kendi kendine resetleme

HPQ-User
09-08-2008, 11:04   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

samilozkurt sormuş:
bilgisayarım uzun zamandır kendi kendine açılıp kapanıyor.daha sonra çalışmaya başlıyor.sistemde olduğunu düşünüp formatta attım fakat yine aynısını yapıyor.yardımlarınızı bekliyorum.

iyi çalışmalar;

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
intel pentium core duo 2 işlemci 2.2 ghz
2 gb ram 667 mhz
atı rodeon shıppıre x1650 512 ekran kartı
80 gb harddisk
asus p5l serisi anakart

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; InfoPath.2; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 1.1.4322)

Banned
09-08-2008, 11:07   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 1
1,447 mesaj

Aşırı sıcaklardan Dolayı bu sorun kaynaklanıyor Aşırı cpu ısınması buna neden olabilir.. Size tavsiyem.. Bilgisayrınıza güzel bir temizlik yapın.. Arada sırada dinlendirmeyi ihmal etmeyin..

Ayrıca bunları bak...

Bilgisayarin Kendi Kendine Reset Atma Nedenleri...

Bilgisayarin Kendi Kendine Reset Atma Nedenleri...
Bilgisayarım durup duruken reset atıyor diyen arkadaşlara rehber olacak bazı bilgiler buldum ve sizlerle paylaşıyorum arkadaşlar..Eğer bilgisayarınız kendi kendine reset atıyorsa nedenini hiç bir yerde aramayın buraya bakın hepsini maddeler halinde sıraladım inceleyin ona göre araştırın ve karar verin..

Başlıca Reset Nedenleri...

1- İşlemci (CPU) ve Güç Kaynağı (power supply) fanlarını kontrol edin çalışıyor mu. Isınmadan dolayı yapıyor olabilir.
2- Ram lerde sorun olabilir arıza yada birbirleriyle anakartla uyumsuzluk yaşıyor olabilir. Birden fazla ram varsa tek tek denenmeli yada başka ram kullanılmalıdır.
3- İşlemci fanı yerine iyi oturmamış olabilir.
4- Çakışan programlar neden olabilir. Sorundan önce yüklediğiniz programları kaldırıp deneyebilirsiniz.
5- Harddisk'te bad(bozuk) sektör oluşmuşsa bu da başka bir neden olabilir.
6- Güç Kaynağından (power supply) gelen, anakarta bağlanan kablolarda temassızlık veya çıkma olabilir.
7- Güç Kaynağı (power supply) yetersiz gelebilir.
8- Bazı virüs ve spy lar reset atmaya neden olabilir. Antivirüs ve Antispy programlarıyla taratmayı da deneyebilirsiniz.
9- İşlemcinin (CPU) tabanında termal macun var mı kontrol edebilirsiniz.
10- Ekran kartı fanı çalışıyor mu ve kablolarında temassızlık var mı kontrol edilmelidir.
11- İşlemci ısısı kontrol edilebilir.
12- USB çıkışları kontrol edilebilir.
13- Oyun oynarken resetlenme yaşanıyorsa ekran kartının soğutması yeterli gelmeyebilir.
14- Şebekeden gelen voltajın düşük olmasından şebekede kısa devre değil ama atlama durumlarında reset olabilir. Bilgisayarda topraklama olmalıdır.
15- Yeni yüklediğiniz bir program sebebiyet vermiş olabilir.
16- Ekran kartında sorun olabilir. Çıkartıp başka takmak, çıkardığımızı başka yerde denemek gerekebilir.
17- Anakart da (Mainboard) sorun olabilir.
18- Hard Disk (Hdd) kablolarında sorun olabilir.
19- Pci slotlarına takılan ethernet kartından olabilir.
20- Bios ayarları değiştirilmiş olabilir. Default yapmak çözüm olabilir.
21- Agp slotu bozuk olabilir.
22- Kartlardan biri yanmış olabilir.
23- Eğer bios'u güncellediyseniz bios un güncellenememesinden yada uygun güncelleme yazılımını kullanmadığınızdan da kaynaklanan problem olabilir.
24- Cd - Dvd sürücüleri de neden olabilir. Farklı sürücüler denenebilir.
25- Bilgisayarı açma-kapama butonunda sorun olabilir veya reset butonu takılı kalabilir.
26- Kasaya giren elektrik kablosunda gevşeme olabilir.
27- Kasaya giren monitor kablosunda gevşeme olabilir.
28- Uninstall (program veya dosya silme) sonrasında, ortak kullanılan windows sistem dosyaları silinmiş yada zarar görmüş olabilir.
29- Kasa içerisindeki Hava akımı yeterli olmayabilir ve bu nedenle kasa içerisinde tam soğutma sağlanamayabilir.
30- DirectX sürümü güncelmi.
31- Ayrıca, Aygıt Yöneticisi'sini inceleyin. Aygıt Yöneticisi yardımıyla sorunlarınızın bir kısmının kaynağını tespit edebilirsiniz. Bunun için;
Bilgisayarım > Denetim Masası > Performans ve Bakım > Sistem > Donanım > Aygıt Yöneticisi yolunu izleyin.
Burada kurulu tüm bileşenler hakkında bilgi bulabilirsiniz. Bir aygıtın yanında sarı ünlem işareti varsa; Ya yanlış bir sürücü yüklüdür, ya herhangi bir sürücü yüklenmemiştir ya da sürücü düzgün bir şekilde yüklenmemiştir.
Ayrıca, Tak ve çalıştır uyumlu olmayan aygıtlarda, diğer donanım bileşenleriyle bir kaynak çakışması meydana gelebilir. Bu uyarı donanımın arızalı olduğunu belirtir.
Baktabul.Com Ã#65533;evrimdıÅ#65533;ı           Teşekkür Etme Alıntı ile Cevapla

Son Düzenleme: suskun_kral ~ 09 Ağustos 2008 11:08
SAİNT
09-08-2008, 11:10   |  #3  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

kasa soğutmasını birde içini güzel bir temizleyin daha önce bir donanım takıp söktüyseniz termal macun yenilemek gibi bi deneyiminiz varsa onada bir el atın

Banned
09-08-2008, 11:30   |  #4  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj

arkadaşım  pc reset atıyorsa bu çeşitli nedenlerden kaynaklanıyordur bunlardan bir iki tanesini şöyle anlatabilirim.sistemden kaynaklanan bi problem var demektir.Aşağıdaki yönergeleri izle belki sorunu çözmene yardımcı olabilir.
1-Bilgisayarın ilk açılışında f8 (bazı pc lerde f5) tuşuna basarak güvenli moddan açmayı dene.. açılmıyorsa
2-İşlemcin ısınıyo olabilir.Azıcık teknik bilgin varsa işlemcini sök tekrar takmayı dene... açılmıyorsa
3-İşletim sistemi herhangi bir virüs veya zararlı yazılımdan zarar görmüş olabilir eğer işletim sistemin xp ise xp kurmasını biliyorsan xp cd sini tak format atmayı dene C: sürücüsünde önemli yedeklerin varsa F8 tuşuna basarak lisans sözleşmesini kabul et lisans sözleşmesi kabulünden sonra R onar seçenegini şeçerek xp kur'u başlatabilirsin

Son Düzenleme: Kylie ~ 09 Ağustos 2008 11:57
mehmet_6161
09-08-2008, 11:38   |  #5  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
8 mesaj

BIOS da ayarlanmış olabilir

Kapalı Hesap (53751)
09-08-2008, 11:44   |  #6  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
3,036 mesaj

Açılıp kapanma sırasında mavi ekran çıkıyorsa ramlerinide kontrol et...

viking20
09-08-2008, 12:25   |  #7  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

https://www.chip.com.tr/forum/XP- ... cilmasi_t65189.html