John Carmack'a hırsızlık suçalaması!

CHIP Online
06-05-2014, 16:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Oyun dünyasının efsane ismi, çok ağır bir hırsızlık suçlamasıyla karşı karşıya...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/joh ... calamasi_46909.html

Resimlerle: Tam 350 yeni oyun duvar kağıdı!

Uzun yıllar ID Software'de çalışan ve Doom'un geliştiricisi olarak oyun dünyasında efsanevi bir yere sahip olan John Carmack, geçen yıl ID Software'in ait olduğu asıl şirket Zenimax'tan ayrılarak sanal gerçeklik gözlüğü geliştirmek üzere Oculus Rift'e geçmişti.


Ancak, Facebook'un geçtiğimiz haftalarda Oculus Rift'i 2 milyar dolara satın alması üzerine ortalık karıştı. Zenimax, eski çalışanı John Carmack'ın, ID software bünyesinde yıllarca sanal gözlük teknolojileri üzerinde çalıştığını ve Oculus Rift'e geçerken bu teknolojileri de yanında götürdüğünü iddia etti. John Carmack da, Twitter hesabında, ID software bünyesinde yaptığı kodlama çalışmalarının Zenimax'a ait olduğunu ama sanal gerçeklik çalışmalarının kendisine ait olduğunu açıkladı.


Şimdi Facebook ve Zenimax arasında, avukatların birbirine ağır ceza tehditlerinin olduğu mektuplar gönderdikleri ve tartışmanın yakında mahkemeye taşınacağı söyleniyor. Facebook ve Oculus Rift yöneticileri, teknoloji dünyasında ne zaman büyük rakamlı anlaşmalar yapılsa, birinin ortaya çıkıp satılan ürünün kendine ait olduğunu iddia etmesinin çok bilindik bir durum olduğunu vurgulamaları da medyaya yansıdı. Bakalım, bu savaşta kim galip gelecek?

Tüm Konu: John Carmack'a hırsızlık suçalaması!

Resimlerle: Tam 350 yeni oyun duvar kağıdı!

Kaynak: www.chip.com.tr