Kendi kendine restart atma problemi

Raxzeo
23-11-2016, 18:27   |  #1  
Raxzeo avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Merhaba
Birkaç hafta önce Gwent oyunun kapalı betasını oynarken böyle bir sorunla karşılaştım. Hiçbir problem yokken oyunumu oynuyordum ve bir anda bilgisayar ekranı gitti ve kendini yeniden başlattı Bios ekranından sonra W7 logosu yüklenirken tekrar aynı olay oldu ve bu döngü kendini tekrarladı. Sorunla karşılaştıktan sonra ilk çare olarak format attım. İşe yaradı ama sadece 2~ saatliğine işe yaradı, ardından yeniden aynı problemle karşılaştım. Format çare olmayınca açtım kasayı tozları genel olarak temizledim, işlemci fanını söküp termal macunu elle çıkardım. Bu işlemlerden sonra yeniden bir denedim ve 2 saatliğine bilgisayar yine çalıştı ama ardından yine aynı problem yaşandı. Ardından yeni bir termal macun aldım ve sürdüm, bu sefer hem kalan tozları dikkatlice temizledim hemde ekran kartını söküp monitörü ana karta taktım. W10 formatından sonra yine aynı 2 saatlik periyot yaşandı. Bilgisayarı boş bıraktığımda kendini uykuya almıştı, açmaya çalıştığım sırada yeniden başlattı kendini.
Genel olarak izlenimlerim:
-PSU,  450W High Power marka PSU. Son zamanlarda bilgisayara yeni bir parçada takmadım, aksine ekran kartını çıkardım yani sorun tahminimce PSU'dan kaynaklı değil ama siz daha iyi bilirsiniz tabii.
-Sistem fanı kısa zamandır yüksek ses çıkarmaya başlamıştı ama sesten fazla rahatsız olan biri olmadığım ve sorunun sadece fanı kendi vidalarıyla montaj etmediğimden kaynaklandığını düşündüğüm için dokunmadım. İşlemci fanına gelirsek: Stok fan kullanıyorum. Eğer kendi göz yanılmam değilse, sorun yaşandıktan bir süre sonra bilgisayarın nasıl davrandığını kontrol ederken fanın durduğunu gördüm ama şuan hem sistem fanı hem işlemci fanı şakır şakır çalışıyor bir problem yok.
-2~ saatlik periyotlarda farkettiğim birşeyde şu oldu: 8GB RAM'in tamamını algılıyor ama kullanılabilir miktarı 1,7~GB olarak gösteriyor. Buraya bu konuyu açmadan yaptığım göz gezdirmelerden de yola çıkarak sorunun RAM'den kaynaklanabileceğini düşünüyorum.

Sistem Bilgilerim
  • Windows 7 Home Basic 32-bit
  • AMD A-10 7700k
  • Gigabye GA-F2A68HM-DS2
  • AMD Radeon R7 240+İşlemci GPU
  • - Bilmiyorum -
  • - Kullanmıyorum -
  • 8 GB
  • - Bilmiyorum -
  • - Bilmiyorum -