Kapsamlı bir Windows 7 incelemesi daha!

CHIP Online
27-12-2008, 02:04   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Windows 7'nin kısa tarihçesi ve Windows 7 ile beraber gelen yeni özellikler detaylarıyla burada!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Kaps ... mesi-daha_9666.html

Resimlerle: Windows 7 ile gelen yeni özellikler

Türkiye'nin yetiştirdiği en iyi eğitimcilerden ve ÇözümPark Bilişim Portalının Kurucusu olan Hakan Uzuner (MVP) CHIP Online okurları için özel olarak hazırladı. Windows 7 hakkında merak ettiğiniz her şey burada...

Windows 7 ile alakalı açıklamalara başlamadan önce ilk olarak client işletim sistemlerinin tarihçesine bir göz atalım. Microsoft 2000 yılında Windows XP'yi sunmaya başlamıştı. Server işletim sistemleri tarafında nasıl Nt 4.0'dan Server 2000'e geçiş bir devrim niteliğini taşıyor ise, aynı şekilde client işletim sistemleri tarafında da XP'nin çıkartılması bu tür etki oluşturmuştu.

Aradan 8 yıllık bir süre geçmesine rağmen yapılan anketler bir çok kişinin hala XP işletim sistemini kullanmaya devam ettiğini göstermektedir. Microsoft bundan dolayı 2008 Nisan ayında neredeyse bir işletim sistemi boyutuna sahip olan (336 MB) XP SP3'ü çıkardı. Bu paket içerisinde yeni temalardan, güvenlik güncelleştirmelerine kadar değişiklikler bulunmaktaydı. SP3 ile alakalı şunu belirtmekte fayda var ki paketin sadece %20'lik bir bölümü yeni özellikleri içermekteydi. Microsoft, Windows XP işletim sistemine birçok yeni özellik ekleyen SP2 paketinin aksine SP3 ile daha önce yayınlanan tüm güncelleştirmeleri içeren bir paket yayınladı. İşte bu da paketin geri kalan %80'lik bir bölümüdür. Tabi ki böyle bir iyileştirmede ki amaç XP ile kazanılan kullanıcıların kaybedilmemesiydi.

XP işletim sisteminden sonra, 2005 yılında kod adı Longhorn olarak duyurulan 2007 Ocak ayında ise Vista ismini alan yeni client işletim sistemi hayatımıza katıldı. Microsoft, Windows XP'yi çıkardıktan tam beş yıl sonra bu yeni işletim sistemi ile güvenlik ve görsellik de son nokta olarak hizmet vermeyi amaçlıyordu. Vista, daha gelişme sürecinde birçok kişi tarafından negatif olarak eliştirilmiştir. Bir kaç tane örnek vermek gerekirse, 2005'de duyurulan bir işletim sisteminin 2007 yılında tamamlanabilmesi. Bunun yanısıra XP'ye nazaran her zaman güvenliği ön plana çıkartılmak istenen Vista, yapılan güvenlik testlerinden 100 üzerinden 65 gibi bir not alabilmekteydi. Yine ilk duyurulduğu dönemlerde donanım kısıtlı bir Lisanslaması olması. Sunmuş olduğu görselliğin yanında çok fazla sistem kaynağı tüketmeside düşük donanımlı bilgisayarlarda çalışmamasına sebep oldu. Bu ve bunun gibi sebepler tabi ki Microsoft tarafından gerçekleştirilen iyileştirmeler ve Service Pack ile giderilmiş oldu. Madalyonun bir diğer yüzüne bakıcak olursak yine yapılan araştırmalar Vista çıktıktan sonra Linux kullanımının %2 arttığı yönündedir.

Tüm konu: Kapsamlı bir Windows 7 incelemesi daha!

Resimlerle: Windows 7 ile gelen yeni özellikler

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Windows Vista'dan Windows 7'ye geçiş hızlı mı olacak?

Fattur
27-12-2008, 12:02   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Vista'dan değil xp'den geçiş hızlı olacak :D

Fattur
27-12-2008, 12:13   |  #3  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj

Yav o incelmedeki eski win7 bendeki daha yeni :D

Fattur
27-12-2008, 12:33   |  #4  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj

Ayrıca bu araştırma biraz da uydurma olmuş yav..

samsamsa
27-12-2008, 12:46   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
677 mesaj
Fattur
Vista'dan değil xp'den geçiş hızlı olacak :
yanlış biliyorsun xpden deyil vistadan daha hızlı geçiş olacak win7'ye xp kullananlar zor bırakır xp'sini gene vistada oldugu gibi win7 yide cok cok eleştirecekler..dur bakalım ne olacak sabırsızlıkla bekliyorum win7'nin cıkmasını..

Kapalı Hesap (91855)
27-12-2008, 13:01   |  #6  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,006 mesaj

ikisinden de geçiş hızlı ikisinin de nedeni var
microsoft güncellemeleri kesince hackerların odak oktası xp olacak ve 7 ye geçmek isteyecekler
vista dan yükseltilebileceği için bu yüzden vistadan da geçiş hızlı olabilir

Fattur
27-12-2008, 16:21   |  #7  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj
samet713
yanlış biliyorsun xpden deyil vistadan daha hızlı geçiş olacak win7'ye xp kullananlar zor bırakır xp'sini gene vistada oldugu gibi win7 yide cok cok eleştirecekler..dur bakalım ne olacak sabırsızlıkla bekliyorum win7'nin cıkmasını..
vistayı beğenmeyenlerin çoğu win7 çıksın da bari onu kullanalım diyorlardı.ben onu baz alarak söylemiştim...
Ki win7 şu an itibariyle vistanın uyumluluğu arttırılmış bir sürümü gibi görülebilir(xp gibi.sürüm numarası 5,1.Win 2000 nin 5,0 win7 vista temelli olacak gibi duruyor. xp de 2000 temmeli zaten.)..

Kaya Erdoğdu
28-12-2008, 01:25   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,281 mesaj

win7 kopyası çıksada yüklesek pc'ye :D

Toxic
28-12-2008, 17:40   |  #9  
Yıllanmış Üye
3,600 mesaj
k4y4
win7 kopyası çıksada yüklesek pc'ye :
valla Beğendim

aaydinalp
11-05-2009, 21:11   |  #10  
Taze Üye
3 mesaj

iyi gunler yeni windows 7 vistada siz diyorsunuz  xp lazim ve xp'de kullanilanlar windows 7'de calisma windows 7'de sanal makina var ve hic kasmiyor  ve icinde xp var simdi artik windows 7 yukleyenler biosda virtiulatizion ayari varsa acsin ver artik sanal pc dedigi xp mode yukleyip hem window 7 hemde windows xp ayni anda kullansinlar hem windows 7 gecenler memnun olacak hemde xp sevenler menun olacak sizce tek windows mu yoksa hem xp hemde windows 7 mi