Javascript Testi. Hani Opera en iyisiydi.

PcMaKeR
20-03-2010, 17:16   |  #1  
PcMaKeR avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

http://v8.googlecode.com/svn/data/benchmarks/v5/run.html 

Buyrun arkadaşlar en vasat tarayıcı ie8 geliyor burda. 

birinci chrome 
ikinci opera. 
üçüncü safari 4. operayla neredeyse aynı puanlar var ama hala opera yüksek. 
dördüncü firefox 3.6 ve ie9 ön izleme sürümü bazen ie9 firefoxu geçiyor.
beşinci ie8. 

ie8 in j8 motoru sürünüyor. 

chrome un v8 motoru adına yaraşır bir hız sergiliyor. 

testi kendiniz görün diye puan koymadım. işlemci gücüde etkiliyor. ben core 2 duo t7200 2GHZ lik bir işlemci ile denedim. 

Bütün tarayıcıların son sürümleri denenmiştir. Özellikle Operadan umudum vardı ama chrome a kaptırıyor. 

Not: Sayfa yüklenişi en hızlı ie9 oldu hemen yükledi ama javascript testi olduğu için chrome hepsini alt üst ediyor. rahat bin puan fark atıyor. 

Testler: 
Richards 
DeltaBlue
Crypto
RayTrace
EarleyBoyer
RegExp
Splay

Ama yinede ie8 şuan benim için favori. Operanın ram tüketimi azalmış güzelleşmiş ama hızlı yükleyeceğim diye bazen resimleri atlıyor.
Safari ile firefox zaten ram hastası.
Chrome ile ie9 hem az ram yiyor hem hızlı sayfa yüklüyor.

Edit: Açıklama gereği duydum en zorlayan testler: Crypto ve RegExp testleri. tamamen işlemciye yük biniyor ve burada javascript motorunun ne kadar gelişkin olduğu önemli.

Edit 2: google ın sitesinde yayınlanıyor tabiki chrome birinci olur diye düşünce gelen varsa aklına silsin o düşünceyi bende öyle düşünmüştüm ama javascript kodları içindeki açıklamalar google ın kodları olmadığını belirtiyor...

Son Düzenleme: PcMaKeR ~ 20 Mart 2010 17:23
Mustafa@PC
20-03-2010, 18:15   |  #2  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Evet bende farkettim Serdar Chrome hala Opera'dan hız konusunda bir adım önde ama Opera'nın da bu sürümü gerçekten iyi ;)

Yanlız Opera bu sürümde şu Smooth Scroll benzeri özelliğini kaldırmış, sayfalar onunla daha hoş kayıyordu.

Ben Safari dışında tüm hepsini kullanıyorum zaman zaman ama şu sıralar Firefox 3.6'yı biraz daha fazla kullanıyorum :)

recycle bin
20-03-2010, 18:54   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
284 mesaj

akıcı kaydırma hala var
opera:config#UserPrefs|SmoothScrolling  
adresine git ve aktif yap.
en hızlı olma konusu önceden beri opera kullananların umrunda değil.

PcMaKeR
20-03-2010, 19:21   |  #4  
PcMaKeR avatarı
OP Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

biz hızlıyız en hızlısıyız demesinler o zaman. chrome acımıyor resmen dağıtıyor.

nonpasaran
20-03-2010, 20:05   |  #5  
nonpasaran avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,216 mesaj

Plus hepten dağıtıyor ayrıca bu İE puanı normal değil onu kaale almayın

PcMaKeR
20-03-2010, 21:56   |  #6  
PcMaKeR avatarı
OP Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

ie nin sorunu.
ie javascript kodlarını kontrol ediyor sisteme saldırı olmaması için.
bu yüzden yavaşlatıyor hemde aşırı derecede.

Selçuk İslamoğlu
21-03-2010, 02:30   |  #7  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj
Alıntı: PcMaKeR  
ie nin sorunu.
ie javascript kodlarını kontrol ediyor sisteme saldırı olmaması için.
bu yüzden yavaşlatıyor hemde aşırı derecede.

Anlat anlatabilirsen tabi... Varsa yoksa sözde hız...

Pavarotti
21-03-2010, 10:24   |  #8  
Taze Üye
8 mesaj

@PcMaKeR,

Google Chrome için v8 javascript engine kullanılıyor. belirtmiş olduğun test zaten v8 engine için toparlanmış bir test. Google kendi tarayıcısını ona göre optimize ediyor sadece. Tabi ki Opera'nın geçmesini bekleyemezsin.

Ama objektif olsun dersen Sunspider testine bak önce. o da webkit takımının hazırladığı test. Opera Chrome'dan daha hızlı.  http://www2.webkit.org/perf/sunspider-0.9/sunspider.html

Sputnik testine bak. Google kendi yaptı. sonucu kendileri açıkladı : http://blog.chromium.org/2010/03/does-your-browser-behave.html inanmam dersen kendin de dene.

Peacekeeper testine bak. Benchmark olayında Futuremark'ın prestiji tartışılmaz. Bir test et bakalım. Test işlemi bittikten sonra bir de sol alt köşeye bakarsın. Orada Fastest System diye bir şey gözükecek. Opera'nın O'su sana göz kırpacak :) http://service.futuremark.com/peacekeeper/index.action

kesmedi dersen mozillanın dromaeo testine bak bir de. http://dromaeo.com/

neyse fazla uzatmaya gerek yok :) hissettiğin hız en hızlısıdır. ki kaldı ki opera diğer tarayıcıları ayrı bir kıyak geçiyor. 1 saniye sonra sayfayı görüntülemeye başlar. tercihlerden hemen görüntlesin dersen nitroyu da takmış olursun :) 

fazla da takılmamak gerek ama böyle yanıltıcı bir başlık görünce eklemeden edemedim. 

nonpasaran
21-03-2010, 11:11   |  #9  
nonpasaran avatarı
Yıllanmış Üye
1,216 mesaj
Alıntı: Selçuk İslamoğlu  

Anlat anlatabilirsen tabi... Varsa yoksa sözde hız...

sizin İE fanlığınızı anlamakta zorlansam da saygı duyuyorum ama eğer İE dan başka bir tarayıcı olmasa ve ben mecburen İE kullanmak zorunda kalsaydım herhalde ruh sağlığımı korumak adına  internete girmemeyi tercih ederdimGülümseme

Sözde  hız demişsiniz bunu da anlamakta zorlanıyorum hangi sözde hız dan bahsediyorsunuz benchmark testlerini boşverin normal bir insanın algılama kapasitesi dahi en yavaş tarayıcının İE olduğunu anlamaya yeter bencmark testlerine hiç gerek yok

sadece chip te blog yazılarımı yazarken mecburen İE kullanıyorum ve o süre zarfında inanın monitörü kıracağım geliyor işin açıkçası güvenlik umurumda bile değil en fazla virüs bulaşır en fazla temizlerim en fazla 10 dk da yedeğimi yüklerim

Bilginize deneyiminize saygım var ama İE ile bir operayı chrome u karşılaştırmanız, microsoft bile açıkça chrome un kendi taryıcılarından önde olduğunu kabul ederken sizin hala sözde önde olduğunu iddia etmenizi anlamak gerçekten zor...

Anlat anlatabilirsen demişsiniz de size göre zaten herkesin anlama problemi var...da sizin neden herzaman ki sıradan benim tarayıcım iyi geyiğine yine yine yeniden İE ı korumak için girdiğinizi evet anlama problemim olduğu için anlamıyorum
zaten şu anda Artillery'nin elusions of grandeur parçasını dinliyorum tam da duruma denk geldiGülümseme

bu arada pavorotti arkadaş o en altta görünen en hızlı operadır ibaresi bu testi yapan bilgisayarlar içinde o konfigürasyonun en hızlı olduğu anlamında sayfada genel bir sıralam var sanırım onu görmemişsin...
bende yaptım testi buyrun
İE herzaman ve heryerde ki gibi yerlerde sürünüyor

Pavarotti
21-03-2010, 11:19   |  #10  
Taze Üye
8 mesaj

@nopasaran

yalnız neden chrome'nun dev sürümü ile operanın ilk acele çıkmış sürümünü karşılaştırdınız anlamadım. haksız rekabet yapmışsınız. 10.51 rc2 iken yapmıştım. rc3 de çok daha hızlı diyorlar. http://my.opera.com/desktopteam/ ... -51-rc3-for-windows buradakini indirip karşılaştırın isterseniz.

neyse ben de kendi sonuçlarımı vereyim

PcMaKeR
21-03-2010, 11:21   |  #11  
PcMaKeR avatarı
OP Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Arkadaşlar ie ye takmayın. Güvenlik mi önemli hız mı önemli. Benim işlemci hızım iyi bu yüzden ie8 benim her işimi görüyor.

Sizin kullandığınız hiçbir tarayıcıda d.e.p. yok. Bir script saldırısında tampon belleği taşırtıp windowsa saldırı yediniz mi anlarsınız.

firefoxta 6 kereden fazla geldi başıma. Biri facebookta oldu biri bir tasarım sitesinde oldu. xss açıkları yüzünden. Siz hala hız diyorsanız başka birşey demiyorum size. Alın kullanın ben güvenlik hastasıyım. Antivirus te kullanmıyorum. Antivirus kullananlar tarayıcıyı tam koruduğunu sanıyorsa aldanıyorlar.

Neyse bu işler tecrübeyle sabittir zamanla görürüm ben. Kaç kişi firefoxtan ie8 e geçti. Acısını çekiyorlar ie8 e geçiyorlar.

@Pavarotti:

http://www.thgtr.com/yazilim/pop ... rayicisi-test-ettik

incele.

Pavarotti
21-03-2010, 11:26   |  #12  
Taze Üye
8 mesaj

PcMaker kendi bilgisayarımda yaptığım testlere mi inanacam, verdiğin linktekine mi. sana linkler verdim kendi bilgisayarında test etme imkanını sana gösterdim. 

neyse uzatmayayım. herkes bildiğini okuyor. ie en hızlısı en güvenlisi. opera en yavaşı en güvensizi :)

PcMaKeR
21-03-2010, 11:40   |  #13  
PcMaKeR avatarı
OP Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Ben ilk mesajımda belirttim demi? pc nin hızı önemli diye.
Niye gelip burda opera fanatikliği yapıyorsun.

Macos larda da safari hızlı çalışıyor ne iş ? işlemciyi orda o güzel kullanıyor.
zorla gelip burda millete o testler yalanmış gibi konuşuyorsunuz anlamıyorum.

benim işlemcim 3 senelik bir işlemci, thgtr nin yaptığı testteki işlemci benimkinden iyi bir işlemci ama nedense chrome orda hızlı gelmiş bende de hızlı geliyor, nonpasaran da da hızlı geliyor. Senin pc de opera hızlı geldi diye opera hızlı mı şimdi.

Şimdi o google ın sitesinde yayınlanıyor diye bütün testler google ın mı sanıyorsun.

yine ilk mesajımda belirttim google ın değil. sadece düzenleme ve host işi google ın.

raytracer Testi:
// The ray tracer code in this file is written by Adam Burmister. It
// is available in its original form from:
//
// http://labs.flog.nz.co/raytracer/

Crypto testi:
/*
* Copyright (c) 2003-2005 Tom Wu
* All Rights Reserved.

Richard testi:
// This is a JavaScript implementation of the Richards
// benchmark from:
//
// http://www.cl.cam.ac.uk/~mr10/Bench.html
//
// The benchmark was originally implemented in BCPL by
// Martin Richards.

Diğerleri V8 motorunu geliştiren timin 2006 - 2008 arasında geliştirdikleri testler.
Altında belirtiyor her birinin javascript kodlarında. Bu test Chrome ve diğer tarayıcıların testi için yapılmıştır diye. Sadece google chrome özgü değil.

Ben ie8 i savunuyorum çünkü işimi en iyi gören o. kabul ediyorum hız testlerinde vasat olduğunu ama benim için güvenlik.

Ama opera,firefox kullanıcıları bir laf atıldımı hemen coşuyor buna anlam veremiyorum işte. Opera 10.50 daha çıktığı 2 gün içinde ciddi güvenlik riskleri taşıyordu. Hakkaten güvenliymiş. Hız için üstündeki kaputu atan araba kadar güvenli.

nonpasaran
21-03-2010, 11:52   |  #14  
nonpasaran avatarı
Yıllanmış Üye
1,216 mesaj
Alıntı: PcMaKeR  
Arkadaşlar ie ye takmayın. Güvenlik mi önemli hız mı önemli. Benim işlemci hızım iyi bu yüzden ie8 benim her işimi görüyor.

Sizin kullandığınız hiçbir tarayıcıda d.e.p. yok. Bir script saldırısında tampon belleği taşırtıp windowsa saldırı yediniz mi anlarsınız.

firefoxta 6 kereden fazla geldi başıma. Biri facebookta oldu biri bir tasarım sitesinde oldu. xss açıkları yüzünden. Siz hala hız diyorsanız başka birşey demiyorum size. Alın kullanın ben güvenlik hastasıyım. Antivirus te kullanmıyorum. Antivirus kullananlar tarayıcıyı tam koruduğunu sanıyorsa aldanıyorlar.

Neyse bu işler tecrübeyle sabittir zamanla görürüm ben. Kaç kişi firefoxtan ie8 e geçti. Acısını çekiyorlar ie8 e geçiyorlar.

@Pavarotti:

http://www.thgtr.com/yazilim/pop ... rayicisi-test-ettik

incele.
ben bu web master lık tarayıcı özellikleri işlerinden pek anlamam 
ama belirttim güvenlik benim açımdan hiç önemli değil kullandığım bilgisayar da hiçbir kişisel verim yok ve çökse bile norton düzenli olarak imaj alıyor en fazla 10 dk da geri dönerim
ama dep demişsin de resimlerde de görülebileceği üzere donanımsal olarak açık zaten ayrıca İE nin bi tarafını yırtmasına gerek var mı? öğrenmek için soruyorum

Son Düzenleme: nonpasaran ~ 21 Mart 2010 11:54
Pavarotti
21-03-2010, 11:58   |  #15  
Taze Üye
8 mesaj

1 - ben hiç bir tarayıcının fanatikliğini yapmıyorum
2 - mevcut 5 büyük tarayıcıdan 3ünü dönüşümlü olarak kullanmak durumundayım.
3 - olaya tek test üzerinden bakan sizdiniz. ben de tek javascript testine bakmanın doğru olmayacağını belirttim.
4 - ben google yaptı o testleri demedim. v8 motoru için toparladı ve o testlere göre optimize ediyor dedim. dikkatli okumamışsınız saygı göstererek.
5 - her tarayıcının kendine göre üstünlükleri olduğunu kabul eden bir insanım. ama son mevcut durumda 100 kişden 95inde opera daha performanslı sonuç çıkarıyorsa -genel kanı olarak ona bakılır.
6 - son sürümleri kullanarak, ufak bir deneyime göre opera'nın en performanslı olduğunu gördüm.
7 - esprisine bu nicki ve avatarı da opera'nın logosunu seçtim. sizin objektifsiz yaklaşamınıza nazaran.
8 - opera'nın açığından bahsetmişsiniz ama ie'nin doluca açıklarından nedense bahsetmemişsiniz. avrupadaki ülkelerin bilişim uyarılarını da es geçmişsiniz. neyse ben sizin objektif yaklaştığınızı ve yaklaşacağınızı düşünmüyorum, beklemiyorum zaten. 
9 - ie'nin 9 sürümüyle doğru yolda olduğuna inanıyorum ve güzel birşey bekliyorum.
10 - tek taraftan bakmayın.

saygılar. son.

nonpasaran
21-03-2010, 11:59   |  #16  
nonpasaran avatarı
Yıllanmış Üye
1,216 mesaj
Alıntı: Pavarotti  
@nopasaran

yalnız neden chrome'nun dev sürümü ile operanın ilk acele çıkmış sürümünü karşılaştırdınız anlamadım. haksız rekabet yapmışsınız.

yok canım haksız rekabet yok benim kide bebek sayılır orada yazana bakma cromeplus 1.3.8.1 sürümü o

Pavarotti
21-03-2010, 12:02   |  #17  
Taze Üye
8 mesaj
Alıntı: nonpasaran  
yok canım haksız rekabet yok benim kide bebek sayılır orada yazana bakma cromeplus 1.3.8.1 sürümü
chrome 5.0.336.0 üzerine modifiye edilmiş bir sürüm o. yani chromium'un dev sürümü üzerine. zaten açıkca grafikte belirtmiş.
ben sadece açıklık getirmek için belirtme ihtiyacı duydum. yanlış anlamayın.
herkese keyifli sörfler ;)

recycle bin
21-03-2010, 12:05   |  #18  
Yıllanmış Üye
284 mesaj

acaba bu hızın toplam hıza etkisi nedir? yani 1 mbit internet kullanan birisi ie8 kullanmakla ne kaybeder ne kadar performans kaybı olur?

nonpasaran
21-03-2010, 12:08   |  #19  
nonpasaran avatarı
Yıllanmış Üye
1,216 mesaj
Alıntı: Pavarotti  
chrome 5.0.336.0 üzerine modifiye edilmiş bir sürüm o. yani chromium'un dev sürümü üzerine. zaten açıkca grafikte belirtmiş.
ben sadece açıklık getirmek için belirtme ihtiyacı duydum. yanlış anlamayın.
herkese keyifli sörfler ;)
bende espri yapmıştım zatenAğzı kulaklarına varıyor
uzatmaya gerek yok zaten bu taryıcı işi kadın gibi herkes gönlüne göre beğeniyor kusurlarını da göremiyor Ağzı kulaklarına varıyor

PcMaKeR
21-03-2010, 12:16   |  #20  
PcMaKeR avatarı
OP Yıllanmış Üye
8,935 mesaj
Alıntı: recycle bin  
acaba bu hızın toplam hıza etkisi nedir? yani 1 mbit internet kullanan birisi ie8 kullanmakla ne kaybeder ne kadar performans kaybı olur?

Burda iş sadece internet hızı değil. Burda tarayıcının bu html sayfalarını renderlama süresi, içeriği işleme süresi vs testi.

internet hızı sadece yükleme hızını etkiler.

@nonpasaran:

senin bana gösterdiğin dep seçenekleri işlemcide çalışan işleçleri(programları - process) denetler. ie 8 ise tümleşik olarak direk işlemciden dep i etkinleştirir. ikisini bir tutma.

eğer yukardaki resimdeki seçeneği devre dışı bırakırsan senin resimdeki geçerlidir. bu sefer ie nin koruması diğer tarayıcılar gibi alt düzeye düşer...

MSDN IE geliştiricileri bloğu:

PcMaKeR
21-03-2010, 12:20   |  #21  
PcMaKeR avatarı
OP Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Bu arada güvenlik bölümündeki çoğu şeyi kaldırdığınızda ie bariz şekilde hızlanıyor ama güvenlikten yoksun kalıyorsunuz. Kardeşim ie hızlı olsun benim antivirusum yeter dersen SSL 3, TLS ve XML gibi seçenekleri aktif bırakıp diğerlerini kaldırırsan ie hızlanıyor.

nonpasaran
21-03-2010, 12:25   |  #22  
nonpasaran avatarı
Yıllanmış Üye
1,216 mesaj

neyse dediğim gibi güvenlik benim için 2. planda
ama hayatta edindiğim bir tecrübe var çöp sakınan göze batıyorAğzı kulaklarına varıyor
ilk bilgisayarım commodore64 tü sene yanılmıyorsam 85 yada 86 
ondan sonra 90 da bir amiga 500 üm olmuştu 
o günden bu yana kurcalarım bozarım dizerim herşeyi yaparım ve inanmayacaksın bu geçen 25 yıllık aktif bilgisayar kullanım hayatımda yazılımsal olarak bir kere dahi mavi ekran la karşılaşmadım bir kere dahi sistemimde önemli arızalar çıkaracak bir virüs bulaşmadı
tek yaptığımda parasını ödeyip anti virüs kullanırım dönem dönem hangi yazılımı kullandığım değişmekle birlikte bir tane de malware için yazılım bulundurur 2 haftada bir sistemi taratırım hepsi bu 
şerbetliyim galiba Ağzı kulaklarına varıyor

PcMaKeR
21-03-2010, 12:42   |  #23  
PcMaKeR avatarı
OP Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

bende bir kere lisanslı av kullandım pc min içine etti. 4 senedir pc me av kurmuyorum arada denemek yada başkalarına öğretmek için.

windowsun içini adım gibi bilince neyin nerede çalıştığını av ye gerek yok. ben performans istiyorum. bunun yanında az buçuk internet tarayıcımda güvenlik istiyorum girdiğin sitelerdeki kodları tek tek inceleyemezsin. mecburen ie kullanıyorum kasmıyor. Kasıyor diyenlerede ben çok şaşırıyorum acaba nasıl kasıyor diye.

Çoğu çamur atmak için kasıyor diyor bununda farkındayım. Hiçbir eklenti kurulu değilken neyi kasıyor anlamıyorum celeron 1.7 ile mi bağlanıyorlar nedir anlamıyorum.

Seninde dediğin gibi kim ne isterse onu kullansın ama şöyle: başkalarının kullandığı tarayıcıları kötülemesin. Ben operayı bilerek kötülüyorum çünkü operadan çok çektim. Selçuk abide bilir. Webmasterları deli eder opera. javascript kodunu tanımaz yanlış yorumlar birde onun için kod geliştirirsin.

Hoş en sonunda 10.50 ile yeniden yazdılar ama ya önceki sürümleri?
hala javascriptteki onunload işlemini opera çalıştırmıyor. diğer bütün tarayıcılar çalıştırıyor ama o çalıştırmıyor.
bak :https://online.suponsupport.com/default.aspx
bu sitede blokladım operayı bilerek.
safariyide blokladım ama Chrome da arada gitti çünkü safariyle aynı webkit motorunu kullanıyor. Chrome a izin vericem yarın. safari ile opera nedense javascriptte belirli kodları çalıştırmıyor. safari çalıştırıyor tamam ama güvensiz bir çalıştırıyor bir çalıştırmıyor. o yüzden blokladım.

Pavarotti
21-03-2010, 12:55   |  #24  
Taze Üye
8 mesaj

yazmayayım yazmayayım diyorum ama cevap hakkı doğuruyorsunuz :)

bir kere web standartlarına en uygun tarayıcı opera'dır. zaten en önemli misyonları o. tam uyumluluk. eğer bir sitede uyumsuzluk varsa sorun o siteyi kodlayanda.

birçok sitede opera için onunload işlemi çalışıyorken sizin kendi siteniz için çalışmıyorsa bu sizin yapamamanızdandır. 

hangi tarayıcının site kodlayanlara daha çok zorluk çıkardığını bilmiyormuşsunuz gibi yapmayın allah aşkına. herkes bilir ki internet explorer site kodlanayanların baş belasıdır. bunun aksini söyleyen yoktur. varsa ancak sizin gibi fanatikler söyler.

siz bloklaya durun :)

Selçuk İslamoğlu
21-03-2010, 13:26   |  #25  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj
Alıntı: nonpasaran  

sizin İE fanlığınızı anlamakta zorlansam da saygı duyuyorum ama ... (bık bık bık)
Yahu tüm sayfayı bana laf geçirmek için harcamışsın ha nonsparan.

Peacekeeper tamamen javascript testidir bu bir...  Ben IE hepsinden "HIZLI" mı diyorum, demiyorum. Hepsinden güvenli diyorum. Senin ki de "Elusion of Grandeur" olsa gerek.

Hadi biraz sahte hızlardan bakalım. CHIP sitesinde aldığım şikayetlerden biri de nedense ufak bir CSS değişikliğinde bir yerin neden yamulduğu. Soruyorum neden "çünkü beyefendilerin tarayıcıları" hızlı göstericem diye, CSS'leri yeniden serverdan kontrol etme zahmetine girmemiş."  CTRL + F5 yapın diyorum ki cache'iniz tekrar yüklensin.

Teknik olarak şudur budur demiyorum size. Sadece internette "eski bilgiyi" yüklüyorsunuz diyorum o kadar. Herhangi bir dosyayı değiştirdiğimde browser gidip "aaa ben diskten yükledim ki o yüzden hızlı gösteriyorum" diyor. Sen diyorsun ki "internetimi hızlandırıyor"...

Ayrıca şu "STANDART" geyiğine de bir el atalım profesyonel olarak...

Şu an en son kabul edilmiş STANDART, CSS2.1'dir. Nokta... IE8 dahil olmak üzere bir çok tarayıcı en son kabul edilmiş STANDART ile TAM UYUMLUDUR. Nokta...

Diğer tarayıcıların şu anda kullandıkları yeni eklemelere DRAFT adı verilir. Yani "eskiz" veya bir başka deyişle "Standart Aday adayı"... (CSS3, Acid3, HTML5 vs. ) Bunlar henüz "STANDART" değildir. (altını çizmeme gerek var mı?)

Daha basit örnekle anlatmak gerekirse, Web'in anayasası CSS2.1 ve HTML 4.01'dir. Nokta.  CSS3 ve HTML5 daha görüşülmek üzere bekleyen ve henüz kabul edilmeyen "yasa tasarısı önerileri"dir.

Umarım şimdi daha iyi anlaşıldı durum. Yani lütfen "Standartları tam destekleyen bir tek şudur, budur" geyiğine girmeyin, yazık...