Japon devi artık plazma TV üretmeyecek!

CHIP Online
13-10-2013, 16:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

LCD televizyon teknolojisindeki gelişmeler plasma TV üretimine darbe vurdu.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/jap ... tmeyecek_43138.html

Resimlerle: 11 "çok özel" televizyon!

LCD'ler gittikçe ucuzlarken ve elbette görüntü kalitesi de hızla yükselirken plazma TV'ye olan talep hızla düşmaye başladı. Pazardaki bu daralmayı değerlendiren Japon elektronik devi Panasonic ise artık plazma TV üretmeyeceğini açıkladı.

Panasonic'in, mevcut iş planına göre söz verilen teslimatlar yetiştirildikten sonra Mart 2014'ten itibaren plazma TV üretimini tamamen durdurması bekleniyor. Japon devinin ayrıca yeterince verim alamadığı başka üretim alanlarını da kapatması bekleniyor. Bunların arasında cep telefonlarının da bulunduğu düşünülüyor.

2012'de dünyada satılan televizyonların içinde plazma TV'lerin payı sadece yüzde 6'da kalmıştı. LCD televizyonlar ise yüzde 87'lik pazar payına sahip olmuştu. 2013 rakamları ortaya çıkdığında plazma TV'lerin payının çok daha fazla düşeceği tahmin ediliyor. 2014'ten itibarense plazma TV satışlarının yok denecek kadar az seviyeye ineceği tahmin ediliyor. 

Panasonic'in kapattığı üretim tesisindeki yüzlerce işçinin ise diğer üretim tesislerine kaydırılması bekleniyor.

Tüm Konu: Japon devi artık plazma TV üretmeyecek!

Resimlerle: 11 "çok özel" televizyon!

Kaynak: www.chip.com.tr