İşletim sistemi tavsiyesi !(windows dışında)

xenon_06
29-06-2010, 22:06   |  #1  
xenon_06 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
103 mesaj

Selam yeni bir işletim sistemine geçmeyi düşünüyorum.Windows tan sıkıldım gerek 3-4 ay sonra durup dururken yavaşlaması,ilk günkü performanstan düşmesi vb. nedenlerden ötürü.Aklımda Ubuntu var,ücretsiz bir yazılım sormak istediğim bazı konular var ;

1)Windowstaki gibi exe dosyalarını çalıştırabilirmiyim ? Örn:Ms office,K-lite codec pack,nero,winrar gibi

2)Linux tabanlı işletim sistemleri kararlımıdır,zamanla yavaşlamalar,sapıtmalar olur mu ?

3)Windowstaki gibi virüs,trojen vs. bulaşırmı? Antivirüs kullanmak gereklimidir ?

4)Pentium-4 2.66 ghz 768mb ram de sorunsuz çalışır mı ? Xp gibi az kaynak harcar mı ?

Şimdiden teşekkürler internet üzerinden indirmeyi düşünüyorum sanırsam Ubuntu 9.04 32-bit türkçe destekli en son sürümü,boyutu 800 mb civarı.En son sürümünü dili ingilizcede olabilir bilen arkadaşlar link verirlerse sevinirim.

Atilla Sarıtaş
29-06-2010, 22:24   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
5,871 mesaj

Pardus kurabilirsin tamamı Türkçe Linux tabanlı. 

Mustafa@PC
29-06-2010, 22:27   |  #3  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Sen sanırım Windows 7 kullanmamışsın ;)

enestalha
29-06-2010, 22:27   |  #4  
enestalha avatarı
Yıllanmış Üye
198 mesaj

UBUNTU 10.04 LTS VAR. KURDUKTAN SONRA GÜNCELLEMELERİ YAPARSAN TÜRKÇE DESTEĞİ VAR.
UBUNTU ALTINDA EXE ÇALIŞMAZ. EXE Yİ UNUTMAN LAZIM. YALNIZ WİNE GİBİ WİNDOWS UYGULAMALARINI ÇALIŞTIRABİLECEĞİN PROGRAM VAR.
OFICE PROGRAMINA GEREK YOK. OPEN OFFICE ÜZERİNDE ÖN TANIMLI GELİYOR. YUKARIDA BAHSETTİĞİN TÜM PROGRAMLARIN ALTERNATİFİ VAR. UBUNTU FORUMLARINDA BAK BULURSUN.
DAHA ÖNCESİNDE FEDORA KURDUM TEKRAR KALDIRDIM,
PARDUS U AYNI ŞEKİLDE KURDUM TEKRAR KALDIRDIM. PEK KARARLI GELMEDİ YA DA BEN BECEREMEDİM BİLEMİYORUM.
şimdi ubuntu 10.04 yüklü ama pek fazla kurcalama şansım olmadı. ama menüleri filan çok güzel. macos u anımsatıyor.
virus olayı daha az. çünki yayılan virüslerin büyük bir kısmı exe uzantılı. exe uzantısı linux üzerinde çalışmayınca bir sorun da çıkarmıyor. ayrıca ubuntu 10.04 üzerinde antivirüs programı da var.
768 mb ram ubuntuyu uçurur.
ben vin 7 üzerinde sanal makina üzeine kurdum yaklaşık 450 mb ram tanımladım  çalıştı.  normal kurulum yaptığımda daha da hızlı çalıştı. 1 gb ram ile.
çalışan cd  şeklinde kurup çalıştıra bilirsin. sana detaylı bilgi verebilir. ayrıca vindowsu kaldırmadan 2 bir işletim sistemi olarak kur istersen test ettikten sonra hoşuna gitmezse tekrar kaldırırsın.
bunun için de wubi diye program var. internetten indiriyorsun windows üzerine. windows üzerindeyken sanna ubuntunun kurulumunu yapıyor ki bu boot da çok işe yarıyor. enazında grub ile uğraşmıyorsun.

Erşah
29-06-2010, 22:35   |  #5  
Erşah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
2,183 mesaj
Alıntı: Mustafa@PC  
Harbidende sen galiba windows 7 kullanmamışsın.Eğer gerekli bakımını yaparsan windows 7'i hiç formatlamadan hıphızlı bir şekilde gönül rahatlığıyla kullanabilirsin.

xenon_06
29-06-2010, 23:01   |  #6  
xenon_06 avatarı
OP Yıllanmış Üye
103 mesaj
Alıntı: Mustafa@PC  
Windows 7 kullandım,Windows-7 64bit professional edition,laptopta kullanıyorum ama bu sistem kaldırmaz,çok kasar :) Ayrıca windows 7 antivirüssüz kullanılmaz :D Windows un kendisinden sıkıldım,hatta param olsa direk Mac OS X Leopard.

xenon_06
29-06-2010, 23:03   |  #7  
xenon_06 avatarı
OP Yıllanmış Üye
103 mesaj

enestalha dostum çok teşekkürler,tam istediğim şekilde yanıtlamışsın klavyene sağlık :)

xenon_06
29-06-2010, 23:20   |  #8  
xenon_06 avatarı
OP Yıllanmış Üye
103 mesaj

http://www.facebook.com/home.php ... 177745147930&ref=mf

Bu video fake mi bilemiyorum ama gerçekten çok hoş :)

Nicoll
30-06-2010, 00:08   |  #9  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj
Alıntı: xenon_06  

Linkteki video gerçek... Küp şeklindeki masaüstü compiz ile yapılıyor... Linux'ta (compiz kurulu olsun yada olmasın) tek oturumda birden fazla masaüstünü aynı anda kullanabilir ve aralarında kolay bir şekilde geçiş yapabilirsiniz...

Videodaki adam bir masaüstünde anlık mesajlaşma programını, web tarayıcısını kullanıyor ve müzik dinliyor. Sonra da bunları çalışır halde bırakıp diğer masaüstünde sanal makinedeki Windows XP'yi çalıştırıyor... Sonra bunu da yine çalışır halde bırakıp başka bir masaüstüne geçip film seyrediyor... Bütün bunlar olurken birde bunları küp şeklinde döndürüp Microsoft'un yüreğini ağzına getiriyor Kahkaha

Ve masaüstünü bu şekilde gören Bill Gates'in bile ağzı bir karış açık kalır...

Bu arada, diğer arkadaşın dediği gibi ayriyetten Wubi uygulaması indirmesen bile indirdiğin iso dosyasını CD veya DVD'ye yazdıktan sonra normal program kurar gibi Linux kurabilirsin zira içinde wubi uygulaması entegre haldedir... (Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu bunların hepsinin birbirinden güzel yönleri vardır, ben performansa önem verdiğim için Xubuntu tercih ediyorum)

Atilla Sarıtaş
30-06-2010, 00:49   |  #10  
Yıllanmış Üye
5,871 mesaj

Bende istiyorum Kahkaha

xenon_06
30-06-2010, 01:45   |  #11  
xenon_06 avatarı
OP Yıllanmış Üye
103 mesaj
Alıntı: Nicoll  
Linkteki video gerçek... Küp şeklindeki masaüstü compiz ile yapılıyor... Linux'ta (compiz kurulu olsun yada olmasın) tek oturumda birden fazla masaüstünü aynı anda kullanabilir ve aralarında kolay bir şekilde geçiş yapabilirsiniz...

Videodaki adam bir masaüstünde anlık mesajlaşma programını, web tarayıcısını kullanıyor ve müzik dinliyor. Sonra da bunları çalışır halde bırakıp diğer masaüstünde sanal makinedeki Windows XP'yi çalıştırıyor... Sonra bunu da yine çalışır halde bırakıp başka bir masaüstüne geçip film seyrediyor... Bütün bunlar olurken birde bunları küp şeklinde döndürüp Microsoft'un yüreğini ağzına getiriyor Kahkaha

Bu arada, diğer arkadaşın dediği gibi ayriyetten Wubi uygulaması indirmesen bile indirdiğin iso dosyasını CD veya DVD'ye yazdıktan sonra normal program kurar gibi Linux kurabilirsin zira içinde wubi uygulaması entegre haldedir... (Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu bunların hepsinin birbirinden güzel yönleri vardır, ben performansa önem verdiğim için Xubuntu tercih ediyorum)

Açıklama için teşekkürler,''ben performansa önem verdiğim için Xubuntu tercih ediyorum'' yapma ya bende performans istediğim için geçmiştim,ubuntu yu indirdim bile 2 saat sürdü gerçi ama emeğe değer umarım :) Evde boş cd yok yarın alıpta artık kurucaz hdd yi bi güzel formatlayıp,biostan...

Son Düzenleme: xenon_06 ~ 30 Haziran 2010 01:48
enestalha
30-06-2010, 07:24   |  #12  
enestalha avatarı
Yıllanmış Üye
198 mesaj

wubi uygulaması tüm isolarda dahil değil. zira ben ubuntunun orjinal sitesinden indirdirm. wubi ile kuramadım.
sanal makinada tam kurulum yapayımn dedim  o da olmadı.  ama live cd destekli sürümünü indirdim. hem wubi ile kurulum yaptım. daha kolaydı,  hem de sanal makinada kurulum yaptım çok güzel çalıştı.
yalnız benim sıkıntım, güncellemeler yapıldıkça her bir güncellemeden sonra gruba yeni işletim sistemi gibi ekliyor güncel sürümü ve boot ekranında birden çok işletim sistemi varmış gibi çıkıyor karşımıza.
grubdan silmekten başka çaresi var mı bunun.

layra41
30-06-2010, 16:13   |  #13  
Yıllanmış Üye
725 mesaj

videoyu izledidim dayamışlar wineyi playonlinux u, bilmemem neyi bence pardus 2009.2 kelaynak kulan
ubuntu da çok kota yersin zamanda.

Nicoll
30-06-2010, 17:23   |  #14  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj
Alıntı: enestalha  
wubi uygulaması tüm isolarda dahil değil. zira ben ubuntunun orjinal sitesinden indirdirm. wubi ile kuramadım.
sanal makinada tam kurulum yapayımn dedim  o da olmadı.  ama live cd destekli sürümünü indirdim. hem wubi ile kurulum yaptım. daha kolaydı,  hem de sanal makinada kurulum yaptım çok güzel çalıştı.
yalnız benim sıkıntım, güncellemeler yapıldıkça her bir güncellemeden sonra gruba yeni işletim sistemi gibi ekliyor güncel sürümü ve boot ekranında birden çok işletim sistemi varmış gibi çıkıyor karşımıza.
grubdan silmekten başka çaresi var mı bunun.
Eski karneli Synaptik'ten kaldırarak silebilirsiniz... 2.6.32 diye aratıp aşağıda yazdığım paketlerin eskilerini kaldırın... (en son ubuntu 10.04 çekirdeği 2.6.32-22)

linux-image-çekirdek numarası-generic
linux-headers-çekirdek numarası

/var/cache/apt/archives altında biriken eski güncelleme dosyalarını da terminale sudo apt-get clean komutunu vererek slebilirsiniz...

Ayrıca genel temizlik için bleachbit isimli uygulamayı Synaptik'ten kurarak kullanabilirsiniz ama bildiğim kadarıyla eski karnelleri kaldırmıyor...

Dgn_can
30-06-2010, 17:52   |  #15  
Üye
84 mesaj

bence adam giib bi pc al win 7 kullan alcak para yok diyorsan pardus kullan ben kullandım fena deği ama exe çalıştırmak biraz sıkıntılı

Nicoll
30-06-2010, 18:05   |  #16  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj
Açıklama için teşekkürler,''ben performansa önem verdiğim için Xubuntu tercih ediyorum'' yapma ya bende performans istediğim için geçmiştim,ubuntu yu indirdim bile 2 saat sürdü gerçi ama emeğe değer umarım :) Evde boş cd yok yarın alıpta artık kurucaz hdd yi bi güzel formatlayıp,biostan...
Önemli bir performans farkı yok ama kullanılan uygulamalar farklı, bu yüzden Ubuntu yeni başlayanlar için doğru tercih Beğendim

Ubuntu'nun performansı çok iyidir. 2.66 ghz işlemci hızı çok çok iyi... Linux'u kurulumdan on yıl sonra bile ilk günkü performansta kullanırsın hiçbir değişiklik olmaz...

Bahsettiğiniz uygulamalar için; openoffice, vlc player, audacious, (nero'nun linux sürümü de var), brasero, 7zip vs... gibi birçok Linux alternatifi var... Linux güvenliği ile ilgili şuraya bakınız...

world_pc
30-06-2010, 18:15   |  #17  
world_pc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,359 mesaj

Çok sıkıldıysan Linux  takıl...

Nicoll
30-06-2010, 18:30   |  #18  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj
Alıntı: Dgn_can  
bence adam giib bi pc al win 7 kullan alcak para yok diyorsan pardus kullan ben kullandım fena deği ama exe çalıştırmak biraz sıkıntılı
İşte bu Linux'ta exe çalıştırma hikâyesinde kopuyorum çünki;

Linux'ta exe çalıştırmak istemek demek araç taşıyabilen lüx bir gemiye aracınızla binip okyanusu da kendi aracınızla geçmek istemek demektir...

Örneğin Linux'ta Wine uygulamasını kullanarak winamp kurmak isteyenler var... Halbuki Linux'un kendi doğasına uygun vlc, audacious gibi  son derece profosyonel ve winamp'tan çok daha kaliteli programlar var...

Nitekim Wine uygulaması Linux muadili olmayan veya yetersiz kalan uygulamalar için idealdir bunun dışında kullanılması mantıksızdır...

Son Düzenleme: Nicoll ~ 30 Haziran 2010 18:33
qudin
30-06-2010, 19:23   |  #19  
Yıllanmış Üye
351 mesaj

Wubi + Ubuntu kurulumu ya da Pardus çalışan  .iso indirin deneyin beğenmezseniz sorunsuz kaldırırsınız Pardus zaten cd den çalışacak Ubuntu ise Windows içerisine program yüklenir gibi yüklenecek önemli olan sizin ne istediğiniz değil midir zaten? Bu yüzden kolay şekilde kurulumu yapın hangisini beğenirseniz nu kullanırsınız. Wubi bir kaç Linux dağıtımına da destek veriyor diye biliyorum ancak ben Ubuntu ile kullandığım için diğerlerini bilmiyorum kolay gelsin.

xenon_06
30-06-2010, 19:38   |  #20  
xenon_06 avatarı
OP Yıllanmış Üye
103 mesaj

cd den boot yapamadım read error verdi bende dvd ye yazdırdım isoyu sorunsuz şekilde boot yaptı.Gerçektende hızlanma var yaşlı pc de....Windows a alıştıktan sonra bir garip geldi ikonların sağ üstte olması zamanla alışmak lazım,ses de dahil direk driverlerı otomatik kurdu...ilk kez kullanınca insan tabi :)
http://img694.imageshack.us/img694/4592/ekrangrntslw.png

Son Düzenleme: xenon_06 ~ 30 Haziran 2010 19:41
qudin
30-06-2010, 19:42   |  #21  
Yıllanmış Üye
351 mesaj
cd den boot yapamadım read error verdi bende dvd ye yazdırdım isoyu sorunsuz şekilde boot yaptı.Gerçektende hızlanma var yaşlı pc de....Windows a alıştıktan sonra bir garip geldi ikonların sağ üstte olması zamanla alışmak lazım...ilk kez kullanınca insan tabi :)
http://img580.imageshack.us/img580/2687/ekrangrnts1.png
Onları siz kişiselleştirebilirsiniz artık :)

Nicoll
30-06-2010, 23:44   |  #22  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj
cd den boot yapamadım read error verdi bende dvd ye yazdırdım isoyu sorunsuz şekilde boot yaptı.Gerçektende hızlanma var yaşlı pc de....Windows a alıştıktan sonra bir garip geldi ikonların sağ üstte olması zamanla alışmak lazım,ses de dahil direk driverlerı otomatik kurdu...ilk kez kullanınca insan tabi :)
http://img694.imageshack.us/img694/4592/ekrangrntslw.png
Yeni sisteminiz hayırlı olsun :)

Atilla Sarıtaş
01-07-2010, 07:54   |  #23  
Yıllanmış Üye
5,871 mesaj
İşte bu Linux'ta exe çalıştırma hikâyesinde kopuyorum çünki;

Linux'ta exe çalıştırmak istemek demek araç taşıyabilen lüx bir gemiye aracınızla binip okyanusu da kendi aracınızla geçmek istemek demektir...

Örneğin Linux'ta Wine uygulamasını kullanarak winamp kurmak isteyenler var... Halbuki Linux'un kendi doğasına uygun vlc, audacious gibi  son derece profosyonel ve winamp'tan çok daha kaliteli programlar var...

Nitekim Wine uygulaması Linux muadili olmayan veya yetersiz kalan uygulamalar için idealdir bunun dışında kullanılması mantıksızdır...

Düz mantık işte. Ses programı diyince akla ilk gelenlerin başında Winamp geliyor. Zaten o programlar olmasaydı Linux bi hiçti alternatifleri var ki Linux diye bi işletim sistemi var :). Merak etmeyin windowsda genel olarak kullanılan herşey Linuxda da var :)

Son Düzenleme: Atilla Sarıtaş ~ 01 Temmuz 2010 13:47
qudin
01-07-2010, 12:06   |  #24  
Yıllanmış Üye
351 mesaj
Alıntı: Atilla Sarıtaş  
Düz mantık işte. Ses programı diyince akla ilk gelenlerin başında Winamp geliyor. Zaten o programlar olmasaydı Linux bi hiçti alternatifleri var ki Linux diye bi işletim sistemi var :)
Yani?

qudin
01-07-2010, 13:39   |  #25  
Yıllanmış Üye
351 mesaj
Alıntı: Atilla Sarıtaş  
Senin söylediğini açıyorum işte senin söylediğinin aksine değil seni haklı buldum onu diyorum :)
Yok onun için değil ben anlamadım ondan sordum :) acaba dedim yanlış birşey mi yazdım eğer öyleyse düzelteyim diye yanlış bilgi vermemek açısından :)