kablusuz ağımda sızma varmı?..

gultekin13
29-06-2009, 18:33   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
135 mesaj

merhaba arkadaşlar kablsuz internet ağım var ve sınırlı kullanıcıyımama iki aydır bilgisayara fazla girmememe rağmen kullanım limitiaşılıyor. Kafamda bi tereddüt.... acaba ağıma sızan kişiler mi var diyebi kurt düştü içime.. şimdi benim sorum kablosuz modemime bağlanankişileri varsanasıl görebilirim ve eğer böyle birşey söz konusu isebunu nasıl engellerim şifre değiştirme dışında program ayarlamalar vs.

Furkan Okutan
29-06-2009, 19:27   |  #2  
Furkan Okutan avatarı
Yıllanmış Üye
689 mesaj

arkadaşlar bu banada lazım mesela kablosuz ağıma giren bir kişiyi ağdan atma şansım varmı?

OnlyMann
29-06-2009, 19:34   |  #3  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

modem içerisinde firewall aktif etmeli ve kablosuz bağlantılarda uzun ve karmaşık şifreler kullanmalısınız. ayrıca giren varmı yokmu diye modem içerisinde monitör amaçlı seçenekler mevcuttur. bu seçeneklerden giren varmı yokmu görülebilir. ARP tablosu gibi. ayrıca makinanınızın MAC adresine göre sınırlandırma yaptırılabilir.

gultekin13
29-06-2009, 20:45   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
135 mesaj

hocam airties rt 206 söz konusu ayarlara nasıl ulaşacağım airtiesin kurulum cd de mevcut bi sayaç ayarlar vs programı var ama artık o cd yi kurduğumda hiçbi şekilde içeriğine ulaşamıyorum başka cd de denedim olmadı bi ayarlama vs yapacağım zaman airties web portalndan halletmeye çalışıyorum(198.162.2.1) ama burada söz ettiğiniz monitor panel sayaç vs hiçbirine denk gelmedim bu saydıklarınızı ağbğlantılarım üzerinden haleetmem ve kontrol etmem mümkünmü peki

OnlyMann
29-06-2009, 20:52   |  #5  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj

öncelikle ağ bağlantılarımdan hareketliliği gelen gideni kontrol ediniz.
herhangi bir yere girilmediği halde burada hareket varsa modeme bakmanız gerekir. isterseni öncelikle ağ bağlantılarımı kontrol ediniz. sonraki aşama için aşağıda verilen bilgileri uygulamanız gerekecektir. bu bilgilerle modem içerisinde diğer bilgileri kontrol edebilelim.
başlat>çalıştır>cmd (enter) siyah ekran gelir. bu ekranda
ipconfig  (enter) yapmalısınız. bu komutun sonunda bir liste gelecektir.
ip adres
:
maske
:
varsayılan ağ geçidi:
bilgileri bir sonraki aşamada kullanılacaktır.
IE adres kısmına ip olarak (192.168.x.x) bilgisini yazıp enter yapınız. kullanıcı adı ve şifre bilgileiri girildikten sonra modemin içerisine girilmiş olacaktır.
bu aşamada modemin görüntüsünü koyabilirseniz sizi görüntüye göre yönlendirebilirim.

gultekin13
29-06-2009, 21:08   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
135 mesaj

hocam baktım ama önerebileceğiniz boyutu küçük türkçe kullanımlı bi ekran yakalama programı varmı

gultekin13
29-06-2009, 22:16   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
135 mesaj

bayağı uğraştırsada resmi ekledim sonnda sürekli hata veriyordu umarım yatmamışsınızdır:)

OnlyMann
29-06-2009, 22:43   |  #8  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj

kablosuz ve firewall altındaki MAC Adresi filtreleme kısmına makinanıza ait bilgi girmelisiniz. ROuting altında da ARP tablosu gibi bir tablo olabilir. burada da bağlanan makinalara ait MAC adresleri görülür.
Ekranı küçültüp Ctrl + Alt + PrnScr yaparsanız küçük ekranları almış olacaksınız.

gultekin13
29-06-2009, 23:15   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
135 mesaj

hocam okla gösterdiğim yerdeki beyaz kutu içerisinde modemimden internet alan kişilerin mac adreslerini görebiliyorum doğrumudur ve bu kişiyi yine burada filitreleyebiliyorum

OnlyMann
29-06-2009, 23:20   |  #10  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj

evet işaretlediğiniz alanda izin verilen bağlananların MAC adreslerini göreceksiniz seçip ekle tuşuna bastığınızda yan taraftaki listeye ekleyecektir. Yukarıda etkinleştiri işaretlemeniz gerekir. bunun anlmaı bu MAC adresi (leri) sadece kablosuz bağlanabilsin demektir. Aynı işleme benzer bir işlemde kablosuz içerisinde mevcuttur aynısını orada da yapmalısınız.

Ayrıca raporlar altında da ARP listesi vardır oradada ip alan makinalara ait MAC adresleri göreceksiniz.

gultekin13
29-06-2009, 23:42   |  #11  
OP Yıllanmış Üye
135 mesaj

hocam raporlar altında arp listesi diye bi ibare yok sistem logoları var bunlardan hangisi sizin dediğinizsadeceresimdeki gibi dediklerinizi yaptım hem mac ta hem kablosuzda sadecekendi mac adresime izin ver dedim onun dışında başka hiçbi bilgilsayarbenim modemden artık internet alamayacak doğrumudur

OnlyMann
29-06-2009, 23:46   |  #12  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj

doğrudur. izinverdikleriniz dışında kullanılamaz.

gultekin13
29-06-2009, 23:49   |  #13  
OP Yıllanmış Üye
135 mesaj

yardımlarınız için size minnettarım hocam gerçekten çok yardımcı oldunuz ve beni büyük bi sıkıntıdan kurtardınız tekrar tekrar teşekkür ediyorum ve hayırlı geceler diliyorum