"işletim sistemi yükleme hatası" beni de buldu!

GxO
05-11-2005, 13:18   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

Arkadaşlar öncelikle Slmlar,

Şimdiden okuduğunuz veya okuyacağınız için teşekkür ederim..

Lafa yapmadığımız hiçbirşey kalmadı diye başlayayım..Kendimi uzman zannederdim,daha sonra kimse uzman değilmiş dedim..Microsoft'ta çalışan arkadaş bile.

Benim 20 GB Samsung 5400rpm bir harddiskim vardı ve bana yettiğinden dolayı harddiske ihtiyaç duymadım.Ama oyunlar ilgimi daha çok çekmeye başladı şu sıralar vede 200 GB Seagate Sata Ncq aldırdım.Şimdi gelelim yaptıklarımıza;

Normal olarak herşeyiyle normal bir biçimde Sata harddiski Anakartım olan Epox EP-8RDA+ Pro 'a taktık vede harddiski önce PartitionMagic 8 ile bölümlere ayırdık(3 bölüm;50 GB,75 GB v 65 GB olmak üzere).Tabiki bunları yaparken eski harddisk sayesinde yapabildik.Yedek dosyalarımı 75 lik olana attım vede 50 GB olanı Primary olarak atamıştık.Daha sonra eski harddiski çıkardık vede Windows XP kurulumuna geçtik normal cdden boot ettik.Kur dosyalarını yükledi ve daha sonra yeniden başlattı.CD'den boot etme bittikten sonra hdd'den boot edecekken "işletim sistemi yükleme hatası" diye bir hata verdi.Daha sonra internetten Sata sürücülerinin ilk kez yüklenirken ki olayını buldum vede işte win xp ile boot ederken f6 a basılıp raid sürücülerini tanıtma olayını da yaptık,olmadı.Sonra dedik kendi kendimize olmuyor bari seagate'in sitesindeki DiscWizard Starter Edition'ın CD iso versiyonunu indirdik onunla boot ettikten sonra yaptıklarımızı kontrol ettik.Update MBR yi de yaptık.Daha sonra eski harddiskteki tüm C'yi yenisine kopyaladık vede öyle açılacak mı dedik?Olmadı sonra Windows setup'undaki R ile repair modunu açıp oradan bootcfg deki ayarları yaptık. Fixboot ve diğer fixli olanı yaptık gene olmadı.Kaç kere Windows Xp yüklerken Ntfs(çabuk) format attık 50 Gblığa ama gene kar etmedi.Şu an eski harddiskimle taktığımda tanıyor vede istediğim gibi yükleme yapabiliyorum.Ama CD den sonra eski harddiski çıkardıktan sonra başlatmak istesek "işletim sistemi yükleme hatası" denen sinir bozucu bir hata veriyor.Ki kuzenimde çok bilgilidir.Dedik belki microsoftta çalışan arkadaşı bilir,onu aradık.O arkadaş bize ramlerden hata verebileceğini söyledi.Ama daha önceki harddisk ile istediğim gibi yükleme yapabiliyordum..Şimdi internette araştırma yaptım çoğunluk Fdisk yapın vede Windows Xp ile Ntfs i yavaş format çekin demekteler.Bu çözümü yapmadıydık ama bir denemekte fayda var..Sizin fikirleriniz nelerdir?Lütfen bu en sinir bozucu ve kurtulamadığımız meşhur "işletim sistemi yükleme hatası" 'nın ki biliyorsanız çözümünü veriniz..

Saygılar,
SpLeNDouR
not:CDROM'da,CD'de,Harddisk'te hata yoktur.Ne bad sector nede okumamazlık yapması..Yüklediğimiz işletim sistemi ise Sp2'li Windows XP.Sonra sıfır versiyonu da denedik o da olmadı..

Yaptıklarım!

Eski Hdd'i söktüm ve yenisiyle kaldı.Daha sonra Win xp cdsiyle başlattım vede partları sildim tek part haline geldi.Daha sonra onun üzerine enter yaptım vede Low Format olayını denedim yani yavaş Ntfs formatı yaptım.Baya 1 saat kadar zaman aldı.Daha sonra yeniden başlattı vede boot yerine geldi gene aynı durum.Dedim herhalde Nvidia Raid ve SCSI Controller'ı yüklememişim.Ondan baştan başlattım,F6'a basarak disketten sürücüleri yüklettim.İşte kur dosyalarını yükledi ama bu sefer partlara ayırdım vede hızlı ntfs dedim win yükleyeceğim yere.Gene baştan başlattı vede aynı durum.Sanırım ben beceremiyorum.Benim istediğim SATA'nın ilk geldiği hali gibi olmasını istiyorum.Onu ben Win xp ile formatlıcam.Şimdi ben eski harddiskteki win ile yani kullandığım ile diğer satayı ilk hale getirebilir miyim?Çünkü farkettim ki ben tek parta dönüştürdüğüm zaman bana sadece NTFSli format seçeneklerini sundu Fat'ı da vermesi lazımdı eğer NTFS'ten kalıntı kalmamış olsaydı.Vede gOkO'nun dediği gibi bu sata eski win ile birlikte çalışmaya yönlenmiş olabilir.Yani toptan ne varsa en eski haline getirmek istiyorum daha fazla format atarak deformasyona uğratmadan.Vereceğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkür ederim.. Üzgün

matrixrio
07-08-2006, 23:48   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

1. maxtor un sitesinden powermax.exe programını indirin
(googleda powermax deyince çıkıyor)

2. bu program ile low level format atın

3. Xp cd sini takın ve yükleme bitince ender ile devam edin yada r ye basarak kurtarma konsoluna girin yazısı çıkınca r ye basıp kurtarma konsoluna girin  (yanlışlıkla ilk açılışta çıkan F2 otomatik kurtarma kısmını seçmeyin o değil... yükleme bitince gelen ekranda r ye basacaksınız)

4. burada fixmbr konutunu çalıştırın ve exit diyerek çıkın

5. xp cdsini yeniden takın ve busefer normal enter a basarak devam edin. hard diskinizi bölümleyin sorunsuz olarak kurmaya devam edecektir ve sistem yeniden başladığında o uyuz yazı da çıkmayacaktır :)

6. şu anda bende aynı şeyi yaptım ve çalışıyor