kapanma sorunu

HPQ-User
20-12-2008, 21:48   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

yaristanbul sormuş:
bilgisayarı kapatmak için başlattan kapat a basıyorum yaklaşık 15 20 dk kum saati çıkıyor daaha sonra seçenek tablosu geliyor ordan da kapat komutunu veriyorum gel görki yarım saati buluyor tamamen kapanması birtürlü çözemedim yardımlrınıza ihtiyacım var

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
vindows xp intel pentium 4cpu

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; MSN Optimized;TR; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.04506.30; .NET CLR 1.1.4322; MSN Optimized;TR)

Feel Good
20-12-2008, 21:50   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,688 mesaj

Virüs olma ihtimaline karşı Kaspersky Internet Security ile tarat. Daha sonra Ccleaner ile gereksiz dosyaları temizle ayrıca kayıt defteri temizliği yap. Auslogics Disk Defrag programıyla sürücülerini birleştir. Sorun devam ederse format atmanı öneriyorum.

trinity
20-12-2008, 21:51   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,103 mesaj

bilgisayarın donma olayı ile krşı karşıya belki tabir tam oturmadı bendede var aynı sorun şöyleki önce  seninki kadar uzun sürmüyordu meğersem bazı programlar kendini kapatmamk için direniyorlarmış ve bazılarıda kendini kapatmaya çalışıyorlarmış bu da zaman alıyordu önce bu programları tespit ettim ve sildim şimdi yok öyle bir sorun anlatımım biraz masal gibi oldu ama tam olarak buydu benim sorunum

YasarS
20-12-2008, 21:55   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,238 mesaj

Çok açık olarak bir trojen belleğe girmiş ve hasar vermiş diyebilirim.Ayrıca güvenlik duvarına bir gözatın ayarlara erişim için sorun çıkarıyorsa formatı öneririm.Ama kapanışı hızlandırmak için bazı çözümler var.

1-Regedit’den “HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop” anahtarına ulaşın ve “PowerOffActive” DWORD değerini bulup değerini “1” olarak değiştirin

2-HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlSet / Control / WaitToKillServiceTimeout'un 20000 olan değerini 200 yapın

3-denetim masasında güç seçenekleri var, güç seçeneklerini aç, APM seçeneği varsa onu tıkla, oradanda gelişmiş güç yönetimi desteğini etkinleştir seçeneğini tıkla,
büyük ihtimalle sorunun çözülecek çözülmesse kapanışla ilgili dosyalar hasar almış olabilir.Bu durumda tavsiyem formattır

Son Düzenleme: YasarS ~ 20 Aralık 2008 21:56
Kapalı Hesap (34907)
21-12-2008, 09:03   |  #5  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 5
1,440 mesaj

Arkadaşım İpucu

Sorunla karşılaştınız önemli hatalar oluştu uyarısı alıyorsunuz veya sisteminizde ciddi sorunlar oluştu.,işte ipucu,XP cd'ni sürücüye yerleştir,

Başlat/çalıştır/sfc scannow/yaz enter.

tüm XP sistemini Orjinal(onarım) yapsın. yalnız unutmayınızki tüm değişmiş görselleride orjinal hale getirir,yada Windows u Eski Ayarlarıyla Yeniden Kurun.
Bunun için XP Cd' sürücüye yerleştirin ve Başlat/Çalıştır ‘a şunu yazın. :i386winnt32.exe /unattend. enter'dan sonra kurulum işlemi başlayacaktır.
Bilgiler paylaştıkca çoğalır...

[url=""]Ayrıntılı,XP performans artışı için tıklayınız[/url]