Katlanan araba gerçek oldu!

CHIP Online
21-08-2012, 18:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,772 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Siz hiç katlanabilen bir araba gördünüz mü? Görmediyseniz üzülmeyin, biraz sonra göreceksiniz!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/kat ... cek-oldu_35395.html

Resimlerle: Hala satın alamadığımız 10 sıradışı otomobil!

Küçük şehir arabaları, ABD'de olmasa da dar sokaklı ve sıkışık trafikli Avrupa kentlerinde oldukça yaygın. Ancak MIT'nin geliştirdiği yeni bir araba bu durumu değiştirebilir.


Elektrikle çalışan bu araba çevre dostu, çok küçük ve Hiriko Fold adını taşıyor.  Zaten küçük olan araç, dar park alanlarına sığabilmesi için "katlanıp" daha da küçük hale gelebiliyor.


MIT'nin ilk başta konsept olarak tasarladığı araç, 2013'te 16.000 dolardan piyasaya sürülecek. Tek kapılı Hiriko Fold iki kişiyi taşıyor ve tek şarjla 75 mil yol katedebiliyor.


Direksiyon yerine joystick ile kumanda edilen taşıtın bir başka göze çarpan özelliği de, birbirinden bağımsız hareket edebilen tekerlekler sayesinde kendi etrafında dönebilmesi. Bu da katlanma özelliği ile birlikte dar alanlarda manevra kabiliyetini arttırıyor, hatta aracın park yerine yanlamasına girebilmesini bile sağlıyor. Aracın her tekerleğinde ayrı motor olduğu söyleniyor.


Hiriko Fold'un bazı modelleri Avrupa'da test edilmiş durumda. Üretici, arabanın Berlin, San Francisco, Barcelona gibi kalabalık ve çevre bilinci yüksek şehirlerde çok tutulacağına inanıyor.

Tüm Konu: Katlanan araba gerçek oldu!

Resimlerle: Hala satın alamadığımız 10 sıradışı otomobil!

Kaynak: www.chip.com.tr