Kaza sonucu icat edilmiş 7 şey!

CHIP Online
05-09-2012, 00:03   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,772 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Hayatımızda büyük yere sahip olan bu 7 "şeyin" tamamen tesadüf eseri bulunduğunu biliyor musunuz?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/kaz ... is-7-sey_35719.html

Resimlerle: Uzmanları yanıltan 9 icat!

Mikrodalga ve Play-Doh gibi buluşların kaza sonucu bulunduğunu belki de duymuşsunuzdur. Ya da Alexander Fleming'in penisilini bir rastlantı sonucu bulunduğunu. Peki siz bunları nasıl değerlendiriyorsunuz, sizce de tesadüf mü yoksa şans mı? İşte günlük yaşantımızda kullandığımız, tesadüfen icat edilen 7 ürün:


Fonograf: 1877 yazında Thomas Edison tarafından telgraf sinyallerinin, kalay ve kağıt silindier müdahalesiyle oluşturduğu ses sayesinde ortaya çıktı. İnsan sesi de kaydedebilen fonograf kısa sürede büyük başarı elde etmişti.


Post-It Not: Post-It'ler olmasaydı ne olurdu? Muhtemelen not aldığımız şeyleri gözden kaçırır, unuturduk. Kimyager Dr. Spencer  3M firmasında güçlü bir yapıştırıcı bulmaya çalışırken, daha hafif ve yapıştırılıp tekrardan çıkarılabilen bir tutkal icat etmişti. O zamanlar bu icatla kimse ilgilenmezken, Silver'ın meslektaşı Art Fry bir kitap ayracını yapıştırmak için bu tutkalı kullanmış ve böylece Post-It ortaya çıkmıştı. Yapıştırıcının yapısı, kolayca ayrılabilen ve tekrar yapıştırılan not kağıtları için de yolu açtı.


Vulkanize Kauçuk: Charles Goodyear, yıllarca ısıya (sıcak-soğuk) dayanıklı lastik yapmak için çalışmıştı. Ancak onun büyük keşfi, ocağa kauçuk, kurşun ve kükürt karışımını bir tesadüf sonucu dökmesiyle meydana gelmişti. Döktüğü bu karışım kömür gibi sertleşmişti. Ve şimdide bu karışım bizim kullandığımız ayakkabılarda, lastiklerde hayatımızı kolaylaştırıyor.


Tüm Konu: Kaza sonucu icat edilmiş 7 şey!

Resimlerle: Uzmanları yanıltan 9 icat!

Kaynak: www.chip.com.tr