Kaspersky & Spyware Doctor İkilisi ?

Mike_23
30-11-2008, 16:16   |  #1  
Mike_23 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
117 mesaj

Lisanslı bir Kaspersky Internet Security alıp yanına da Spybot, Ad-aware, Spy Sweeper vb. programlar dışında bir de gidip hakkıyla bir lisanslı Spyware Doctor alsam sizce mantıklı olur mu? Yalnız Spyware Doctor'ı on demand olarak kullanmayı düşünüyorum. Gereksiz buluyorsanız eğer, siz en çok hangisini kullanıyorsunuz antivirüsünüz yanında? KIS & Spyware Doctor ikilisi sağlam bir güvenlik için yeterli olur mu sizce?

Son Düzenleme: Mike_23 ~ 01 Aralık 2008 17:47
Alparslananadolu
30-11-2008, 17:03   |  #2  
Alparslananadolu avatarı
Yıllanmış Üye
642 mesaj

Antivirüs programının yanında başka bir SPY veya trojan güvenlik programı kullanmanız RAM'ınızın yeterli olması durumunda faydalıdır. Ben hem KIS hem de Spyware Doctor kullanıyorum. RAM'ım yeterli olduğu için bir sorun yaşamıyorum. KIS'ın bulamadığını Spyware Doctor buluyor; bunun bulamadığını da KIS... Ama yine de yüzde 100 garanti beklemeyin.

Mike_23
30-11-2008, 18:07   |  #3  
Mike_23 avatarı
OP Yıllanmış Üye
117 mesaj

Yok zaten kesin sonuç beklemiyorum tabi ama elimden geldiği kadar da max. güvenlik için uğraşıyorum. Peki sen Spyware Doctor'dan memnunmusun? Bu ikilinin dışında başka bir programa ihtiyaç duyuyormusun? Ayrıca ikisinin de lisanslısını mı kullanıyorsun?

Alparslananadolu
30-11-2008, 18:27   |  #4  
Alparslananadolu avatarı
Yıllanmış Üye
642 mesaj

Ben ikisinden de memnunum. Lisanslı. Şüphelendiğim durumlarda başka antivirüs ve spy programlarıyla da bilgisayarımı taratıyorum. Çünkü hiç bir antivirüs yüzde 100 garanti veremez şimdilik.
Benim maksimum güvenlik yöntemim şu:
1- KİS ve Spyware Doctor'u aynı anda kullanıyorum.
2- Buna rağmen bilgisayarımda anormal durum hissedersem bu ikisinin çözemediği sorunu başka bir güvenlik programını geçici olarak yükleyerek hallediyorum.
3- Arasıra internet geçmişimi ve cookileri siliyorum.
4- Yine de "Tamam, oldu" diyemiyorum.
5- Çünkü yüzde 100 garanti olmadığı için, "acaba" diyorum ve bir sonraki soruna kadar bekliyorum. Kahkaha

Son Düzenleme: Alparslananadolu ~ 30 Kasım 2008 18:28
Mike_23
30-11-2008, 19:16   |  #5  
Mike_23 avatarı
OP Yıllanmış Üye
117 mesaj

Peki madem lisanslı kullanıyorsun, verdiğin paraya değdiğine inanıyormusun? Çünkü gidip lisanslı bir KIS almayı düşünüyorum o kesin. Ama bir de yanına Spyware Doctor alsam mı diye düşünmüyor değilim. Yani verdiğim paraya değicek mi acaba? Sen ikisini de kullanan biri olarak bana bunları tavsiye edermisin? Ayrıca Spyware Doctor'ın şimdiye kadar silemediği ya da silipte sonradan tekrar başını ağrıtan bir şey oldu mu? Spybot kullanıyorum şu ara ama onunda bazen etkisiz kaldığı oluyor. O yüzden alternatiflerini araştırıyorum.

Alparslananadolu
30-11-2008, 19:33   |  #6  
Alparslananadolu avatarı
Yıllanmış Üye
642 mesaj

Hangi antivirüs programını kullanırsanız kullanın, (Yukarda izah etmiştim.) ödediğiniz paraya değmeyeceğinizi düşünebilirsiniz. Bu şuna benzeyebilir: Para verip Windows Xp ya da Vista gibi bir işletim sistemi alıyorsunuz. Bir müddet sonra bilgisayarınızda, işletim sisteminin açıkları, hataları yüzünden sorunlar yaşıyorsunuz. Buna rağmen XP'den ya da Vista'dan (Ne olursa olsun), vazgeçebilir misiniz? Biz kullanıcılar, maalesef bütün sorunlarına ve eksikliklerine rağmen bunları kullanmak zorunda kalıyoruz.
Paranın değip değmeyeceği sizin takdirinize kalmış.
İsteğiniz üzerine, tekrar olacak: Hem KIS'ın hem de Spyware Doctor'un bulamadığı zararlı yazılımlar da olmuştur. Çünkü bunların database'sinde o an olmayan zararlı yazılımların kodları bulunmayabilir. (Güvenlik programları her gün yeni güncellemelerle daha fazla zararlı yazılım tespit edebiliyor.) Bu nedenle, şüphelendiğim ve anormal bir durumla karşılaştığım durumlarda başka tarayıcılarla bilgisayarımı taratıyorum.
BAŞKA BİR YÖNTEM:
Teorik olarak bütün antivirüs programlarını bilgisayarınıza yükleseniz de virüs bulaşma ihtimali vardır. Bu nedenle size bir önerim olacaktır. Acronis True İmage gibi bir program yükleyin. Bununla disklerinizin yedeğini alın. Bir sorunla karışlaştığınızda yedeği geri yükleyin. En geç 25 dakika içerisinde temiz bir sistem, üstelik eski yüklü programlarınızla birlikte karşınızda olur. Format atma, xp kurma gibi bir sorununuz da olmaz. Virüslerden de fazla korkmazsınız. Acronis Trui İmage ile gili bilgileri internetten alabilirsiniz.

Mike_23
30-11-2008, 20:08   |  #7  
Mike_23 avatarı
OP Yıllanmış Üye
117 mesaj

Dostum gerçekten de çok mantıklı şeyler söyledin. Milletin verdiği abuk subuk cevaplardan çok daha tatmin edici oldu bu yazdıkların. Ben biraz detaycıyımdır, ama vermiş olduğun özenli cevaptan da anladığım kadarıyla sende bendensin:) Acronis True Image'ı da gözönünde bulundurcam. Yardımların için teşekkür ederim.

Son Düzenleme: Mike_23 ~ 30 Kasım 2008 20:26