Kendi Yapımımız Su Soğutma

swordmaster_65
10-11-2008, 11:36   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,176 mesaj

Arkadaşlar kendi yapımımız olan su soğutmanın test değerlerini vereceğim umarım başarılı bir çalışma olmuştur.

TEST SİSTEMİ

Gigabyte GA P35 DS3L  ( REV2 )

İntel Core 2Duo E6750   VE  İntel Dual Core E2140

Crucial Ballistix Tracer  1066 MHZ  VE Team Extreem 800 MHZ

Asus EAX1550

Western Digital Sata2 500 GB  VE  Segate İDE 200 GB

Asus 400 W

Kullanılan sıvı Saf su + Antifiriz

12 CM düşük devirli fan

Testler uzay sistem olarak yapılmıştır ve radyatörün üzerinde bulunan 12 cm lik fan dışında harici bir fan kullanılmamıştır.
Oda sıcaklıgı sürekli olarak 24 ve 25 derecelere sabitlenmiştir.

Protatif test sonuçları Alphacool Answer Extreme ve Coolermaster Aqua GateTest sonuçları ile karşılaştırılmıstır. kullanılan test sistemleri aynı olup 8 saat süre ile  orthos - cpuz - everest programları dahilinde test edilmiştir.
LİNK: http://www.pclabs.com.tr/2008/02 ... temleri-inceleme/4/

TEST SONUÇLARI:

STOK FAN E6750 2.66 GHZ

Yüksüz

Yük altında

SU SOĞUTMA E6750 2.66 GHZ

Yüksüz

Yük altında

STOK FAN E6750 3.65 GHZ

Yüksüz

Yük altında

SU SOĞUTMA E6750 3.65 GHZ

Yüksüz

Yük altında

En kısa sürede daha fazla ısı üreten dual core serisinden E2140'ın %100 de yüz overclocklu  testlerinide koyacagım.

NOT: Arkadaşlar yorumlarınız bizim için çok önemlidir. Çünkü ileride bu işin seri üretimine geçmeyi düşünüyoruz.
Elinizde kaliteli hava sogutmalar ve su soğutmalar varsa test sonuçlarınızı buraya koyarsanız karsılastırmalı testler yapabiliriz. Şimdiden ilgilenenlere teşekkürler.

Ancak şunuda belirmek istiyorum bu bir protatif çalışmasıdır ileride blok tasarımı hariç su tankı ve radyatör tasarımlarını değiştirmeyi düşünüyoruz onun için şimdlik görüntüsünden fazla fazla bir beklenti içerisinde olmassanız iyi olur.
Su tankı ve radyatör kutu tasarımı plaxiglass'tan ( Şeffaf Sert  Plastik ) yapılacaktır. Tasarım ve yapım çalışmaları hala devam etmektedir en yakın zamanda tamamlanmış görüntüleri eklenecektir.

kudo
10-11-2008, 11:43   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
807 mesaj

Wolkan abi dehşet bişi olmuş bune yaww canavar canavar Beğendim

viking20
10-11-2008, 11:50   |  #3  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

tabii önemli olan ticari boyut kazanıp,seri üretime geçilmesi ve piyasada tutulması.Bildiğiniz üzere rakipsiz değilsiniz,ciddi rakipleriniz var,kolay gelsin, kutlar başarılar dileriz.

Son Düzenleme: viking20 ~ 10 Kasım 2008 12:07
swordmaster_65
10-11-2008, 11:53   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
2,176 mesaj
viking20
tabii önemli olan ticari boyut kazanıp,seri üretime geçilmesi ve piyasada tutulması.Bildiğiniz üzere rakipsiz değilsiniz,ciddi rakipleriniz var,kolay gelsin, kutlar başarılar dileriz.
Teşekkür ederiz dediginiz gibi bir cok rakibimiz var ancak ilk denememiz ile bazı sogutmaların performanslarını yakaladık ileride daha değişik tasarımlar ile inş. onları geçeriz.

GaMeRr
10-11-2008, 12:49   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,264 mesaj

Wolki wallaha ii yapmışsınız şu prototipden banada gönder Kahkaha Tencere hariç fiyat ne olur bu arada heheheheKahkaha

swordmaster_65
10-11-2008, 12:56   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
2,176 mesaj
GaMeRr
Wolki wallaha ii yapmışsınız şu prototipden banada gönder Kahkaha Tencere hariç fiyat ne olur bu arada heheheheKahkaha
Beğendiğine sevindim kardeşim
Protatip olmaz ama seriye geçince söz sana bi dost kazığı atarımGülüş
Ayrıca o tencere su sogutmanın en önemli parcası çelik su tankı daha ne istiyon Kahkaha

Toxic
10-11-2008, 13:02   |  #7  
Yıllanmış Üye
3,600 mesaj

süper bir çalışma olmuş:)

Borga-x
10-11-2008, 15:59   |  #8  
İlk Maestro
11,767 mesaj

Bende zamanında su blogu çalışması yaptım (3D model ve teknik resimleri dahil.)hatta üretime geçecektim olmadı. Bu arada testler güzel olmuş.

jakamen81
10-11-2008, 17:34   |  #9  
jakamen81 avatarı
Yıllanmış Üye
369 mesaj

volkan tebrıkler kardesım tencere felan olayı asmıssın bıraz daha ugrasırsan basarıcan gibi testler gayet iyi bende bı adet takım zerzevat ıstıyorum ama benım dusuncem daha farklı düdüklü tencereyle 3,65 ghzi 5 ghz yapabılırım sanırım :D :D :D

physfg
10-11-2008, 17:51   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj

çok güzel bir çalışma tebrik ederim...

kardeş bizde de var böle bir kaç çalışma ama patent çaldırma meselesinden dolayı açılamıyoruz..patentle ilgili izlediğiniz yolları bildirirseniz çok güzel olur...

devamını bekleriz...

DarkHellKnightX
10-11-2008, 20:42   |  #11  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
1,663 mesaj

güzel çalışma Gülüş

Ahmet_79
10-11-2008, 21:07   |  #12  
Yıllanmış Üye
11,538 mesaj

hakikaten süper olmuş tebrik ederim seri üretime geçince de haberini bekleriz

Banned
11-11-2008, 02:25   |  #13  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Nedendir bilmem işlemci üzrindeki soğutucu blok karartılmış, acaba bir markayamı ait yoksa taklit edilmesinden korumak içinmidir. Değişik tipi varmıdır bilemem ancak gördüğüm tüm soğutucu bloklar hep küçük tabla şeklinde oysa fanlı ızgaraların bir nevi fanı sökülüp üzeri kaplansa su alt kısımdan girse üst kısımdan çıksa  böylece temas yüzeyi kat kat artırılarak suyun ısı nakil ekiside kat kat artırılabilinir.Madem çelik tecere yerine ordaki işi görecek  bir donanımla suyu maksimum seviyede tutmayı düşünüyorsunuz soğutucu bloğuda bu şekilde yaparsanız pompa yükünü minumuma indirerek performansı çok daha üst seviyelere taşımış olursunuz.Bizimkisi sadece tavsiye.

Yazmayı unuttum aslında sizinki deneme değil icat olmuş.  Hemen gerekli düzenlemeleri yapıp tescilletin bence. Hani bilirsiniz biz bilgisayar tutkunları aynı zamanda çay kahve tiryakisiyiz. Tiryakisiyizde bilgisyar başından kalkıp değil çay kayve yemek yapmaya/yemeye bile üşeniriz. Hani siz bu tencere yerine  şöyle çaydanlık gibi  birşey koysanız sıcak su sebili olarak kullansak yada kazan tankını takıp makarna vs. yapsak müthiş olur. Hem doğalgaz zammından kurtuluruz hem full performansta çalıştırdığımız donanımların ısıları boşa gitmemiş olur. Ne dersiniz? Küresel ısınmaya hayır.KahkahaKahkahaKahkaha

Son Düzenleme: khramn ~ 11 Kasım 2008 02:35
swordmaster_65
11-11-2008, 15:20   |  #14  
OP Yıllanmış Üye
2,176 mesaj
khramn
Nedendir bilmem işlemci üzrindeki soğutucu blok karartılmış, acaba bir markayamı ait yoksa taklit edilmesinden korumak içinmidir. Değişik tipi varmıdır bilemem ancak gördüğüm tüm soğutucu bloklar hep küçük tabla şeklinde oysa fanlı ızgaraların bir nevi fanı sökülüp üzeri kaplansa su alt kısımdan girse üst kısımdan çıksa  böylece temas yüzeyi kat kat artırılarak suyun ısı nakil ekiside kat kat artırılabilinir.Madem çelik tecere yerine ordaki işi görecek  bir donanımla suyu maksimum seviyede tutmayı düşünüyorsunuz soğutucu bloğuda bu şekilde yaparsanız pompa yükünü minumuma indirerek performansı çok daha üst seviyelere taşımış olursunuz.Bizimkisi sadece tavsiye.

Yazmayı unuttum aslında sizinki deneme değil icat olmuş.  Hemen gerekli düzenlemeleri yapıp tescilletin bence. Hani bilirsiniz biz bilgisayar tutkunları aynı zamanda çay kahve tiryakisiyiz. Tiryakisiyizde bilgisyar başından kalkıp değil çay kayve yemek yapmaya/yemeye bile üşeniriz. Hani siz bu tencere yerine  şöyle çaydanlık gibi  birşey koysanız sıcak su sebili olarak kullansak yada kazan tankını takıp makarna vs. yapsak müthiş olur. Hem doğalgaz zammından kurtuluruz hem full performansta çalıştırdığımız donanımların ısıları boşa gitmemiş olur. Ne dersiniz? Küresel ısınmaya hayır.KahkahaKahkahaKahkaha

Öncelikle irfan abi ve diğer arkadşlar yorumlar için çok teşekkürler.
Tabiki her zaman tavsiyelere acıgız bu konuda şüpheniz olmasın.

İrfan abi bakır blogun üzerinde bir sansür var bu dogru ancak sansürün amacı başka bir markadan alıntı olması değil aksine şuan piyasada olan bakır blok tasarımlarından cok daha farklı ve ilk defa denenen bir blok olduğu için faydalı model ve patent hazır olana kadar resmini yayınlamamız uygun olmayacaktır.
Bu arada blokların küçük olmasındanda bahsetmişin abi evet piyasadaki bloklaklar cok küçük sadece işlemci üstünü kaplıyor o koadar bizim blok onların nerdeyse 2 katı büyüklügünde buradaki amaç daha fazla bakır blok yüzeyi saglamak daha performanslı sogutma yaratmak.
En kısa zamanda çay demleyen su tankı yapacagız tavsiyen için saol abi BeğendimBeğendim

physfg
11-11-2008, 17:48   |  #15  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj

dostum bizdeki fikirlerden biri de şu idi...artık açıklıyorum...tutmayın la beni...        :)))))

o kullandığın sıvıyı elektriksel  yalıtkan bir malzemeden yapıp anakart ve işlemciyi hatta hdd yi sıvı içine gömmek ; yani tüm kasanın içini dolduracaksın...
yani içerideki akışkan hava değil sıvı olacak iletim çok daha güçlü olacak ve teorik olarak ısınma %80 azalacak.

şu an afaki gelebilir bu dediğim ama olmaz değil.mesele elektriksel yalıtkan ve ısı iletkenliği büyük bir sıvı bulmak...bu da nanoteknoljiye giriyor...ahhhhh nano ahhhhh......

bi nano üzerine yüksek yapayım bakın hele  :))))))))))

swordmaster_65
13-11-2008, 15:07   |  #16  
OP Yıllanmış Üye
2,176 mesaj
physfg
dostum bizdeki fikirlerden biri de şu idi...artık açıklıyorum...tutmayın la beni...        :)))))

o kullandığın sıvıyı elektriksel  yalıtkan bir malzemeden yapıp anakart ve işlemciyi hatta hdd yi sıvı içine gömmek ; yani tüm kasanın içini dolduracaksın...
yani içerideki akışkan hava değil sıvı olacak iletim çok daha güçlü olacak ve teorik olarak ısınma %80 azalacak.

şu an afaki gelebilir bu dediğim ama olmaz değil.mesele elektriksel yalıtkan ve ısı iletkenliği büyük bir sıvı bulmak...bu da nanoteknoljiye giriyor...ahhhhh nano ahhhhh......

bi nano üzerine yüksek yapayım bakın hele  :))))))))))

Ne diyelim sizinde başarılarınızın devamını dileriz.

ayar1994
13-11-2008, 16:44   |  #17  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
107 mesaj

bence güzel çalışma olmuş hemen patentini alın

1ol3irol
18-11-2008, 16:25   |  #18  
Yıllanmış Üye
1,714 mesaj

sonuçlar oldukça başarılı. tebrik ederim. ilk müşterin benim ona göre Göz kırpma devamını heyecanla bekliyorum..

swordmaster_65
22-01-2009, 19:47   |  #19  
OP Yıllanmış Üye
2,176 mesaj

Arkadaşlar yeni konu açarak anlamını kaybetsini istemedim su sogutmamız artık son asamalarına geldi diyebiliriz.
Sadece radyatöre güzel bir kab yapılacak o kadar bir kaç resim ile yorumlarınızı alayım performans olarak kasa içinde tekrar testler yaptık ve yine ilk verdigim performans testleri ile aynı değerleri aldık hatta 1 veya 2 derece oynadıgı oldu egsoz fan takılı oldugundan olacaktır oda.
Fiyatından biraz bahsedeyim şuanda piyasanın en iyilerinden birisi olan alphacool answer extreme 400 tl fiyatı var ancak bizim yaptıgımız testler sonucunda onu geçmeyi basardık ve %50 daha ucuz bir fiyat ile bu işi başardık !

Üretime geçmemiz için sadece işin maddi kısmı kaldı orada biraz sıkıntı çekiyoruz yardımcı olacak kişiler varsa tekliflere açığız yardımlarınızı esirgemeyin !

Son Düzenleme: swordmaster_65 ~ 23 Ocak 2009 02:54
buraptor
22-01-2009, 20:10   |  #20  
Taze Üye
4 mesaj

gayet güzel olmuş volkan kardeşim :D made in Türkiye :D tencere yerine daha ufak kasanın içine sığabilecek birşey kullanırsanız :D daha süper olur :D

swordmaster_65
22-01-2009, 20:14   |  #21  
OP Yıllanmış Üye
2,176 mesaj

Son fotolara bakarsan su tankı yaptık artık hemen üzerindeki fotolara ;)

physfg
22-01-2009, 20:14   |  #22  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj

kardeş manyak iş olmuş gibi duruyor...BeğendimAlkış

hele o sıvı varya ve boyalı bakır boru tam uranyum rezervi gibi duruyor beaaa Kahkaha

boyamanız iyi olmuş çok dikkat çekiyor ,kendini belli ediyor

buraptor
22-01-2009, 20:18   |  #23  
Taze Üye
4 mesaj

evet :D şimdi gördüm :D dikkat et kablolaran yırtılırsa fln. :D gerçi bişey olmaz :D saf su kullanıyormuşsun :D

Son Düzenleme: buraptor ~ 22 Ocak 2009 20:24
Kaptanos
22-01-2009, 20:20   |  #24  
Yıllanmış Üye
1,349 mesaj

Gerçekten çok güzel tebrikler.

swordmaster_65
22-01-2009, 20:20   |  #25  
OP Yıllanmış Üye
2,176 mesaj

Yorumlar için teşekkürler :)

buraptor
evet :D şimdi gördüm :D dikkat et kablolaran yırtılırsa fln. :D gider milyarlık malzeme hehe :
Kullandıgımız sıvı saf su elektiriği iletme değil yalıtma özelliğine sahip.

Son Düzenleme: swordmaster_65 ~ 22 Ocak 2009 20:21