İyilik karşılıksız kalmaz

By_Kert
25-12-2009, 09:26   |  #1  
By_Kert avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
728 mesaj

Howard, yoksul bir ailenin çocuğuydu ve okul giderlerini karşılamak için kapı kapı dolaşarak eşyalar satıyordu.
     O gün, hiçbir şey satamamıştı ve karnı da çok açtı. Bundan sonra çalacağı ilk kapıdan yiyecek bir şeyler istemeye karar verdi. Kapıyı açan sevimli genç bayanı görünce utandı.
    Yiyecek bir şeyler yerine "Affedersiniz, bir bardak su rica edebilir miyim?" diyebildi yalnızca.
    Genç bayan, çocuğun aç olabileceğini düşünerek kocaman bir bardak süt getirdi ona. Çocuk, sütü yavaş yavaş içine sindirerek içtikten sonra:
"Çok teşekkür ederim, borcum ne kadar?"diye sordu genç bayana. Genç bayan:
"Borcunuz yok" diyerek, yüzünde sıcak bir gülümsemeyle devam etti;
"Annem, gösterdiğimiz şefkat ve nezaket karşılığı olarak asla bir bedel ödenmesini beklemememizi öğretti bize" dedi. Çocuk:
"O halde çok teşekkürler, yürekten teşekkür ederim size" dedi.
    Howard Kelly, evin önünden ayrıldığı zaman kendisini yalnızca bedensel olarak değil, ruhsal olarak da güçlü hissediyordu.
    Yıllar sonra genç bayan çok ender rastlanan bir hastalığa yakalanmıştı. Yöredeki doktorlar çaresiz kalınca, hastalığı ile ilgili araştırmalar yapılması için onu büyük kente gönderdiler.
Dr. Howard Kelly, konsültasyon yapması için çağrıldığı hastanın hangi kasabadan geldiğini duyunca heyecanlandı. Artık genç olmasa da yıllar önce kendisine sevgiyle yaklaşan bayanı ilk gördüğü anda tanımıştı ve onun yaşamını kurtarmak için elinden geleni yaptı.
Uzun süren tedaviden sonra bayan sağlığına kavuştu. Dr. Kelly, denetlemesi için önüne getirilen faturaya şöyle bir baktı ve üstüne birşeyler yazarak zarfın içine koydu ve hasta bayanın odasına gönderdi. Kadın elleri titreyerek aldı zarfı eline.
   Açmaya korkuyordu... Hastane faturasını asla ödeyemeyeceğini ve geri kalan yaşamı boyunca bu faturayı ödemek için çalışacağını biliyordu.
Sonunda zarfı açtı ve faturaya iliştirilmiş bir not dikkatini çekti. Kâğıtta şunlar yazılıydı:
  "Hastane giderlerinin tamamı bir bardak süt karşılığı ödenmiştir.".

Bu hikayedende anlaşılacağı üzere arkadaşlar karşınıza gelen ve yardım isteyen birine elinizden geldiği kadar yardım edelim karşılık beklemeden birgün mutlaka bir şekilde mükafatlandırılırsınız

Yunus. Emre
25-12-2009, 09:34   |  #2  
Yunus. Emre avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,148 mesaj

vay be bu ola gerçkemi acaba?

By_Kert
25-12-2009, 09:39   |  #3  
By_Kert avatarı
OP Yıllanmış Üye
728 mesaj

Gerçek olabilir olmasada buna benzer çok şey yaşanmıştır eminim ama bu günümüz dünyasındaki insanlar kendi çıkarları yüzünden böyle şeyleri hiç önemsemiyor buna çok üzülüyorum

By_Kert
25-12-2009, 09:52   |  #4  
By_Kert avatarı
OP Yıllanmış Üye
728 mesaj

Bir gün o kadar pişman oldumki evin zili çalmıştı kapıda yardıma muhtaç bir adam gelip durumunu anlattı fakat o zaman üstümde hiç para yoktu evde tektim küçüktüm :( adama birşey veremedim sonra anlattıklarım bana keşke birşeyler verseydin bari kıyafet vs dediler o kadar pişman oldumki keşke bir daha gelse diye dua ettim ama gelmedi bazen sınanıyoruz ama bunları iyi değerlendirmek çok önemli gerçi benim ordaki amacım gerçekten yardım etmekti yoksa birçoğu gibi adamın o halini görünce kapıyı kapamamıştım şimdide o kadar pişmanmki keşke birşeyler verebilseydim :(

zrgnlr04
25-12-2009, 11:07   |  #5  
Yıllanmış Üye
977 mesaj

pişmanlık mı? kaç çuval dolmuştur kim bilir?

By_Kert
25-12-2009, 11:11   |  #6  
By_Kert avatarı
OP Yıllanmış Üye
728 mesaj
Alıntı: zrgnlr04  
pişmanlık mı? kaç çuval dolmuştur kim bilir?
Dolmadı be dostum gelene elimden gldince yardım ediyorum ama hayatımda şu güne kadar  en çok aklımda yer alan olay oydu emin olki öleGöz kırpma

yalcinkurt
25-12-2009, 11:14   |  #7  
yalcinkurt avatarı
Yıllanmış Üye
1,580 mesaj
Alıntı: By_Kert  
gelene elimden gldince yardım ediyorum ama hayatımda şu güne kadar  en çok aklımda yer alan olay oydu emin olki öleGöz kırpma
Allah herkesin içini biliyor. Yardım etmek isteyipte imkanın olmasa dahi Allah senin niyetini bilir ve bu yönüyle mükafatlandırır. Yeterki için temiz olsun kertmeyenkele.

By_Kert
25-12-2009, 11:21   |  #8  
By_Kert avatarı
OP Yıllanmış Üye
728 mesaj

Sağol yalçınım biliyorum zaten bu duygu beni biraz rahatlatıyor ama ginede etsem güzel olurdu ;)

yalcinkurt
25-12-2009, 11:25   |  #9  
yalcinkurt avatarı
Yıllanmış Üye
1,580 mesaj
Alıntı: By_Kert  
Sağol yalçınım
Önemli değil kele. Gözünü devirmiş Bu arada senin profil resmindeki hatun normalde o kadar güzel değil bence. Ama bu resimde harika çıkmış. MasumHmph

By_Kert
25-12-2009, 11:33   |  #10  
By_Kert avatarı
OP Yıllanmış Üye
728 mesaj
Alıntı: yalcinkurt  
Önemli değil kele. Gözünü devirmiş Bu arada senin profil resmindeki hatun normalde o kadar güzel değil bence. Ama bu resimde harika çıkmış. MasumHmph
Kahkaha :D:D bak nerelere geldi :D konu o konudada haklısındır tabi senin görüşün saygı duyarım :)

teknohat
25-12-2009, 12:42   |  #11  
Yıllanmış Üye
1,494 mesaj

Bazen sınanıyoruz demişsin ya by_kert, aklıma bununla ilgili bir söz geldi:

"Hayat çok zalim bir öğretmendir, önce sınavı yapar sonra dersi verir"

By_Kert
25-12-2009, 12:47   |  #12  
By_Kert avatarı
OP Yıllanmış Üye
728 mesaj
Alıntı: teknohat  
Bazen sınanıyoruz demişsin ya by_kert, aklıma bununla ilgili bir söz geldi:

Alkış Konunun ehli bir söz gerçktende sağol paylaştığın için

teknohat
25-12-2009, 13:44   |  #13  
Yıllanmış Üye
1,494 mesaj

Rica ederim, paylaşımın için sana da teşekkürler :)

yalcinkurt
25-12-2009, 14:38   |  #14  
yalcinkurt avatarı
Yıllanmış Üye
1,580 mesaj
Alıntı: teknohat  
AlkışAlkış