Kablosuz bağdaştırıcı veya erişim noktası sorunu

deliiiiiii
15-05-2014, 15:54   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 1
43 mesaj

merhaba arkadaşlar,
asus k52jc model laptobum var ve son zamanlar internet hızımda aşırı derece yavaşlamalar kopmalar söz konusu hatta bazen yavaşlamaları ağ erişimi yok hatası takip ediyor. ağ bağlantılarımdan sağ tık tanıla yaptığım zaman illaki sorun buluyor(oysaki sorun bulmaması gerekiyor diye biliyorum) ve bu sorunu bulup her defasında çözüyor sorunu çözdüğünde net hızım sanki biraz iyileşiyor ancak bi 15-20 dakika içinde tekrar aynı durum ve tekrar tanıla dediğimde sorunu buluyor ve her defasında sorunu düzeltiyor. sorunun penceresi aşağıdaki gibi:

net hızımdaki yavaşlığı windowsun her defasında bulup çözdüğü bu soruna bağlıyorum. format kesin çözüm ise format atacağım ancak netdeki araştırdığım konularda kesin çözüm olmamış gibi.Yaptıklarım:wireless driverını silip yeniden kurdum güncelledim sonuç başarısız. cmd komut satırına bir takım komutlar yazdım reset attım sonuç başarasız. Farklı modemlere bağlandım sonuç hepsinde aynı.

YLMZ90
15-05-2014, 16:19   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 45
472 mesaj

Öncelikle wireless driver programı varsa sil aygıt yöneticisinde wireless adaptörünü bul sürücü güncelle diyerek çekirdekten driveri yükle. Modemin içine girip kablosuz ağ ayarlarında wireless frekans kanalı ayarı var o muhtemelen otomatikdir onu değiştirip dene mesela 8 olabilir eğer iyi performans veriyosa öyle kalsın olmassa başka bi sayı dene. Dns değiştiysen bundanda olabilir dns ayarlarını otomatige alıp dene.

deliiiiiii
15-05-2014, 16:52   |  #3  
OP Yeni Üye
43 mesaj

hocam verdiğiniz cevaplar için teşekkürler ancak sorunum çözülmedi dediklerinizi yaptım. birtek modem arayüzüne girmedim ki öyle bir imkanımda yok maalesef. ancak modemden olacağını sanmıyorum çünkü tam 4-5 farklı modem ve haliyle internet ortamından laptobum aynı sorunu yaşadı. dns lerim otomatik durumda ancak zenmate programını kullanıyorum acaba onla ilgisi olabilir mi?

YLMZ90
15-05-2014, 18:57   |  #4  
Yıllanmış Üye
472 mesaj

zenmateden değildir. Bu anlattıklarımla çözülmediyse başka bir sorun var onuda tahmin edemedim. Birde advanced system care deneyebilirmisin internet güçlendirici seçeneği var eğer sistem ayarlarında sorun varsa düzeltebiliyor

deliiiiiii
15-05-2014, 19:47   |  #5  
OP Yeni Üye
43 mesaj

dediğiniz programı çalıştırdım birtakım sorunlar buldu çözdü ancak sorun hala devam ediyor. extra bilgi: google chromeda SSL bağlantı hatası ve güvenli bağlantı oluşturuluyor hatasını çok alıyorum. nerdeyse internete o hata yüzünden giremiyorum. mesela teamspeak gibi net gerektiren programlarda hiç sorunum yok ama google chrome açtığımda güvenli bağlantı oluşturuluyor diyor 15-20 saniye bekliyor sonrada SSL bağlantı hatası diyor. sorun neyden kaynaklı acaba? combofix olsun kis2013 olsun taratım virüsde yok napsam acaba?

YLMZ90
15-05-2014, 20:56   |  #6  
Yıllanmış Üye
472 mesaj

Yukarıda verdiğin resime göre sisteminde bir sorun var gibi yada ag kartı driverinda. Google chromede hata veriyorsa başka tarayıcı ile deneyebilirmisin firefox indirebilirsin mesela. Sadece google chrome'da sayfa gezerken yavaşsa sistemde de değil chrome ayarlarında bir sorun olabilir

deliiiiiii
15-05-2014, 21:22   |  #7  
OP Yeni Üye
43 mesaj

zaten netdeki yavaşlık ve o ssl hatası chromda oluyor sadece. öbür tarayıcılarda mozillada felan olmuyor ama google chromeda ssl hatası verdiği zamanlarda mozillada ilk açışta girmiyor ama öbür açışlarda giriyor hemen. ilginçdir. Az evvel bir başka pcde(benim pc ile bu pc aynı cdden formatlanmıştı) denedim tanıla düğmesi yine aynı sorunu buldu o pcde benle aynı ağı kullanıyor bir başka benle aynı ağı kullanan pcde daha denedim :D onda hiç sorun çıkmadı. acaba bu son zamanlarda işte youtube yasaklanmasıydı twittier yasaklanmasıydı dns lerin değişikiliğiydi bunların bir etkisi olabilirmi? belkide şuanda birçok pcde tanıla diyince bu sorunu buluyordur?

Son Düzenleme: deliiiiiii ~ 15 Mayıs 2014 21:22
mehmet_93
15-05-2014, 21:48   |  #8  
mehmet_93 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 97
593 mesaj

Eğer dns ayarı yapmışssan, host dosyanı değiştirmişssen, hotspotsheild gibi vpn kullanıyorsan ssl bağlantı hatasının kaynağı büyük ihtimalle onlardır. Net de ki yavaşlıkda dns nin geç cevap vermesinden kaynaklanıyor olabilir. Kullandığın tarayıcı eklentisi dns hosst ayarı v.s i sıfırlayıp bi süre kullan. Eğer sorun devam ederse başka yerlerde çözüm ara derim.

YLMZ90
15-05-2014, 21:51   |  #9  
Yıllanmış Üye
472 mesaj

Chrome'u sıfırlamayı dene eklentileri kaldır ve zenmateyide kaldır o zaman düzelir . Baştan söylesen sadece chrome'da oldugunu :) yazında son zamanlarda internet hızımda yavaşlama ve kopmalar oluyor demişsin bende ona göre cevap vermiştim :)

deliiiiiii
15-05-2014, 23:28   |  #10  
OP Yeni Üye
43 mesaj

pcyi formantladım sonuç yine aynı. netin yavaş olmasının nedenini biliyorum o sorun değil benim sorun dediğim olay şu resimdeki olaydı. nezaman tanıla(sorun gider) desem o sorunu buluyor ve düzeltiyor her defasında. belkide bir sorun yoktur arkadaşlar.türktelekomun yaptığı son zamanlardaki dns değişikliklerinden felan kaynaklanıyordur belkide şuanda bu yazıyı okuyan bazı arkadaşlarına benle aynı soruna(ki sorun değilmiş) sahiptir. net hızım bazen sıkıntı oluyordu şuan formatdan sonrada hızım dahada arttı gibi aslında. bence bu yazıyı okuyan arkadaşlar ağ bağlantısına sağ tıklayıp tanıla desin eğer her 10 kişiden 1 kişide bu sorun çıkarsa demekki bu sorun bir sorun değil :D

YLMZ90
16-05-2014, 00:07   |  #11  
Yıllanmış Üye
472 mesaj

ben denedim ağ erişebilirliğiniz var dedi ne tür bir sorunla karşılaşıyosunuz dedi 2 tane seçenek çıktı yani sorun yok. Sen sorun çıksın diye zorlarsan oda sorun çıkarır :)

deliiiiiii
16-05-2014, 01:56   |  #12  
OP Yeni Üye
43 mesaj

ne bileyimki ya bana garezimi var nedir :D zaten formatdan sonra optimus sorunu yaşadım yeni konu açtım onunla ilgili