Kafamı kurcalıyor

Kombat
03-03-2007, 20:47   |  #1  
Kombat avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
425 mesaj

wireless bağlantıya bağlanıyorum.Ama şu soruda aklımda yok değil.Wireless yayıncısı bilgisayar bağlanan bilgisayarları görebilir mi? zone alarm karşıdaki bilgisayarın beni görmesini engelleyebilir mi? Yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler.

Kombat
04-03-2007, 18:41   |  #2  
Kombat avatarı
OP Yıllanmış Üye
425 mesaj

neden?

BOOMFUNKMCS
04-03-2007, 21:14   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
3,373 mesaj

benim bildiğim zone alarm bir çeşit güvenlik duvarıdır(tabi antivirüs te var) ve görevi  dışarıdan sisteme zarar vereceklerin girişini engellemektir.wireless yayıncısı seni görse bile yapacağı şey senin girişine engel koymak olur yada kablosuz ağına şifre koyar.

Son Düzenleme: BOOMFUNKMCS ~ 05 Mart 2007 22:12
selimhun
06-03-2007, 00:04   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
602 mesaj

Sorularına sırayla yanıt vereyim:

1) Evet görebilirsin. Tüm kablosuz modemler  bağlanan cihazların  ip  ve  mac adreslerini gösterir.

2) Şifreleme yaptıysan  başka alıcıların seni görmesi sorun değildir.Görürler ancak senin ağına ( network) giremezler.Şifre dışında mac adresi filitrelemsi de kullanırsan  ''taş'' gibi güvenlik sağlarsın.BIRAK GÖREN GÖRSÜN...BUNUN DA AYRI ZEVKİ VARDIR!!!!BURADAYIM ..GÜVENDEYİM!!!!

3) Bütün bunlara karşın beni görmesinler diyorsan ....Tüm kablosuz modemlerde kimlik (ssid) yayınını engelleme seçeneği  vardır . Bunu seçersen '' hayalet'' olursun.

Bilmem  aklını kurcalayan sorulara erman olabildim mi ??

Saygılar,

Kombat
06-03-2007, 20:23   |  #5  
Kombat avatarı
OP Yıllanmış Üye
425 mesaj

selimhun eline sağlık baboli. Yardımcı olmaz olurmusun yaa. çok sağol
bişiy daha soracam
mac adresi filitrelemesi nasıl ve ya hangi programla yapılır.
ssid yayınını wireless dalgalarından yararlananlarda yapabilir mi?

selimhun
06-03-2007, 22:24   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
602 mesaj

Kablosuz modemlerde güvenliğin ilk adımı , modemin arayüzüne girişteki ŞİFRE(Password)dir.Bunlar başlangıçta bütün modemerde 1234 ya da admin gibi  fabrika değerleridir. Bu şifrenin mutlaka değiştirilmesi gerekir.Modeminin ayarlarına  senden başka kimsenin girmesini önlemek için.....SSID  fabrika ayarında modemim marka ve modelinden oluşur.Genelde kullanıcılar bunu kendi isimlerini içeren  kelimelerle değiştirirler ...mesela benim  kablosuz ağımın adı  selimhun dur.. Genelde kablosuz (WIRELESS) başlığı altındadır. Hide SSID ya da Inactivate SSID .... seçilerek  bu kimlik yayını durdurulur. Bunu yukarıda yazdığım gibi modemin şifre sahibi olarak sen yaparsın. Şifrelemeden sonra o modem i senden başka kimse kurcalayamaz ...ayarlarına  giremez.

Mac Adres şifrelemesi   modemlerde genelde kablosuz (wireless) ayarlarının içinde yer alır. Normalde aktif değildir . Sen ''Mac Adress Filter'' seçeneğini tıklarsın....aktif edersin.... yalnız bunu yapmadan önce  ağına girecek bilgisayarların mac  adreslerini bilip , bunları filitreleme seçeneği içindeki listeye yazman gerekir. Çoğu kablosuz modem bu ayar aktif edilmeden önce bağlanan  bilgisayarların mac adreslerini bilgi olarak listeler...bu listeden yaralanarak filitreleme listesini oluşturursun. Yalnız  biraz dikkat ister aktif edildikten sonra ok verilmeyen mac adresine sahip pc ler ağına giremez ....Ama korkmaya gerek yok ...her zaman  gerekli değişiklikleri yapabilir..( ekler...çıkartır)   ya da sıkılırsan   pasif hale getirebilirsin.  

Yabancı dilin varsa bu konuda internet de çok geniş kaynaklar var.Öneririm....

Saygılar,      

Kombat
07-03-2007, 02:13   |  #7  
Kombat avatarı
OP Yıllanmış Üye
425 mesaj

Eyvallah

mehmetgns
07-03-2007, 19:16   |  #8  
Üye
56 mesaj

Sanırım, Kombat, kendi kablosuz modemine bağlanmıyor. Halbuki selimhun'un cevaplarından, Kombat'ın sanki kendi kablosuz modemi varmış da onun ayarlarını öğrenmek için soru sormuş gibi anlaşılıyor. Benim anladığım kadarıyla Kombat, dışarıdan birinin ağına bağlanıyor. Yanılıyor muyum?

Kombat
07-03-2007, 23:33   |  #9  
Kombat avatarı
OP Yıllanmış Üye
425 mesaj

Tam üstüne bastın Kahkaha

mmg038
11-03-2007, 00:24   |  #10  
Taze Üye
4 mesaj

mac filtreleme kablosuz aglarda kullanilan en zayif güvenlik düzeyidir kesinlikle tek basina mac filtreleme önermem söyleki monitoring özelligi olan herhangi bir kablosuz ag bagdastiricisi ile siz modeme baglandiginiz anda sizin makineninizin mac adresini görebilirler ve kendi makinelerinin mac adresini sizinki ile ayni yaptiklari anda kablosuz aginiz kirilmis olur ve sizin ancak ay sonunda fazladan 20gb kota faturasi gelince bundan haberiniz olur!!