Kaç yıllık masaüstü bilgisayar kullanıyorsunuz?

only_raziel
02-08-2019, 22:32   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
58 mesaj

Merhaba arkadaşlar, 

Merak ettiğim bir konu var. Evinizde oyun amaçlı kullandığınız bilgisayar kaç yıllık? Ben Nisan 2009 tarihinde aldığım bilgisayarımı tam 10 yıldır kullanıyorum. 10 yıldır sadece ve sadece ekran kartını yükselttim ve 1gbASUS GT 430 DX11 128Bit ekran kartı satın aldım (3 ay önce 100TL'ye ikinci el olarak satın aldım bu kartı ve çok memnunum). Öyleki 2000-2013 yılları arasında çıkan tüm oyunları kaldırıyor elimdeki bilgisayar sistemi (low-medium-high detaylarda yerine ve oyununa göre her halükarda çalıştırıyor). Bilgisayarımın sistem özellikleri aşağıda yazıyor.

Hepinize saygı duyuyorum ve düşüncelerinizi merak ediyorum. Sadece ben miyim aynı bilgisayarı 10 yıldır kullanan? Bir on yıl daha kullanmayı düşünüyorum. "Neden" diye soranlara ise cevabım:2000-2013 yılları arasında oynadıklarım kadar hiç oynamadığım, sırasını bekleyen ve keşfedilmeyi bekleyen daha çok oyun var.

Benim gibi düşünenleriniz varsa bir ufak tüyo daha vereyim: Teknolojiyi 5 yıl geriden takip edin, 5 yıl önceki sistemi toplayın, günümüz pc donanım bileşenlerine boşuna servet harcamayın. GTA 5'mi çıktı? Durun bir sakin olun. Acele etmeyin. Siz kesinlikle ölü fiyata GTA 4'lük sistem satın alın karlı çıkın. Çünkü bundan 5 yıl sonra nasılsa GTA 5'lik sistemi GTA 4 sisteme ödediğiniz eşdeğer ölü fiyatı ödeyecek ve yine karlı çıkacaksınız. Bu döngü böyle devam edecek. Ayrıca satın aldığınız pc sisteminin oyunları kaldırabildiği maksimum -son- yıldan geriye dönük tüm oyunları harika bir akıcılıkta oynayabileceğiniz için bir çok oyun arşivinizdeki yerlerini alacaktır.

Saygılarımla

Intel Core 2 Quad Q8300 2.50GHz İşlemci,

MSI G31M3-L LGA775 Anakart,

4GB Elixir DDR2-800MHz Ram,

1GB ASUS GT430 Dx11 128 Bit Ekran Kartı,

640GB WD 7200rpm Hard Disk,

Casper Micro-ATX Kasa (300Watt PSU),

Windows 7 Home Premium 64 Bit İşletim Sistemi

zombi
02-08-2019, 22:39   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

fikir güzel de faaliyette intel sistemle bu dediğiniz olmaz. çünkü upgrade seçeneği az bi firmadır genelde. üstüne işlemcilerini ille yavaşlatıcak bi yol bulur.

benim de kasam 2009 dan kalma. şu anda içinde o zamandan sadece dıs iskelet ve fanları kaldı :D

bi ara intele merak sardım cidden ama olmuyor. anakartı 3 ay sonra çıkan bi işlemciyi desteklemediği için beni yarı yolda bıraktığı için amd den şaşmıyorum. ne zaman yavaşlasa o yavaşlatan parçayı yükseltiğp devam ettim.

öte yandan o kasa artık sizin işinize pek yaramaz. sadece oyun olarak bakmayın. 4 gb ram artık internete girmek için yeterli değil. 8 gb ramim var 2 gb ekran kartım var. ama yine de bi noktadan sonra ram sınıra dayanıyor. o nedenle elime para geçince 16 ya dayıyacağım.

zombi bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
only_raziel
02-08-2019, 23:33   |  #3  
OP Üye
58 mesaj

Görüşlerinize katılıyorum. Evet benimde aklımda ram'i 8gb'a upgrade etmek var. Fakat bunun için 8gb destekli anakart ve iki adet 2gb ddr 800 ram daha almayı planlıyorum. Sebebi oyunlardan çok Windows 10'u daha akıcı kullanmak :)

zombi
03-08-2019, 15:16   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

anakart edişiyorsanız bence ipşlemciden kurtulun gidin am3 ya da 3+ bi anakart alın. elinizddeki işlemci fiyatına bi phenom 955 ya da 6300 alabilirsiniz cve anakartınız 16 desteğine sahip olmuş olur.

yoksa 2 sene sonra o anakart da yetersiz kaldığında yine aynı masrafı yapıcaksınız.

benim eski amd anakartlarımdan birisi 6 öbürü ise 16 gb ram desteğine sahipğti ve ddr400 desteğine sahip olmasına rağmen :D çift çekirdeği ile de hd6850 gibi bi ekran kartını rahatlıkla besliyordu. amd ilk başta yavaş gelir ama uzun vadede çok daha iyi çözümler sunar.

zombi bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
only_raziel
04-08-2019, 08:20   |  #5  
OP Üye
58 mesaj
Alıntı: zombi  
anakart edişiyorsanız bence ipşlemciden kurtulun gidin am3 ya da 3+ bi anakart alın. elinizddeki işlemci fiyatına bi phenom 955 ya da 6300 alabilirsiniz cve anakartınız 16 desteğine sahip olmuş olur.

yoksa 2 sene sonra o anakart da yetersiz kaldığında yine aynı masrafı yapıcaksınız.

benim eski amd anakartlarımdan birisi 6 öbürü ise 16 gb ram desteğine sahipğti ve ddr400 desteğine sahip olmasına rağmen :D çift çekirdeği ile de hd6850 gibi bi ekran kartını rahatlıkla besliyordu. amd ilk başta yavaş gelir ama uzun vadede çok daha iyi çözümler sunar.

Tavsiyelerinizi dikkate alacağım teşekkürler :)