Karmaşık sorun!!???!

salih1995
31-07-2011, 16:04   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Herkese merhaba sırf bu sorunu yazmak için foruma üye oldum ve başıma çok karmaşık bir şey geldi en kısa yoldan söle anlatayım: bir zamanlar çok zaman geçirdiğim pc mi ps2 alınca bazamın eşya kısmına koydum (yatağımın altı) ps2 den sıkılınca yepyeni overclock ve oyun hevesleri ile yeniden çıkardığım pc bana eskisi gibi yanıt vermemeye başladı (bazamın altı ufakta olsa rutubet çekiyor ve kasa anakart filan açıktaydı) sonra bir dizi sorunlar serisi ile karşılaşmaya başladım onları anlatayım öncelikle yaklaşık bin saat kullandığım ve hala başka pc de çalışabilen kablosuz klavye mouseumu görmemeye başladı ikincisi pc ye reset atınca pc en az 4-5 saniye duraklıyor sonra bios açılıyor ve yazılar ekrana geliyor ve arkadaşlar biliyorum inanılmaz ama bir zamanlar pes 10 u oynadığım bilgisayara şimdi format atamıyorum iki xp cd im var birinden cdden boot ediyorum dosyalar hdd ye kopyalandıktan sonra mavi ekran çıkıyor hata veriyor birinde hdd kısmına geliyorum (acayip yavaş bi şekilde) kalan süre:34 dk aygıtlar yükleniyor derken donuyor (yanlış anlamayın görüntü donmuyor yazılar falan değişiyor ama yükleme duruyor) sonra baktığımda cd sürücüden ses gelmediğini titremediğini ve cd nin durduğunu görüyorum bazen pc yi açtığımda cd sürücüye güç gelmiyor yeniden başlatıyorum düzeliyor şimdi size soruyorum sorun bu pc nin neresinde sadece rutubetten mi bozulmuş ve tamir edilebilirmi? lütfen yardım edin ne yapacağımı şaşırdım (not:anakart bir kere overclock yüzünden hasar görmüştü ve tamir edildi) işte buda sistemim:
Gigabyte ga-8i945pl-g anakart
intel celeron d işlemci
ati radeon x1300 ekran kartı
biri advance modules biri kingston toplam 1 gb ram
samsung spinpoint HD120IJ 120 gb hdd
toshiba samsung sh-s223 cd-dvd sürücü

Kapalı Hesap (154666)
31-07-2011, 16:26   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

VAZİYET KEL
Ama yapılamayacak birşey değil.
Öncelikle tüm donanımları çıkart. Kasada hiçbirşey kalmasın.
Anakart üzerindeki tüm birimleri çıkart. İşlemci ve ram dahil.
Bir elektronik mağazasından iki tip kontak sprey al. Yağlı ve yağsız olandan.
Önce metal aksamları gözlemle. Pas mas varmı. Yoksa alkollü bir penye temizleyici bez ile güzelce temizle.
Anakartı incele aşırı toz varsa temizle ve yapışmış kirleri alkollü penye bez ile temizle
İşlemci üzerindeki ve soğutucudaki termal macunu alkollü penye bez ile iyice temizle.
Ram kontaklarını önce yağlı sprey sıkarak sil. DİKKAT BU İŞLEMLER UZMANLIK GEREKTİRİR. Yağlı sprey elektronik devreye bulaşmasın. Eğer bulaşırsa fırça ve yağsız spreyi kullanarak kurut. Ram kontaklarını en son yağsız sprey ve penye bez ile sil.
İşlemci soketine birazcık yağsız sprey sık ve yumuşak bir fırçayla fırçala.
İşlemci kontaklarına önce yağlı sprey sık ve fırçala daha sonra yağsız sprey ile fırçalamak suretiyle temizle.
Tüm parçaları monte et
Bios pilini çıkart ve biraz bekle. Eğer varsa yeni bir pil tak.
Ramlardan sadece bir tanesini kullan. Şimdilik.
Normal format atma işlemlerine geç ve yönergeleri uygula.

salih1995
03-08-2011, 13:45   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Arkadaşlar kimse bişeyler yazmayacakmı? umutlarımı yitirmeye başladım...
bu arada arkadaşımın dediği şeyi yaptım işe yaramadı...