Javascript Testi. Hani Opera en iyisiydi.

Nicoll
21-03-2010, 13:46   |  #26  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj

@PcMaKeR,

https://online.suponsupport.com/default.aspx Opera da sağ tık > Site tercihleri > Ağ > Firefox olarak görün deyince giriyor. Bunu da mümkünse engellemenizi rica ederim. > Opera'yı ben de sevemedim bir türlü. :)

İlave: Tarayıcı bilgilerine baktıtım; Opera'da Firefox olarak görün deyince kendisini Firefox 2.0 olarak tanıtıyor. Bunu 3.5 veya 3.6 yapmanızı rica ederim. Zira Mozilla 3.0'ı bitirmek istiyor... Böylece bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz...

Son Düzenleme: Nicoll ~ 21 Mart 2010 13:54
PcMaKeR
21-03-2010, 15:15   |  #27  
PcMaKeR avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Nikoll seninle iyi anlaşacaz da linux tutkun öldürüyor beni.
söylediğin iyi oldu. firefox 2 yi bilerek engellememiştim kullanan vardır diye. bu sitenin ilk versiyonu ikinci versiyonda silverlight yapacam o yüzden sadece firefox, ie, chrome ve safari açacak. opera kökten giremicek:)

@Pavarotti yeme beni şimdi.
IE sadece css standartlarına uymuyor... Yazma sende kardeşim alla alla. zorla yaz demiyoruz. Keyif için opera engellemedim tasarımım operada çok güzel çalışıyor ie den bile güzel çalışıyor ama javascript kodları var bir kod bloğunu çalıştırmadımı müşterime ne diyeceğim ben. "Efendim diğer tarayıcıları kullanın opera bunu desteklemiyor" mu diyeceğim. Alacağım cevap:"ben anlamam desteklemesinden operayla açıldı sayfa ben kullanmak istiyorum" al burdan yak.

bu yüzden kökten temizlemek iyidir. Chrome uda istemiyorum google yüzünden ama keratalar iyi iş çıkartmış. sırf ie için yapılmış sayfadaki javascript kodlarını bile anlayıp çalıştırıyor. İş hayatında keyif için engellenme olamaz!

Opera ne zaman o kod bloğuna çalışmasına izin versin o zaman tamamdır.

kod bloğuda bu:

window.onload=function(){
document.body.onunload=function(){
/* sayfa kapanma kodları.*/
};
window.unonlad=function(){
/*sayfa kapanma kodları*/
};
};

nedense operamız bu kodu çalıştırmıyor. Alla alla. Hakkaten standartlara uyuyormuş. W3 javascript dom eventları bunlar. MS, Apple,Google,Mozilla uyuyorda MS ye dava açmasını bilen opera mı uymuyor. Bak sen.

Allahın ie 5.0 ı bile çalıştırıyor bu kodları. IE 6 canına okuyor. Ama gel gör ki koca 10.50 çalıştırmıyor bu kodu.

Bu yüzden Opera isterse taklalar atsa ben operaya izin vermem sitede işte bu kadar basit.

İşini bilen adama standartlara uyuyor diye söz anlatma. Biz denedik onları...

Son Düzenleme: PcMaKeR ~ 21 Mart 2010 15:15
Ahmet Ertuğrul
21-03-2010, 15:15   |  #28  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,651 mesaj

Hız hiçbir zaman benim düşündüğüm bir şey olmadı. Olsaydı en başta Opera değil Chrome kullanırdım. Zira Opera'yı kullanmaya başladığım sırada Chrome daha hızlıydı. Profesyonel olmayan bilgimle hazırladığım yazılarımda hız test sonuçlarını verdim tabi. Onlarda da Chrome'un daha hızlı olduğunu belirtmiştim. Bundan da gocunmadım. Şimdi Peacemaker testini başlattım bitince buraya sonucunu tekrar yazarım.

Aşırı bir sistemde, beta-kararlı sürüm gözetmeksizin; 

Benim sistemim kararlı sürümler;

Hız konusunun şu an ortalama kullanıcıların çok umrunda olması gereken bir şey olduğunu düşünmüyorum. Çünkü ortalama sistemlerde modern tarayıcıların hız farkı gözle görülür değil. "Dünyadaki en hızlı tarayıcı" ibaresi ortalamanın altındaki kullanıcıları çekmek için çıkarılmış bir şey. Zaten büyük çoğunluk da onlar. Serdar'ın konusunun başlığının sebebi de bu olsa gerek. Ortalamanın altındaki kullanıcılar -IE'nin internete tek yol olduğunu zanneden kullanıcılar- tarayıcı seçim ekranında en hızlı tarayıcı ibaresini görüp Opera'yı indirecekler. Önemsemediğim bir konu olduğu için şu an hangisi en hızlı tartışmasına girmek istemiyorum. Sonuçta herkesin sisteminde farklı sonuçlar almak mümkün. 

Serdar bu arada sitene hala Opera'yla girebiliyorum. Biraz daha uğraşman gerekecek sanırım.

Selçuk Bey, açıklamanız için teşekkürler. Burdan çıkarttığım sonuç standartların gelişmesinin önündeki en önemli engel IE'ymiş. Herkes draftlara geçiş yaptı da IE niye yapmamakta ısrar ediyor o zaman?

Son Düzenleme: Ahmet Ertuğrul ~ 21 Mart 2010 16:47
PcMaKeR
21-03-2010, 15:22   |  #29  
PcMaKeR avatarı
OP Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Ahmet kökten kapatacam yarın ilk işim operayı kesmek olacak iş yerine varınca. İyi birşey değil bu kod bloğu yine çalışmayacak.

IE nin standartlara uymaması ie 8 ile bitti. MS kendisi dile getiriyor. Bakın işin içinde olmadığınız için bilmiyorsunuz firefox da standartlara uymuyor, ie de safaride.

Her birinin geliştirici sitesinde belirli css kodları var. mesela mozilla bazı efektleri yaratmak için -moz ismini kullanıyor ama -moz w3 standartı değil.

Şuan tam anlamıyla css2.1 i kullanan tarayıcılar: ie8,firefox 3.5 üstü, opera 9.5 üstü, chrome 3 üzeri safari 4 ve üzeri.

bu tarayıcılar css2.1 e geçti tam anlamıyla. Şimdi Daha tam oturmamış olan CSS 3 üzerine yoğunlaşmalar başladı. MS en sonunda W3 ile tam uyuma gitmeye başladı. IE 9 un önizleme sürümünü indirip bir inceleyin.

HTML5 vs onlara destek veriliyor. MS nin dili çok yandı bu yüzden. PNG sorununu bile çözemedi kendisi ek çözüme gidiyor. Selçuk abi bilir ie 6 da transparan png kullanamazsın gri gösterir sitenin cılkını çıkartır.

MS nin daha böyle gideceğini sanırdım ama Firefox,Opera,Chrome gibi tarayıcılar standartlara uyupta ie7 ve öncesi uymayınca Mecburen Ie8 de standartlara uymaya geçildi!

Son Düzenleme: PcMaKeR ~ 21 Mart 2010 15:22
PcMaKeR
21-03-2010, 15:25   |  #30  
PcMaKeR avatarı
OP Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Bu arada Nikoll, Ahmet sizin dediğiniz gibi görün dedim ama hala engel koydu bana site ?

IE olarak görün, Firefox olarak görün, Tanıt her ikisinde de engelli.
Edit: Sayfayı yenilememiz gerekiyor muş tamam pardon. Tarayıcı kimliğini değiştirip operayı gizliyor. Kendini seçilen tarayıcı gibi gösteriyor.

Son Düzenleme: PcMaKeR ~ 21 Mart 2010 15:27
PcMaKeR
21-03-2010, 15:30   |  #31  
PcMaKeR avatarı
OP Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Kendini böyle tanıtıyor işte:

Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; U; tr; rv:1.9.1.6) Gecko/20091201 Firefox/3.5.6 Opera 10.50

sondaki bana yeter.

Edit: Nikoll kendini Firefox 3.5.6 diye tanıtıyor.

Son Düzenleme: PcMaKeR ~ 21 Mart 2010 15:31
Selçuk İslamoğlu
21-03-2010, 15:36   |  #32  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj
Alıntı: Ahmet Ertuğrul  
Selçuk Bey, açıklamanız için teşekkürler. Burdan çıkarttığım sonuç standartların gelişmesinin önündeki en önemli engel IE'ymiş. Herkes draftlara geçiş yaptı da IE niye yapmamakta ısrar ediyor o zaman?

Ahmet, henüz kabul görmemiş, son haline ulaşmamış, "alfa" bir yazılım kurmak gibi düşün. Draftlara geçiş yapmanın zaten bir mantığı yok "reklam yapmaya çalışmaktan başka". Tüm siteler en son "kabul edilmiş" şeye göre hazırlar kendilerini, hala tüm testleri yapılmamış, denenmemiş sistemler ve komutlara göre değil. Bir örnek vermek gerekirse, bu "4G türkiye'de yokken, 4G telefon satıyoruz diye reklam yapmaya benziyor"

Bir de kullanıcı faktörü var. Düşünsene şu anda tüm TV kanallarının mecburi HD yayın yapma kararı aldığını ve HD tv'si olmayanların TV izleyemeyeceklerini veya 3G telefonu olmayanların telefonla görüşemeyeceklerini?

Şu anda tek sorumlu IE6'da ve Windows XP'de hala ısrar eden kullanıcılardan başka bir şey değil. IE8 zaten şu anda tüm standard uyumlu sitelerle herhangi bir sorun yaşamıyor ve tamamen uygun. Hatta tüm HTML 4.01 ve CSS 2.1 testlerini tam anlamıyla geçen tek tarayıcı. 

Draftlar, standartlaşması zamanla olacak bir şeydir zaten.

Ahmet Ertuğrul
21-03-2010, 16:20   |  #33  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,651 mesaj

Peki. İkna oldum. Yine de IE draftları da standartlaşmadan kullanmaya başlasa kendine yöneltilen -belki de haksız- ama önemli bir eleşitiriyi alt etmiş olurdu.

Nicoll
21-03-2010, 22:29   |  #34  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj
Alıntı: PcMaKeR  
Kendini böyle tanıtıyor işte:

Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; U; tr; rv:1.9.1.6) Gecko/20091201 Firefox/3.5.6 Opera 10.50

sondaki bana yeter.

Edit: Nikoll kendini Firefox 3.5.6 diye tanıtıyor.

Ben Opera 10.50 Linux sürümü henüz çıkmadığı için 10.10 ile denemiştim. Şimdi Windows'tayım... 10.50'de işleri baya ilerletmişler :) boşuna uğraşmayın nasılsa öyle kalsın...

IE olarak görün deyince de sonuç bu: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 8.0; Windows NT 5.1; tr)

10.10'da IE 6 olarak görünüyordu, 10.50'de 8 olmuş, yeni sürümde 9 yaparlar bunu. Yani Opera'yı engellemek imkansız...

PcMaKeR
21-03-2010, 23:38   |  #35  
PcMaKeR avatarı
OP Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

imkansız mı :D
ben çözdüm işi. birtane gizli bir iframe açıyorum sayfa içinde bu iframe başka bir alt domain ile büyük olasılık b.suponsupport.com olacak orda baktıracağım eğer ki opera ile açılmışsa ve ana sayfa aynı anda ie yada firefoxla açılmışsa tak operayı bloklayacağım.

Zor değilmiş. Demokraside çare tükenmez.

gizli iframe in subdomainini her girişte rastgele sanal subdomain açarsam opera kullanan kişi imkansız denecek şekilde açamayacak sayfası. diğer browserlar içinde geçerli bu çare...

Nicoll
22-03-2010, 00:27   |  #36  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj
imkansız mı :D
ben çözdüm işi. birtane gizli bir iframe açıyorum sayfa içinde bu iframe başka bir alt domain ile büyük olasılık b.suponsupport.com olacak orda baktıracağım eğer ki opera ile açılmışsa ve ana sayfa aynı anda ie yada firefoxla açılmışsa tak operayı bloklayacağım.

Zor değilmiş. Demokraside çare tükenmez.

gizli iframe in subdomainini her girişte rastgele sanal subdomain açarsam opera kullanan kişi imkansız denecek şekilde açamayacak sayfası. diğer browserlar içinde geçerli bu çare...
Harika... Tabii Opera bütün siteler için IE olarak gözükmez ise... Şimdilik sadece önceden tanımlanmış sayfalar için geçerli. [Opera duymasın bunuKahkaha]

Nicoll
22-03-2010, 00:43   |  #37  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj

Firefox'un ki korkunç birşey bütün sitelere IE 8 olarak tanıttığı yetmezmiş gibi, şu anda Linux'ta olmama rağmen Windows 7 olarak gösteriyor. Tüylerim diken diken oldu...

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 8.0; Windows NT 6.1)

User Agent Switcher: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/59

Son Düzenleme: Nicoll ~ 22 Mart 2010 00:45
PcMaKeR
22-03-2010, 01:02   |  #38  
PcMaKeR avatarı
OP Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

onunda çözümü basit :D
neden yaptıkları ap açık ortada. css uyumu ve ben gibi piskopatların engelini aşmak için ama sayende bunları öğrendim. ben bunu netscape navigatörün son sürümünde görmüştüm ie
 firefox ve netscape olarak gösteriyordu ama kullanan olmadığından tınlamamıştım ciddi bir sorunmuş. aşarım o sorunları.

Nicoll
22-03-2010, 13:39   |  #39  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj

Az önce komik birşey oldu; User Agent'i açık unutmuşum. Aynı kişinin geliştirdiği Web Developer eklentisini ekleyecektim ki; internet explorer kullanıyorsun, git Firefox yüklede gel dedi :) Mozilla'nın kendi sitesi bile inanmadı Firefox olduğuna...

PcMaKeR
22-03-2010, 14:11   |  #40  
PcMaKeR avatarı
OP Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

:D

Mustafa@PC
22-03-2010, 14:25   |  #41  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Bu arada Opera yine güncellenmiş : Opera 10.51

nonpasaran
22-03-2010, 18:24   |  #42  
nonpasaran avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,216 mesaj
Alıntı: Nicoll  
Az önce komik birşey oldu; User Agent'i açık unutmuşum. Aynı kişinin geliştirdiği Web Developer eklentisini ekleyecektim ki; internet explorer kullanıyorsun, git Firefox yüklede gel dedi :) Mozilla'nın kendi sitesi bile inanmadı Firefox olduğuna...
güvenlik ve istikrar çökmüş Kahkaha

Nicoll
22-03-2010, 22:33   |  #43  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj
Alıntı: nonpasaran  
güvenlik ve istikrar çökmüş Kahkaha
Şimdi baktım; orda duruyor. Sizde kasten açılmamıştır :D Alt tarafı bir resim. BSD/Unix birsürü sisteme kaynak ve örnek olmuş. 41 senedir çökmediyse bundan sonra da çökmez merak etmeyin...

nonpasaran
22-03-2010, 22:37   |  #44  
nonpasaran avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,216 mesaj
Alıntı: Nicoll  
Şimdi baktım; orda duruyor. Sizde kasten açılmamıştır :D Alt tarafı bir resim. BSD/Unix birsürü sisteme kaynak ve örnek olmuş. 41 senedir çökmediyse bundan sonra da çökmez merak etmeyin...
şakaydı tabii baktım şimdi bende de görünüyor Ağzı kulaklarına varıyor

PcMaKeR
23-03-2010, 01:05   |  #45  
PcMaKeR avatarı
OP Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Unix çökmüyor muymuş. Ağır DDos ataklarına en savunmasız işletim sistemlerinin başını çekiyor. Çökmeyen ve stabil çalışan tek sistem Solaris arkadaşlar işi İşletim sistemine getirerek dalga konusu yapmayın.

Nicoll
23-03-2010, 02:04   |  #46  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj
Unix çökmüyor muymuş. Ağır DDos ataklarına en savunmasız işletim sistemlerinin başını çekiyor. Çökmeyen ve stabil çalışan tek sistem Solaris arkadaşlar işi İşletim sistemine getirerek dalga konusu yapmayın.
Sorun da burda zaten. Geçenlerde arkadaşlarla Windows'a saldırıp çökertmekten bıkmış ve bu sefer Solaris'i hedef seçmiştik... Gel gör ki Solaris'in de bir Unix olduğunu unutuvermişiz...

PcMaKeR
23-03-2010, 09:08   |  #47  
PcMaKeR avatarı
OP Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Ona bakarsan macos da unix, linuxta unix, solariste unix.freebsd de unix.  bir işletim sisteminin çekirdeği unixse o os unix mi oluyor. Ama nedense içlerinde en sağlamı solaris... Merak ediyorum windows a saldırıyormuşsun. server 2008 r2 kuralım bir sunucuya ve ddos saldırı yapın aynı hat ve makina özelliklerine redhat 5.1 enterprise kuralım. hangisi daha çok dayanacak.

Linux diye düşünyorsan aldanıyorsun. Windows server 2008r2 eğer belirli bir yerden art artda istek geliyorsa hiç uğraşmadan istek vermeyi kesiyor diğer isteklere cevap veriyor. Redhat yapabiliyor ama zoraki bunu linuxlar içinde. unix tabanında solaris windows uda linux uda yutuyor.

Karşında bu işlerle uğraşan biri var Nikoll Linux kullanmıyorum diye bilmiyorum sanma, yada konuşma....

Son Düzenleme: PcMaKeR ~ 23 Mart 2010 09:11
Nicoll
23-03-2010, 23:07   |  #48  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj
Ona bakarsan macos da unix, linuxta unix, solariste unix.freebsd de unix.  bir işletim sisteminin çekirdeği unixse o os unix mi oluyor. Ama nedense içlerinde en sağlamı solaris... Merak ediyorum windows a saldırıyormuşsun. server 2008 r2 kuralım bir sunucuya ve ddos saldırı yapın aynı hat ve makina özelliklerine redhat 5.1 enterprise kuralım. hangisi daha çok dayanacak.

Linux diye düşünyorsan aldanıyorsun. Windows server 2008r2 eğer belirli bir yerden art artda istek geliyorsa hiç uğraşmadan istek vermeyi kesiyor diğer isteklere cevap veriyor. Redhat yapabiliyor ama zoraki bunu linuxlar içinde. unix tabanında solaris windows uda linux uda yutuyor.

Karşında bu işlerle uğraşan biri var Nikoll Linux kullanmıyorum diye bilmiyorum sanma, yada konuşma....
Gele gele konu işletim sistemlerine geldi :)

Oracle Kırılamaz Linux desteği: http://www.oracle.com/global/tr/technologies/linux/index.html Bu nedir?

Oracle sevdiğiniz için Solaris konusunda ısrar ediyorsunuz sandım ama yukarıdaki linkteki kırılamaz Linux desteği ibaresi ne anlama geliyor? Gerçekten kırılamaz mı yoksa bu da bir reklam taktiği mi? 

Ddos saldırısının başarısı işletim sisteminden çok güvenlik duvarının yapısıyla alakalı değil mi?

Ben bilmediğim ve bu işin uzmanı olduğunuz için soruyorum bunları.

Ayrıca Linux kullanmadığınıza inanmıyorum. Mutlaka kıyısından köşesinden ya Linux size ya da siz Linux'a bulaşmışsınızdır :)

Son Düzenleme: Nicoll ~ 23 Mart 2010 23:18
PcMaKeR
24-03-2010, 13:28   |  #49  
PcMaKeR avatarı
OP Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Linuxun güvenlik duvarları Windowstan güçlü ama istek yapısını sorgulaması windowstan kötü olabiliyor.
Linuxun desktopunu çok kullanmadım iş sektörünü kullandım.

Nedense çoğu kişinin hızlı dediği linuxu ben iş sektöründe pek hızlı göremedim. Windowstan hızlı olsa o Linuxa geçerim. benim için maddi yarar sağlardı ama windows la pek farkı yok. Lisansdan dolayı.

Bende gerek duymadım.
alıntı:
"Hem Linux için Oracle Yönetim Paketi hem Oracle Clusterware, Oracle Kırılamaz Linux desteği müşterileri için ücretsizdir. Oracle Onaylanmış Yapılandırmalar daha kolay, daha hızlı ve daha düşük maliyetli Linux kullanımı için en iyi uygulamaları sağlar."

Bunu mu diyorsun. Peki ne anlama geldiğini tam anladın mı acaba? Oracle database de dünya devi ve ağırlık olarak linux çalışır. Adamlar Linux kullanarak hem işletim sistemine para ödetmiyor(Redhat kullanırsan seve seve ödeyeceksin para) Ve Oracle ın kendi teknik desteği isterseniz bunu sizin yerinize yapıyor. Ücretsiz olan teknik destek.

Ama oracle ın lisans fiyatlarını gördükten sonra teknik desteğe neden para vermeyeceğinizi anlıyorsunuz. Ve şöyle bakınca  Microsoft daha ucuza çözüm sağlıyor.

Nicoll
25-03-2010, 18:17   |  #50  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj

Oracle hakkında küçük bir araştırma yaptım. Küçük ve orta işler için ücretsiz seçenekleri de varmış... Ayrıca referanslarında da hayli ilginç markalar var... (Yahoo gibi) Bu açıdan verilen paranın hakkını fazlasıyla verir sanırım...

Bu arada sıradan masaüstü sistemlerde bile dos koruması var. (Donanımsal firewall varsa buna bile gerek yok...) Aşağıdaki resimde görebilirsiniz... Ayrıca ikinci resimde de verim ve güvenlikle ilgili başka ayarları da var...

ICMP filtresi:

ToS filtresi: