İşyeri Sunucu Bilgisayarımızın Formatlama İşlemi

mychar276
19-06-2019, 15:48   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Merhabalar ve İyi Forumlar,

İş yerimizdeki sunucu bilgisayarımıza format atıp, işletim sistemini "Microsoft Windows Server 2012 Standard"' dan "Windows Server Essentials 2016 x64"' e yükselteceğiz. Ben burada yazılım üzerine çalışmaktayım, Bilgisayar Mühendisiyim ancak daha önce herhangi bir server bilgisayarına format atmadım. C# .Net ile sağlam uygulama hazırlarım ama hiç bir network bilgim bulunmamakta. İş yerimizde Sunucu-bilgisayar-format vb. konulardan anlayan çok kişi de bulunmamakta. Bazı ekonomik ve sosyal nedenleri de ekleyemeyeceğim, sonuç olarak bu işi benim yapmam gerekmekte. Biraz araştırma ve bilgisayar bilgim ile kendime bir aksiyon sırası hazırladım. Sizlerle paylaşarak çok değerli fikir, öneri ve yardımlarınızı beklemekteyim.

Bu forumda çok değerli büyüklerimiz, sektörden çok değerli insanlar bulunmakta. Bilen bilmeyen, yardımcı olmak için yorum yapan herkese sonsuz teşekkürler. Yardımlarınız için şimdiden minnettarım.

Öncelikle çekincelerimi söyleyeceğim;

-Raid 1 yapısını oluşturamamak, yanlış yapmak, harddiski bozmak.

-Şirket içi network sistemini oluşturamamak, yanlış oluşturmak, bozmak. (networkün resmini atayım :Network Hizliresim)

-ERP sisteminin kurulumunu pazartesiye kadar yetiştirememek (Cumartesi sabahı başlayacağım.)

Kafamdaki aksiyon sırası şöyle;

1- Sunucunun tam disk image' ini al.

2- Kullandığımız ERP yazılımının veritabanlarının ve tam yedeğini al.

3- Sunucu DNS ayarlarının, port ayarlarının yedeğini al. Hangi port açık, network ayarlarını alabildiğim kadar alacağım.

4- Ya Allah, de sunucu biçimlendir, Windows Server Essentials 2016 x64 yükle.

5- Disk manager üzerinden harddisk 1 in mirrorunu tutacak bir disk ata (RAID 1 böyle yapılıyor diye biliyorum.)

6- Sürücüleri Yükle (Driver Booster yada Driver Pack düşünüyorum ama....)

7- Microsoft SQL Server 2017 Exp. Yükle.

8- Port mort aldığım DNS vs. ayarlarını güncelle, doğruluğunu kontrol et

9- SQL içerisine yedeklediğin databaseleri koy.

10- ERP sisteminin sunucu kurulumunu yap.

11- Herşeyin çalıştığından emin ol.

12- 2 rekat şükür namazı kıl.

Yardımcı olan ve değerli yorumları ile destek olan herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.

Saygılarımla. İyi Forumlar.

zombi
19-06-2019, 20:59   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

raid 1 de deiğiniz olmaz.  raid 1 şeritlemedir.
bence siz raid 10 deneyin. bu sizin 4 diskle yapabileceğiniz bi işlemdir ve hem hız hem veri günvenliği kılacaktır. yok eğer bende çift disk olucak derseniz raid 1 ile hız, raid 2 ile güvenilirlik sağlarsınız. ikisinden birini tercih etmelisiniz yani çift diskte.

gerisi standart işlem.  windowsu sıfırla lisansla, driver yükle, sonra ilgili program ve yedeklerini kur.

klyglsn
20-06-2019, 03:56   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj

ben önce sistemin görüntüsünü almıştım ondan sonra biçimlendirmeden yükseltme yaptım onunda sistem görüntüsünü aldım sonra anakartımın üzerinden istediğim raıd seçeneğini oluşturdum sonra son sistemi!! yükleyip enson oluşturduğum görüntüyüde onun üzerine çakmıştım yanlış hatırlamıyorsam yıllardır raıd kullanıyorum burda olaki diskleri sökerseniz aman diskleri söktüğünüz yere takın hatta ben onların üzerlerinide nereye bağlamışsam yazmışımdır bazen söküp temizliyorum sizde raıd varsa şayetde bir zorunluluğunuz yoksa aynı raıde biçimlendirme yapmadan yükseltme yapamıyormusunuz  ben programda kullanmadım raıd bölümünde birdünya seçenek var ben onları anakartın otamatik tercihine bırakmışım burada diskleri kazara silede bilirsiniz aldığınız görüntü yedeğini bilgisayara takılı bırakmayın tabi sizin konunuz daha farklı olabilir bilgi kirliliği yapmıyayım eğer altından kalkamayacağınız bir bağlantı olursa  çok çokda ara bağlantı ekipmanları alırsınız belki bilemiyorum bence yaparsınız ben uzman değilim kolay gelsin sadece fikir vereyim dedim

mychar276
20-06-2019, 14:44   |  #4  
OP Taze Üye
3 mesaj

çok teşekkür ederim,

excel_mustafa
23-06-2019, 00:14   |  #5  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

driverları üretici sitelerinden yüklemeni öneririm.

mychar276
28-06-2019, 11:07   |  #6  
OP Taze Üye
3 mesaj

Bunu birkaç kişi de söyledi. Dediğiniz gibi yapma kararı aldım. Çok teşekkür ederim.