Kendi sorunlarını kendisi çözen bir Windows

CHIP Online
08-02-2009, 00:02   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Kendi sorunlarını kendi halleden bir Windows pek de uzakta değil. İşte yeni "Fix It" sistemi...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Kend ... -Windows_10848.html

Resmi Technet blog'unda yayımlanan destek makalesine göre bundan sonra Windows, kendi problemlerini çözebilecek. Yazılım devi bu iş için destek makalelerinin birine "Fix It" isminde bir özellik ekledi. Bu özellik sayesinde makalede anlatılan çözüm otomatikman, kullanıcının adımları takip etmesine gerek kalmadan uygulanacak.

"Fix It"in mantığı şu düşünceye dayanıyor: Normalde Microsoft'un destek sitesinde yayımlanan makaleler (KB) belli sorunları ortadan kaldıracak çözümleri adım adım anlatır. İşte Fix It tam burada devreye giriyor. Kullanıcının makalede anlatılan adımları elle uygulamasına gerek kalmayacak. Onun yerine bu işi bir script yapacak. Microsoft'tan Lori Bownell durumu şöyle açıklıyor: "Problemi çözmek için gerekli 15 adımı da biliyorsak, neden bunlar için bir script sunmuyoruz ki?"

Şu an için 80 adet makalede "Fix It" butonunu bulmak mümkün. Eski makaleler sırayla bu buton ile güncellenirken, gelecekte yayımlanacak tüm destek makaleleri "Fix It" fonksiyonunu ile donatılacak. Elbette kullanıcı bu script'leri çalıştırmak için  zorlanmayacak, isteyen kişiler anlatılan adımları elle de uygulayabilecek.

Tüm konu: Kendi sorunlarını kendisi çözen bir Windows

İzleyin: Windows'un tarihçesi

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Fix It sistemi hakkındaki düşünceleriniz...

ilginch
08-02-2009, 00:06   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,635 mesaj

iyi,işe yarar.

uGuR.uK
08-02-2009, 00:21   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

güzek valla, hem zamandan kazanmak hem de acemi kullanıcıların hata yapmasını önlemek açısından iyi.

bycentrino
08-02-2009, 00:22   |  #4  
bycentrino avatarı
Yıllanmış Üye
210 mesaj

Bilgisayar bilgisi az olan o kadar çok insan varki bence bu geç kalınmış bile....

frozen
08-02-2009, 01:33   |  #5  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
776 mesaj

Yerinde bir gelişme. Bir çok kez dile getirmiştim bunu. ActiveX sağolsun bir dünya benzeri script yapıp öğrencilerime yardımcı oluyordum. Sonunda resmi bir adım geldi. Bunu görebilecek kadar yaşamış olmak mutluluk verici :)

ReFeRaNSs
08-02-2009, 13:41   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,225 mesaj

Evet güzel bir gelişme, birazda bunu windowsla bütünleştirilmesi uygun olur sanki, yani nete girmeden yapılabilirse evinde net olmayan kullanıcılar için iyi olur demek istediğim aynı script i windowsun yardım ve destek bölümüne yapılabilir.

Fattur
08-02-2009, 14:08   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Win7 ye entegre etmişler buna benzer birşey Kahkaha

kılıç ali
11-02-2009, 17:54   |  #8  
Taze Üye
3 mesaj

sanırım benim gibi bilgisayarı geç keşfedenler için iyi bir şey;)