Java ArrayList ve Dosya İşlemleri

cerenyavuz15
09-05-2020, 13:15   |  #1  
cerenyavuz15 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Merhabalar java öğrenmeye çalışıyorum ve internette sorular bulup çözmeye çalışıyorum bugün rastlaığım soruda kafam karıştı yardım edebilir misiniz.Şimdiden teşekkürler

Şu işlemleri yapan bir Java main metodu yazınız:

? "double" değerler içerecek bir ArrayList yaratılacaktır.

? sayilarOku() isimli bir statik metodu çağırarak deneme.txt dosyasındaki sayıların yaratılan ArrayList'e konmasını sağlayacaktır.

? alYaz() isimli bir metod kullanarak ArrayList elemanlarını her satırda 10 tane olacak ve aralarında bir boşluk olacak şekilde yazdıracaktır.

? alToplam() metodunu çağırarak ArrayList'teki sayıların toplamını alacaktır.

? Sayıların toplamını ve ortalamasını yazdıracaktır. main() metodu: public static void main (String[] args) throws IOException { .... } Programınızda main() metodunun altında şu metodları yazınız:

sayilarOku() metodu parametre olarak bir dosya adı ve bir ArrayList alır, dosyadaki ondalıklı sayıları okuyup ArrayList'e koyar. private static void sayilarOku(String dosyaAd, ArrayList sayilar) throws IOException { .... }

alYaz() metodu parametre olarak double değerler içeren bir ArrayList dizisi alır ve her elemandan sonra bir boşluk koyarak her satırda 10 tane sayı olacak şekilde yazdırır. private static void alYaz(ArrayList sayilar) { .... }

alToplam () metodu parametre olarak double değerler içeren bir ArrayList dizisi alır ve ArrayList'teki sayıların toplamını döndürür. private static double alToplam(ArrayList sayilar) { .... }

Örnek çıktı: Sayilar: 93.36 51.18 18.03 36.18 51.62 40.25 74.12 38.52 98.15 28.45 45.8 54.5 45.06 17.42 61.17 14.16 71.43 89.12 38.09 52.09 Toplam: 1018.70 Ortalama: 50.93

White-Fox
09-05-2020, 14:13   |  #2  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 155
1,104 mesaj

Yani double içeren bir ArrayList tanımlayamadınız ? 

ArrayList<double> listem = new ArrayList<double>();

Bunu yazamıyorsanız bırakın bu işi.Ödevleri kendiniz yapasınız diye veriyorlar başkasına yaptırasınız diye değil...

cerenyavuz15
09-05-2020, 14:32   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Ben burda sizden sorunun cevabını verin diye birşey demedim ? Sorunun tamamını yazdım ki soruda kopukluk olmaması için... Programın içerisinde benim  alışık olmadığım metodlar kullanıldığı için buraya yazdım sorunun cevabını verin diye değil metodların kullanımını sormak için ama sizden gelecek yardıma muhtaç değilim Allaha şükür

White-Fox
09-05-2020, 14:40   |  #4  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 155
1,104 mesaj
Alıntı: cerenyavuz15  
Ben burda sizden sorunun cevabını verin diye birşey demedim ? Sorunun tamamını yazdım ki soruda kopukluk olmaması için... Programın içerisinde benim alışık olmadığım metodlar kullanıldığı için buraya yazdım sorunun cevabını verin diye değil metodların kullanımını sormak için ama sizden gelecek yardıma muhtaç değilim Allaha şükü

Kendinizi kandırmaya devam edin, ben bu soruda şu kısımda ne dendiğini anlamadım ya da ben bu soruda şu kısmı yapmadım da dememiş, sorunun tamamını örnek girdi ve çıktısıyla beraber atmışsınız :) Kaç yıl oldu kim neyi ne niyetle soruyor kabak gibi belli oluyor buradan, bence bol bol dua etmeye devam edin Allah muhtaç etmesin :)

NOT: Sorduğunuz soruda method falan yok zaten onları senin oluşturmanı istemiş bir kere okusaydınız soruyu bari :)