dikkat etmek lazım... Veya kurarken grub'un nereye kuralacağına...

Bir ihtimal tekrar xubuntu - lubuntu gibi hafif bir dağıtım kur XP'nin yanına , grub menüsünü düzeltsin , ondan sonra linux kaldırma konularını araştırıp rahatça kaldır... (grub sorunsuzca gidecektir.)

Bir seçenekte USB'ler CD'ler için modifiye edilmiş , live XP'ler var , genelde içine kurtarma araçlarını doldururlar... Onunla da müdahale edebilirsin... (ama buna da dikkat et , hdd'ni komple silme riskin var hep...) 

Bu anlattıklarım tecrübe ile sabit , yaşadığım ve kendimce ürettiğim çözüm önerileri... Tabii yıllar öncesine ait köhnemiş teknikler... Tıpkı XP gibi... 

Şu an sistemidde 160 gb'lık bir hdd (laptoptan sökmüştüm) boş olarak durur... Linux denemek istediğimde buna kurar , grub'u da direk bu hdd'nin başına koyarım ve sadece girerken biostan bu hdd ile başlatınca linux ve win7'ye ulaşırım... Beğenmediğimde ise direk ana hdden başlatır win7 üzerinden linux'un olduğu HDD'yi biçimlendiriveriyorum gidiyor... Çünkü win7'nin kurulu olduğu hdd'ye etkisi yok...

Örneğin bende hiç bölümlenmiş hdd yok , aşağıda ki resimden göreceğin üzere , her hdd tek bölüm... 80 gb'lık - Win 7 Sp1 64 bit  / 160 gb'lık Mint 13 KDE 64 bit / 320 gb'lık yedek / 500 gb'lık diğer yedek... (acilen 1,5-2 TB'lik yeni bir hdd lazım bana :( ) Neden win 7 80'lik te linux 160'lıkta dersen ; 80 gb olan 7200 rpm 3,5 inç  , 160 gb olan 5400 rpm 2,5 inç.

[/url]

Uploaded with [url=http://imageshack.us]ImageShack.us

Son Düzenleme: Boracalin ~ 12 Ağustos 2012 05:17
grezimonk
13-08-2012, 02:33   |  #5  
grezimonk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 37
4,195 mesaj

muhalif olmak gibi olmasın ama xp diskini takıp kur ekranında onarmak için R basıp komut satırında fix boot enter + fix mbr enter tuşlasa düzelmez mi?