Kasa Fanı Yardım?

umutcakirbm
19-07-2011, 13:15   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 9
75 mesaj

Arkadaşlar ben kasada yeni bir fan yuvası keşfettim :D Tam Power düğmesinin arkasında sanırım 120 mmlik bir fan yuvası. Ama nerden hava alıp üfleyecek anlayamadım. Kasa bu:

Tam power düğmesinin arkasında. Izgarası felan var.Vida deliği felan işte.Sizce oraya aşağıdaki fanı taksam kasayı soğutmada işe yarar mı?Çünkü işlemci soğutucusu aldığım halde işlemci boşta 42 derece.(Bu arada stok fanda 55- 56 derecedeydi ;) ). Kasada sadece egzoz fan var şu anda. Yani hava alacak bir yeri yok gibi birşey.Bu fanı takarsam havayı kasanın önündeki power düğmesinin felan olduğu panelin altında 2, 3 santimlik bir boşluk var, oradan alabilir mi ? Fan bu :

XILENCE Fan 120mm TBL ( Blue Led ) (COO-XPF120.TBL)                           
neden mavi led aldın. Sanki görebileceksin demeden önce söyleyim. Yan kasayı kesip pencere takacağım ;)

Mr.ED
19-07-2011, 13:26   |  #2  
Mr.ED avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
417 mesaj

hava sirkülasyonu sağlaması açısından önemli(havanın önden girip arkadan çıkması için). Genellikle hard disklerin biraz daha serin çalışmasında etkilidir.

umutcakirbm
19-07-2011, 14:00   |  #3  
OP Üye
75 mesaj

Peki sizce havayı fan 2,3 mm lik boşluktan alabilir mi ?Ona göre takayım bari ziyan olmasın fan.

M.G.G
19-07-2011, 14:51   |  #4  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
3,367 mesaj

Bıçakla  mı?(Başlığa direk soruyu yazın kasa fanı yardığınızı yazmayın)
Kasanın yanını delip cam takmak hassas bir iştir hiç bulaşmayın yada işi bilene yaptırın.Eğer illaki ben yapacam diyorsanız.Cam yerine saydam plastik bulmaya özen gösterin yada 8 tane ledsiz saydam fan alıp silikonla her sıraya 2şerli olarak silikonayıp en son da kasaya silikonlayın ;)
Kasanın önü mesh kasanın yanını delmeseniz bile ışık kasanın önünden parlayacaktır ;)

M.G.G
19-07-2011, 15:51   |  #5  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
3,367 mesaj

Havayı alır merak etmeyin.Yanlız fanı yerine oturtmadan kasyı çalıştırın fanın içeri doğru üflemesi lazım üflemiyorsa ters çevirin öyle montajını yapın yoksa iki fanın dışarıya hava atması işe yaramaz ;).Fiberglass'ı nereden bulacaksınız ben zamanıında çok aradım ama bulamadım ??
Hırdavatçılarda sıva filesi diye birşey satılıyor onu siyaha boyayıp gerdinmi de güzel duruyor metresi 1 tl kolay bulunuyor ;) üstelik sonradan yanlara ışıklı fan da asabilirsiniz ;)

umutcakirbm
19-07-2011, 16:20   |  #6  
OP Üye
75 mesaj

Pendik'ten alacağım ben. Reklam,pano,afiş yapan yerlerde bulunuyor pilexiglass.Fiber değil bu arada :D Sağolun öneriniz için fanın üzerinde hangi tarafa üflediği ve ne tarafa döndüğünü gösteren oklar var zaten :D