Kalorifer gibi bilgisayar!

CHIP Online
28-06-2009, 13:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

IBM'in yeni süper bilgisayarı su ile soğutulacak, ısınan su ise bakın ne için kullanılacak...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/kalorifer-gibi-bilgisayar_13558.html

Resimlerle: 16 fan ve su soğutma: Bu PC'de yok yok!

Tüm bilgisayar kullanıcıları evlerinde süper bilgisayarları olsun ister. Ama bizim evlerimizdeki "süper bilgisayarlarımız", NASA'da veya büyük üniversitelerde kullanılanların yanında pek de süper değil. Örneğin Zürih Üniversitesi yakında yeni süper bilgisayarına kavuşacak. Bu bilgisayar, bir saniyede tam 10 trilyon işlem gerçekleştirebiliyor.

Fakat bu bilgisayarın en önemli özelliği hızı değil. Bu dev bilgisayarların en büyük sorunu pek de çevre dostu olmamaları. Fakat IBM, bu yeni süper bilgisayar için geliştirdiği çok özel bir sistemle enerji tüketimini %40 azaltmayı başardı. Bu çevre dostu süper bilgisayarın soğutması ise fan ile değil su ile olacak. Soğutma işlemi sırasında ısınan su ise üniversitenin öğrenci yurtlarının ısıtılmasında kullanılacak, böylece ısıtma için kullanılan enerji tüketimi de azaltılmış olacak.

Tüm konu: Kalorifer gibi bilgisayar!

İzleyin: 8 GPU = Süper PC mi?

Resimlerle: 16 fan ve su soğutma: Bu PC'de yok yok!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce bilgisayar kullanıcıları çevre dostu cihazlara yeterli önemi gösteriyorlar mı?

uGuR.uK
28-06-2009, 14:43   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

sanmam. o diilde bilgisayarı soğutan suyun sonra öğrencileri ısıtması gayet güzel bikir valla, takdir ettim Göz kırpma

ParanoiD
28-06-2009, 17:17   |  #3  
ParanoiD avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,900 mesaj

Ben kendi adıma gösterdigimi sanmıyorum.

marfan
29-06-2009, 13:24   |  #4  
marfan avatarı
Taze Üye
4 mesaj

Biz bu işi yapmıştık. Bilgisayarı su ile soğutup ısınan su ile de çay ısıtmıştık ve bu projemiz 3. Ulusal BÖTE kurultayında 2. olmuştu.
İşte projemizin resmi...
http://abiltop.files.wordpress.com/2009/05/caynik2.jpg

Kapalı Hesap (53751)
29-06-2009, 13:31   |  #5  
Kapalı Hesap
3,036 mesaj

Kalorifer gibi bilgisayar!, öğrenci evleri için ideal:P