Kablosuz Ağ Güvenliği

liveloji
12-01-2008, 18:39   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
19 mesaj

Kablosuz ağımda ;

"ZAFER (özel ağ)

Erişim yerel ve internet

Bağlantı Kablosuz Ağ Bağlantısı (ZAFER)" yazıyor.

Bilgim olmadğından soruyorum.Erişim kablosuz , bağlantı kablosuz olması gerekmez mi?

Bir de gizlilik raporu diye bir simgenin üzerinde hayalet avcılarındaki gibi çarpı var.Bütün bunlar normal mi ?

Son Düzenleme: liveloji ~ 12 Ocak 2008 20:09
selimhun
12-01-2008, 19:47   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
602 mesaj

Kablosuz Ağınıza  siz isim vermediniz mi ??? ( ZAFER)

Siz isim vermediyseniz  ...bilgisayarınızı kullanan başka birisi isim  vermiş.

Diğer  bir olasıllık  ''Görev Çubuğunda''   ZAFER  görüyorsanız  ..Başka kullanıcıya ait  ZAFER  adlı bir ağ'a bağlanıyorsunuz.

liveloji
12-01-2008, 19:58   |  #3  
OP Taze Üye
19 mesaj

Kablosuz ağıma ZAFER ismini vermiştim.Şifresini de koymuştum.Ancak bu ağın nasıl benim olduğundan emin olabilirim ki? Başkaları ele geçirip aynı ismi vermiş olamaz mı ?Sorular sorular...

Valla görev çubuğundan kastınız sağ köşede aşağıdaki küçük simgelerse ikisinde de ZAFER yazıyor.

Olay şurada düğümleniyor.Bu ağın kendi ağım olduğunu nasıl anlarım ve ağda benden başka kullanıcı olmadığını nasıl tespit ederim?

Son Düzenleme: liveloji ~ 12 Ocak 2008 21:01
selimhun
12-01-2008, 21:26   |  #4  
Yıllanmış Üye
602 mesaj

Modeminizde  WPA   ya da WPA 2  şifreleme  varsa bunları kullandığınızı varsayıyorum. Her iki şifreleme de minimum 8 karakter gerektirir. Alfanümerik bir kombinasyon yaparsanız ...1)ZAFER  isimli  ...2)100/300  mt lik bir alan içinde 3) Sizin şifrenizle  aynı şifreye  sahip olabilecek bir  ağ bulunması  olasıllığı  pratik olarak ''sıfır''dır. Yani sizin  yukarıdaki değerleri sağlayan  başka bir ağa girmeniz olasıllığı yok.

WPA  ya da WPA2 de belki milyonda 1 ihtimalde olsa şifrenizin  bulunabileceğini düşünüyorsanız-ki 100/300 metrelik bir alan içinde  10 karakterli bir şifrenin benzerinin oluşturulabilmesi olasıllığı da pratikde ''sıfır''dır- ... MAC  ADRESİ  FİLTRELEME   aracını  kullanın.Bu  alfanümerik değer  her bilgisayar için ''eşsizdir''.Bu filtreleme sisteminde sadece kendi bilgisayarınızın MAC adresinin ağınıza girmesine müsade verirsiniz... bu durumda pratik olarak 100/100 güvenli bir kablosuz ağa sahip olursunuz.

liveloji
14-01-2008, 00:40   |  #5  
OP Taze Üye
19 mesaj

En iyisi bilgisayardan iyi anlayan birini çağırmak ve olayı yerinde görrmesini sağlayarak gerekli önlemleri almak olacak.Ben bu işin içinden çıkamıyorum.

Yardımınız için sağolun.

selimhun
14-01-2008, 11:07   |  #6  
Yıllanmış Üye
602 mesaj

Neden  birisini çağıracaksınız anlamadım.???
Kablosuz ağ güvenliğinin kuralları  örneğin   chip.com.tr defalarca yazıldı.1) WPA ya da WPA2 şifreleme 2) MAC  adres filtresi
Neden başkasının ağına girmekten bu kadar korkuyorsunuz anlamadım. Bu aslında size değil ..girdiğiniz başka ağ için risk ve zarar.Önemli olan ..ağınızın güvenliğini sağlayıp  ..sizin ağınıza başkasının girmemesi.!!!!Ama  .İstemiyorum  kardeşim ...Başka ağa girmediğimden kesin emin olmalıyım  dediniz ..OK.Onun da yolu var !!
-Kablosuz ağınızın ''Özellikler'' sekmesini tıklayın. (Önce  görev çubuğundaki -ekranda sağ alt köşede-  kablosuz bağlantı simgesi tıklanacak-)
-Açılan ekranda ''Kablosuz Ağlar'' sekmesini tıklayın....Kendi ağınızın ismini göreceksiniz ...mouse ile işaretleyin ...''gelişmiş''i tıklayın ..açılan ekranda ''sadece altyapı ağlarına bağlan '' seçeneğini işaretleyin.Onaylayın .Artık sadece kendi ağınıza bağlanabilirsiniz.
Bu arada  ağınıza isim verdiğiniz gibi ..bağlantınıza da isim verebilirsiniz.Bu durumda  farenizin okunu  görev çubuğundaki kablosuz bağlantı simgesinin üzerine getirdiğinizde  Önce bağlantınıza verdiğiniz isim .yanında ..Parantez içinde ..Ağınızın ismi görülür..Bağlantınıza verdiğiniz isim başkası tarafından bilinemeyeceği için   bu da kendi ağınıza bağlandığınızdan emin olmanın bir diğer yolu...
En pratik olanı..Ağ  listenize bakın  ..başka   ZAFER  isimli ağ yoksa....ZAFER   ağI .. sizin ağınızdır.!!   

liveloji
16-01-2008, 00:45   |  #7  
OP Taze Üye
19 mesaj

Ağımın güvenli olmadığını düşünüyorum.Ağ ve paylaşım merkezini açtığımda bu bilgisayardaki tüm paylaşılan ağ klasörlerini göster dediğimde şu hatayı veriyor.Aşağıda ;

Ve ağ ve paylaşım merkezinde bilgisayarları ve aygıtları görüntüle dediğimde şu resim çıkmasına rağmen internete bağlanabiliyorum.Bu resimde benim adsl routerimde olması gerekmez miydi ? Aşağıda;

Ağım halen güvenli mi ?

Son Düzenleme: liveloji ~ 16 Ocak 2008 00:57
liveloji
17-01-2008, 12:20   |  #8  
OP Taze Üye
19 mesaj

Kablosuz bağlantıma mac filtreleme yapılmış.Onlar saldırıyor ben defansla karşı koymalıyım.Mac filtrelemeyi nasıl kaldırırım ve kendi mac filtrelemi nasıl kurarım ?