Kaspersky Rescue Disk ile Zararlılardan Kurtulun.

WolfTurk
31-01-2010, 21:43   |  #1  
WolfTurk avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
215 mesaj

Günümüzde Virüsler hızla yayılmakta ve haberimiz olmadan bilgisayarlarımıza sızıp kontrolu ele geçirebilmekteler.

Bazı virüsleri antivirüs ile taratsanızda bulamazsınız.Aslında kaliteli antivirüslerin bir çoğunun veri tabanında bu virüsler tanımlanmıştır.

Fakat windows işletim sistemi üzerinde kendilerini gizledikleri için antivirüsler bu zararlıları bulamaktadır.

Bu durumda en iyi çözüm farklı bir işletim sistemi üzerinde tarama yapmaktır.Bunun için Kaspersky Lab. tarafından geliştirilen ve linux tabanlı

olan Kaspersky Rescue Disk ile gizlenen bu zararlıları bulup bilgisayarımızdan silip atabiliriz.Kaspersky Rescue Disk tamamen ücretsizdir.

Kaspersky Rescue Disk i ister CD veya DVD üzerine yazıp kullanileceğiniz gibi USB  belleğiniz üzerinende bullabilirsiniz.

Şimdi nelere ihtiyacımız olduğunu açıklayarak anlatımımıza başlayalım.

NELERE İHTİYACIMIZ VAR ?

1.CD üzerine yazdırıp kullanacaksak CD yazma programı

2.USB bellek üzerinden kullanacaksak aşağıda verdiğim WolfTurkUSB dosyasına

3.Ve tabiki Kaspersky Rescue Disk
WolfTurkUSB:
Rapidshare Bağlantısı
http://rapidshare.com/files/344016408/WolfturkUSB.rar
MediaFire Bağlantısı
http://www.mediafire.com/?3jbmycymwzi

Kaspersky kullanmayanlar aşağıda verdiğim linkten Kaspersky Rescue Diski indirebilirler.Kaspersky Internet Security/Antivirus Kullananlar aşağıdaki adımları takip etmelerini daha iyi olur.
Kaspersky Kullanmayanlar için:http://www.softpedia.com/get/Ant ... y-Rescue-Disk.shtml

Kaspersky Rescue Disk Dosya Doğrulama bilgileri
CRC32: ED187EC1
MD5: B9E0060DC9FADFE76FF705FCB0AE9FFD
SHA-1: 5EBEB7FF6285F815474A8DEC202AD1A488E00898

Not:Ben Kaspersky Internet Security üzerinden anlatım yaptım aynı işlemler Kaspersky Antivirus içinde geçerlidir.

1.Adım
İlk olarak Kaspersky Internet Security ana penceresini acıyoruz ve Security+ bölümüne giriyoruz.

2.Adım
Security+ Bölümünden Create Rescue Diski tıklıyoruz.

3.Adım

3.1-Çıkan pencerede Next e tıklayarak aşağıdaki seçeneklerin sunulduğu yere geliyoruz.

Buradan resimdede göründüğü gibi ikincisini seçiyoruz.

3.2-Ve aşağıdaki resimde olduğu gibi rescue disk inmeye başlıyor.Internet hızınıza göre en fazla 15-20dk da inmiş olacaktır.

3.3-İndirme işlemi bittikten sonra rescue diskin veritabanını güncellemek için next i tıklıyoruz.

3.4-Güncelle işlemide bittikten sonra rescue diskin oluşturulduğunu söyleyen bir pencere ve rescue diskin olduğu dizin acılacaktır.

4.Adım

Rescue diski masaüstüne taşımamız gerek ancak Kaspersky nin kendi dosyalarını koruma özelliğinden dolayı öncelikle bu korumayı kısa süreliğine kaldırmamız gerek.

4.1
-İlk olarak Ayarlara giriyoruz.

4.2-Ardından Options bölümüne gelerek buradan Enable Self-Defense in yanındaki tiki kaldırıyoruz ve OK u tıklıyoruz. .Artık Rescue diski istediğimiz yere

taşıyabiliriz.Taşıma işlemi bittikten sonra tekrar aktif hale getirmeyi unutmayınız.

Rescue Diskimizi artık hazır.Eğer CD üzerinden kullanacaksanız kullandığınız CD yazma programı ile cdnize yazdırıp bilgisayarınızı

bu cd üzerinden boot ederek başlatabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT:rescuecd.iso dosyasını veri diski olarak yazdırırsanız bilgisayar başlarken cdnizi görmez direk windows açılır.CD e yazdırırken
bootable disk olarak veya önyükleme diski olarak yazdırmalısınız.

Eğer Usb belleğiniz üzerinden kullanacaksanız.Yapmamız gereken bir kaç adım daha var.Şimdi bunları sırayla görelim:

USB ÜZERİNDEN KULLANIM

1.Adım

1.1-İlk olarak yazının en başında verdiğim WolfTurkUSB dosyasını indirmeniz gerekiyor.İndirme işlemi bittikten sonra WolfTurkUSB klasörünü

rar arşivinden masaüstüne çıkartıyoruz.

1.2-Ardından önceden indirmiş olduğumuz rescuecd.iso dosyasını bu klasörün içine taşıyoruz.Klasörün son durumu aşağıdaki gibi olmalıdır.

2.Adım
2.1-Şimdi fixgt2.bat dosyasını çalıştırıyoruz.Ve yapılması gereken işlemleri sırayla izliyoruz:

2.2

USB belleğimizin sürücü harfini öğrenmek için Bilgisayar penceresini açıyoruz.Belleğinizin adının yanında, parantez içinde bulunan harf sürücü harfidir.Örneğin bendeki e imiş.

2.3

Burada belleğinizdeki önemli dosyaları bilgisayarınıza kopyalayıp "biçimlendirmek istermisiniz" sorusuna evet demenizde fayda var.

Bundan sonra usb belleğimizi boot edilebilir hale getireceğimiz işleme kadar hiçbir şeye dokunmuyoruz.

2.4

2.5

Dosyalar kopyalanıyor...

2.6

Usb belleğimizi boot edilebilir hale getireceğimiz işleme geldik.Burada herhangi bir tuşa basıp işlemlerin bitmesini bekliyoruz.

NOT:Eğer Vista veya benim gibi Windows 7 kullanıyorsanız.Bir sonraki resimde göreceğiniz gibi bir hata almanız muhtemeldir.

2.7

Vista ve Windows 7 kullanıcılarında çıkması muhtemel olan hata.Çözümü için bir sonraki resime bakabilirsiniz.

Xp kullanıcıları yanlış birşey yapmadılarsa böyle bir hata ile karşılaşmayacaklardır ve işlemleri tamam olacaktır.

2.8

Yapacağımız işlem yukarıda gördüğünüz gibi Usb belleğimize girip makeboot.bat dosyasını "Yönetici olarak çalıştır" seçeneğini tıklayarak çalıştırmak.

Bundan sonrası 2.6 adımda yapacağımız işlemle aynıdır.

2.9

Artık Bios üzerinden usb belleğinizi boot sıralamasında en üst sıraya alıp Kaspersky Rescue Diski USB belleğiniz üzerinden çalıştırabilirsiniz.

Şimdi Kaspersky Rescue Disk nasıl birşeymiş onu görelim.

1.Bios dan DVD-R veya USB belleğimizi boot listesinde ilk sıraya  alıp bilgisayarı yeniden başlattığımızda  karşılacağımız ekran aşağıdaki gibidir.

Burada enter a basıyoruz ve 2. resimdeki ekran gelene kadar bekliyoruz.

2.
Burada dil seçenekleri mevcut ingilizce olarak seçiyoruz ve işlemlerin tamamlanmasını bekliyoruz.

3.
Ve sonunda Rescue diski çalıştırdık.

4.
Rescue disk içinde File Manager(dosya yöneticisi) ve Linux konsol komutlarını girerek işlem yapmak için Terminal da mevcut.

NOT:Tarama yapmadan önce update sekmesinden güncelleme yapmakta fayda var.

Adımları dikkatli bir şekilde uygularsanız sorunsuz bir biçimde  Rescue Diski çalıştırabilirsiniz.
Anlamadığınız veya takıldığınız bir yer olursa  sormaktan çekinmeyin.

Son Düzenleme: WolfTurk ~ 31 Ocak 2010 23:14
İtacHi_
31-01-2010, 22:00   |  #2  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Bende Corsair 32GB Flash Voyager GT sahibiyim ve uzun zamandan beri Autorun virüsünden yakamı kurtaramadım.Umarım Rescue Disk programı sorunumu çözecektir...

Paylaşım için Teşekkürler ...

İtacHi_
31-01-2010, 22:12   |  #3  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Wolf Turk USB link kırık.Başka bir yere upload edebilirmisiniz???

WolfTurk
31-01-2010, 22:41   |  #4  
WolfTurk avatarı
OP Yıllanmış Üye
215 mesaj
Alıntı: İtacHi_  
Wolf Turk USB link kırık.Başka bir yere upload edebilirmisiniz???
Rapidshare den kaynaklı bir sorun var.Rapidshare linkini yeniledim ayrıca mediafire a da yükledim.Her ikiside çalışmaktadır.

ECHELON_
31-01-2010, 23:09   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,644 mesaj

paylaşım için teşekkürler ben lisanslı kaspersky kullanıyorum yukarıda bahsettiğiniz yolla programı indirirsem -sanırım bu bir iso- md5 kontrolünü nereden nasıl yapabilirim isonun sağlam indiğinden nasıl emin olabilirim.

WolfTurk
31-01-2010, 23:18   |  #6  
WolfTurk avatarı
OP Yıllanmış Üye
215 mesaj
Alıntı: ECHELON_  
paylaşım için teşekkürler ben lisanslı kaspersky kullanıyorum yukarıda bahsettiğiniz yolla programı indirirsem -sanırım bu bir iso- md5 kontrolünü nereden nasıl yapabilirim isonun sağlam indiğinden nasıl emin olabilirim.
Hatırlatma için teşekkürler
MD5,CRC32,SHA-1 olarak ekledim.HashTab programı ile kontrol edebilirsiniz.
HashTab ın kurulumdan sonra Dosya üzerinde sağ tıklayıp özellikler>Dosya Hash'leri sekmesinden kontrol edebilirsiniz.

hcilek
03-02-2010, 17:56   |  #7  
Yıllanmış Üye
134 mesaj

Bitdefender Rescue CD sini indirip  yazdırdım, çok basit bir işlem ile hemen hazır oluyor. Direk iso dosyasını nero ile açıp  CD ye yazdırın, boot edilebilir kurtarma cd si hazır, üstelik grafik arayüzlü knoppix işletim sistemi ile beraber geliyor. CD ile başlattığınızda önce kendisini güncelliyor ardından açılışta sistemi otomatik tarıyor. Kaspersky nin Rescue cd sini denemedim ama yukarıda anlatılanlara bakılırsa biraz uzun bir işlem.

WolfTurk
04-02-2010, 13:00   |  #8  
WolfTurk avatarı
OP Yıllanmış Üye
215 mesaj
Alıntı: hcilek  
Bitdefender Rescue CD sini indirip  yazdırdım, çok basit bir işlem ile hemen hazır oluyor. Direk iso dosyasını nero ile açıp  CD ye yazdırın, boot edilebilir kurtarma cd si hazır, üstelik grafik arayüzlü knoppix işletim sistemi ile beraber geliyor. CD ile başlattığınızda önce kendisini güncelliyor ardından açılışta sistemi otomatik tarıyor. Kaspersky nin Rescue cd sini denemedim ama yukarıda anlatılanlara bakılırsa biraz uzun bir işlem.
CD e üzerine yazdıracaksanız.İnen iso dosyasını cd e nero vb. programla yazdırmız yetiyor ancak usb bellek üzerinden kullanmak için anlattığım şekilde boot edilebilir hale getirilmesi gerekiyor.Bu durum boot edilebilir yazılım barındıran tüm iso dosyaları için geçerli,usb üzerinden kullanmak için aracı bir yazılımla usb bellek üzerinden boot edilebilir hale getirilmesi gerekiyor.Anlatımı biraz ayrıntılı yaptığım için çok uzun gibi geliyor ancak iso dosyasını indirdikten sonra en fazla 2-3dakikanızı alır.

rarsiz
10-02-2010, 14:37   |  #9  
Yeni Üye
42 mesaj

teşekkürler bilgilendirme için, Bende Bitdefender rescue cd kullanıyorum ama bunun yanında bir de kaspersky nin rescue cdsini kullanmaya başlarım. Ayrıca usb bellek üzerinde anlatımı da çok güzel olmuş, emeğine sağlık

turuncu.kafa
11-05-2010, 18:54   |  #10  
Taze Üye
1 mesaj

WolfTurk merhaba.
Öncelikle benim sorunum şu yönde.Kaspersky İnternet Security 2010 kullanıyorum ve rescue disk olayını yaptım iso dosyasını masaüstüne de kopyaladım. Daha sonra iso dosyasını nero ile birebir kopyaladım fakat Bios ta acılısım Cd-Rom olarak ayarlı olmasına rağmen açılışta CD yi görmüyor Boot CD... kısmında takılıp kalıyor...Yazdırırken ekstra birşey yapmam gerekiyormuydu?

deimos
29-05-2010, 19:45   |  #11  
Yeni Üye
22 mesaj

rarlı şekilde dosyayı indirdim.rar dan çıkardım ama cd ye yazamıyorum.sanırım .iso dosyası yok içinde yardımcı olabilir misin?

spandauer
24-06-2010, 19:43   |  #12  
Üye
90 mesaj

Anlatımda mı eksiklik var yoksa ben mi hata yapıyorum? KIS'den rescue diski indirdim ve rescuecd.iso diye kaydedip self-defense'i kapattıktan sonra o klasöre taşıdım. Bat dosyasını çalıştırdım ve yarım saat kadar birşeyler kopyalayıp durdu, sonra boot yapma aşamasına geldi ve win7 kullandığımdan o beklenen hatayı verdi. USB'ye girip makeboot.bat dosyasını çalıştırdım, tebrikler işlem tamam dedi. Yeniden başlattım pc'yi, F11 ile boot menüsüne girip USB'den başla dedim ve şu hatayı veriyor: "Could not find kernel image: linux". Nerede hata yapıyorum ben?

Kapalı Hesap (101323)
24-06-2010, 20:01   |  #13  
Kapalı Hesap
3,337 mesaj
Alıntı: spandauer  
Anlatımda mı eksiklik var yoksa ben mi hata yapıyorum? KIS'den rescue diski indirdim ve rescuecd.iso diye kaydedip self-defense'i kapattıktan sonra o klasöre taşıdım. Bat dosyasını çalıştırdım ve yarım saat kadar birşeyler kopyalayıp durdu, sonra boot yapma aşamasına geldi ve win7 kullandığımdan o beklenen hatayı verdi. USB'ye girip makeboot.bat dosyasını çalıştırdım, tebrikler işlem tamam dedi. Yeniden başlattım pc'yi, F11 ile boot menüsüne girip USB'den başla dedim ve şu hatayı veriyor: "Could not find kernel image: linux". Nerede hata yapıyorum ben?
hatanın türkçesini vereyim   linux ün kernel imajı bulunamadı

spandauer
24-06-2010, 20:30   |  #14  
Üye
90 mesaj

Evet biliyorum, neden öyle bir hata verdi onu merak ediyorum :)

HK-G3
22-07-2010, 23:15   |  #15  
Yıllanmış Üye
106 mesaj

ben bu yazıyı okumadan önce kendim yapmaya çalışmıştım (bu sayfaya sorunu bulmak için geldim).Kis 2011 kullanıyorum.Kurtarma Cdsi oluşturdum.İndirdi (en az 5 saat sürdü) ve güncelledi.İso dosyasını bilgisayara kaydedip imgburn ile cdye yazdırdım.Bilgisayarı cdden açınca siyah ekrandan - (tire) yanıp söndü ve dıtdıtdıt diye sesler geldi sürekli :) yani açılmadı.Bu yazıyı hiç okumadan yapmıştım.Okuyarak yapsam (sanmam ama) farkedermi.</

HK-G3
22-07-2010, 23:49   |  #16  
Yıllanmış Üye
106 mesaj

şimdi virualbox ile sorunsuz çalıştı acaba cddemi sorun var (deneme yapmadan iki tane peşpeşe yazdırdım cdye ikisinide denedim).Hemde 1x hızla yazdırmıştım.Bir cd daha boşa gitsin istemiyorum acaba yazarken yapılacak bir ayar var mı yoksa nero mu indireyim?

1mLegend
10-04-2011, 21:31   |  #17  
Taze Üye
2 mesaj

Ben usb ile yapmaya çalıştım. Ancak ilk adımda hata verdi. Hangi sürücüde olduğunu seçiyorum ve bana "girdiğiniz sürücü harfinde tanımlı sürücü yok" diyor. Toshiba 4 Gb Transmemory kullanıyorum ve sürücü adı "N" olarak gösteriyor. Bir kaç usb daha denedim onların adı "k ve m"idi.Onlarıda tanımadı.Problem ne acaba, çözemedim.

cesursavcı
06-10-2011, 00:43   |  #18  
cesursavcı avatarı
Yıllanmış Üye
1,052 mesaj

BEN ,NDRİDİM NEDEN UPLOAD YAPMIYOR
BİDE 2 SEÇENEKTEN 2.SİNİ NİYE SEÇTİN İLKİNİ SEÇİP DİREK CD YAZDIMAZMIDIN

Kapalı Hesap (200174)
06-10-2011, 07:32   |  #19  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 9
3,759 mesaj

Yıllardır kullanırım zararlılara birebir çözüm diyebilirim silemediğim virüslerin canına okumak için en etkin silah'ım
Arkadaşı tebrik ederim eksiksiz anlatımla sunmuş öğrenmenizi tavsiye ederim...

cesursavcı
06-10-2011, 10:45   |  #20  
cesursavcı avatarı
Yıllanmış Üye
1,052 mesaj

arkadşlar güncellemeyi otomatik başlamıyor ben tıkladıgımda ise eroor dowloading.... yazıyor intetnr bağlantım açık neden böyle yapıyor

cesursavcı
06-10-2011, 16:19   |  #21  
cesursavcı avatarı
Yıllanmış Üye
1,052 mesaj

allah allah yokmu bir anlayan

indirdiğim ye rise burası;

raini
20-12-2011, 11:18   |  #22  
Taze Üye
3 mesaj

Bağlantı ayarlarınızda sorun vardır. Bağlantı ayarlarınızı gözden geçirin.

Tolstoy
22-12-2011, 01:08   |  #23  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
381 mesaj

Yazılıma ihtiyaç varsa eğer aşağıdan detaylı kılavuza ulaşabilirsiniz.
http://www.bilisimplatformu.com/ ... ml?pid=2596#pid2596