kasa sıcakığı

muratcevk
17-03-2007, 03:15   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
25 mesaj

herkese merhaba

p4 işlemcili bilgisayarımı çok ses çıkarttıgı ve geceleri beni delirttiği için ceza olarak kapalı bir dolabın içine hapsettim fakat buseferde dolabın kapagını nezaman açsam içerden büyük bir hararet yüzüme çarpıyor bilğisayara bir zarar vermeten korkuyorum dolabın kapağı açık çalısınca busefer de dehşey bir yankı yapıyor sanki bilğisayarın içinde doğalgaz kazı çalısması ve iş makineleri var ğibi

soruma gelince kasanın içindeki sıcaklığı ölçebilceğim bir program var mi, bu sıcaklık nekadar olmalı ve sizce dolabın içinde çalışırsa bilgisayara bir zarar gelirmi?
ilğinize şimdiden teşekkür edererim...

jeomania
17-03-2007, 08:31   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,251 mesaj

bana kalırsa onu ordan çıkar.. sebebini de sorma boşver...

bence sessizlik için çözüm aramalısın kardş yani bilgisayarı yakmak için değil.. fazla ısı çok kötü bişeydir, bikere bile sıcaklığı tavan yaptırmak bilgisayarı patlatmasada pcnin stabilitesini zamanla bozar.. nerden geldiği belli olmayan sorunlarla karşılaşmaya başlarsın.. neden?? çünkü zamanında çok hassas yapıları olan devre elemanlarını sıcaktan kavurdun ve iç yapılarını bozdun yani çalışsa bile kalitesi düşmüştür bikere..

unutmaki, kimyasal değişmelerde geri dönüş yoktur yani fazla sıcaklık dirençlerde kalıcı etkiler yapar bu da donanımsal her türlü parçanın özellikle entegrelerin ömrünü çok çabuk doldurmasına yol açar kardş... bilmem anlatabildimmi..

İtacHi_
17-03-2007, 12:37   |  #3  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

makine sıcaklığını asus pc proden her türlü ayrıntısına kadar öğrenebilirsin.

dan asus pc probeyi indirebilirsin.

bide kasa sıcaklığı için sana tavsiye eğer çok ısınıyorsa bir su soğutma sistemi alabilirsin.bide ses konusuna gelelim.ses her hangi bir fanın tozlanması yada bir yere sürtmesinden kaynaklanıyor olabilir.her fanının tozunu al.bu sana yarar sağlıyacaktır.eğer yineden aynı şiddettte ses geliyorsa ses çıkaran fanını değiştirmeni öneririm.(bunlardan başka yapcak bişe yok maleseff[V])

serkanPC
17-03-2007, 13:13   |  #4  
Yeni Üye
43 mesaj

Kasanın içini aç güzel bi temizle bu seslerin çoğu toz birikmiş fanlardan gelir.Bence sen dolabın içnden kasanı çıkar bu sefer fazla ısınma başına daha büyük dertlar açabilir

kuruwa
17-03-2007, 13:53   |  #5  
Yıllanmış Üye
2,438 mesaj

1 arkardasımızın dedıgı gibi kasanı temızle ardında termal macunla cpu na guzel cek ekle eger bunlar işe yamazsa  fanını degıstır biraz kalitelı bir fan al kasan kucuk isede mecburen kasanı  degıstırmelısın  bendde aynı sorun wardı ama senınkı kadar degıldı cpu fan degıstı kasanın yan kapakları acıldı yazın dahı guzel çalısmakta şimdi

mustafan60
24-03-2007, 16:42   |  #6  
Üye
56 mesaj

kardeşim bana sorarsan kasandaki fanları yenile. sesler muhtemelen fanlardan geliyodur.bunun sana 15-20 ytl. arasında bir maaliyeti olur. ama kasan kışın dolabım içinde dursun sıcak hava üfler ayaklarına. bizim arkadaş öyle yapıyodu. yazın dışarı çıkarmanı tavsiye ederim.

Son Düzenleme: mustafan60 ~ 24 Mart 2007 16:44
OwEn
10-04-2007, 14:10   |  #7  
Yıllanmış Üye
112 mesaj

en kolay ve masrafsız yöntem.. kasanın bütün fanlarını sök powerda dahil onun fanınıda sökebiliyorsan sök
hepsini kolanya ile ver ayarı, temizle yani. sonra ince makine yagını boşluklardan abartmadan içine biraz dök fanın dönen miline sonra kasanın içine fön makinesı warya onla tabi kasa çalışmayacak söyle son ayarında aç ve sok ortalık biraz tozar bu sebepten balkonda yapmanı tavsiye ederim :D

içindeki tozu temizle
ve sorun kalmayacak herşeyleri yerine monta et ve çalıştır ilk aldıgından bile sessiz çalışcak :) lafın gelişi tabi bu :D

Borga-x
10-04-2007, 14:30   |  #8  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Ben senin yerinde olsam kendime yenı fan alırdım.Temizlediğin fanlarda en fazla 3 ay dayanacak sana. Kasanın içini ve CPU soğutucu bloğunu iyice temizle bir fırcayla. Hatta balkonda elk.süpürgesinin itiş kısmıyla yaparsan çok daha iyi olur. Gerekirse Cpu soğutucu bloğunun altındaki macunu yenile kurumuş olabilir bu kadar sıcaktan sonra. giriş ve çıkış için performans fanları kullan 120lik fanlardan 2 tane kullansan sana yeter.Zaten CPU ,ekran kartının fanları ve PSU fanı var 5 tane fan yeter fazla takarsan içerdeki hava sirkülasyonu bozulur bu sefer taktığın fanlardan randıman alamazsın.

ve www.editorunsecimi.com adreslerinden fanlara bakabilirsin.