kasadan ses geliyor

bigdeath
02-01-2015, 13:03   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
111 mesaj

merhabalar   daha önce hiç bu sorunla karşılaşmadım bu gün pc yi  açtım fandan deli gibi rrrrrrrrrrrrrrrrr diye ses gelmeye basladı emin degilim fan dan olduguna ama kesin fandı  ardından  pc yi kapadım ve kasayı biraz oynattım arkadaki kabloları düzelttim sonra açtım su anda ses yok bu neden oluyor kablolar fana felan mı sürtüyor daha önce hiç basıma gelmemişti yoksa fanlar mı tozlandı ?

İzmirlifare
02-01-2015, 15:58   |  #2  
İzmirlifare avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 37
1,391 mesaj

Efendım öncelikle hayırlı kandiller. Başınıza gelen sorunun AYNISI BENDEDE VAR. Arada bir kasamın altındakı kablolar fana surtuyor. Akıla takılacak bir sorun degıldır. Ha başınıza ne gelebılır fan bozulur buda sıze 10 20 tl lık masraf açar. 3 ÇÖZÜM YOLUNUZ VARDIR KESİN ÇÖZÜMDÜR.

1Kasanızı temızletiniz  tozdan kaynaklı olabılır ses

2 Kablolar fana temas ediyor olabilir

3 işlemciniz ekran kartınız veya ne ise artık ses gleen fanıntakılı oldugu parça aşırı ısınıyordur. en ucuz çözüm fanı degıstırmek. ses devam ederse macunu değiştiriniz.

Olasılık sırasıyla sıraladım. sorun cozulene kadar 1.2.3. maddelerı deneyınız. Ben şahsen kasamdakı sesle mutluyum ellemedım

AtAvratSilah
02-01-2015, 15:58   |  #3  
AtAvratSilah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 10
198 mesaj

kabloların fana temas etmıs olabılır  bazen ısınıp sarktıkları oluyor

Kapalı Hesap (158848)
02-01-2015, 23:48   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 28
248 mesaj

zamanla kasada biriken toz fanların bozulmasna neden olur fanın üzerindeki etiketi söküp yağlamayı dene çözüm olmaz ise fanın işi bitmişdir ama bubu yapmadan fanları tek tek çıkarıp denemelisin sorun hangi fandan geliyor onu bulmalısın  tabiki bunlar son çözüm ilk kasada fana değen bir şey varmı buna bakmalısın

bigdeath
03-01-2015, 10:05   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
111 mesaj

bu gün yine yaptı kasayı biraz oynattım yerini az deiştirdim  ses gitti sanırım tek çare kasayı temizlemek pc nin arkasındaki fandan şüpheleniyorum

bigdeath
03-01-2015, 10:11   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
111 mesaj

az önce kasayı açtım fanlara sürtecek bi kablo yok şu anda bütün kablolar fanlara sürmeyecek sekilde duruyor

İzmirlifare
03-01-2015, 12:26   |  #7  
İzmirlifare avatarı
Yıllanmış Üye
1,391 mesaj

kasayı hareket ettırmek dedıgınızde olay bellıdır. fan ömrünü doldurmak uzeredir veya tozdan stabilliğini kaybetmiştir. Ancak fandan geldıgınden emın olunuz şayet fan sesıne benzer bır ses de harddıskten gelebılır. 1 yıl once kasaya carptıgımda harddıskten feci sürtünme sesleri gelmişti

Kapalı Hesap (158848)
03-01-2015, 14:12   |  #8  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 28
248 mesaj

kasanın arkasındaki egzos fanı çıkarıp bir dene fanın çıkmasından bilgisayara zarar gelmez ama bu işlemi yaparken güç bağlatısını kapat bilgisayarın sorun devam ederse işlemci fanını dinle stok fanlarda ses yapıyor ama onun fanını sökme bu işi yaparken birde eksoz fanın 8 cm olanlardan ise dönüş hızı fazla olacağı için ses kaçınılmaz olur

bigdeath
03-01-2015, 18:43   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
111 mesaj

kasaya fazla dokunmak istemiyorum sonuçta pek fazla bilgim yok hard diskten de gelebilir aslında belli değil kasayı açtıgımda normalde donuyor fanla hiç sorun yok ben bi temizlik yapmalıyım eger yine devam ederse bi bilen birine sormakta fayda var fanlar omrunu doldurursa yani pc acıkken fan bozulursa pc ye bişey olurmu acaba ?

İzmirlifare
03-01-2015, 21:11   |  #10  
İzmirlifare avatarı
Yıllanmış Üye
1,391 mesaj

Pc acıkken fan bozuldu dıyelım. Eğer kasaya takılan fansa bır sıkıntı olmaz ısı bıraz yukselır. ama şayet bozulan fan işlemcı ekran kartı veya guc kaynagı fanıysa , parça ısınır ve bılgısayar kapanır. yanı ısı yukselınce bılgısayr kendını kapatır ıcınız rahat olsun

İzmirlifare bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]