Kesintisiz Güç Kaynagı (ups line)

ECHELON_
25-10-2010, 23:10   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,644 mesaj

Yeni aldıgım notebookumu elektrik dalgalanmasının fazla oldugu, elektrik kesintisinin yogun oldugu, düşük ve yüksek akım dalgılanmalarının oldukça fazla hissedildigi bir bölgede kullanacagım (şantiye) alacagım güç kaynagı ups line türü bir güç kaynagı olacak bu konuda size sormak isdegim birkaç soru var cevaplarsanız sevinirim:

1)Notebook`un halihazırda bir adaptörü var. Bu adaptörü kesintisiz bir güç kaynagına baglamak adaptöre ve bataryaya bir zarar veriri mi?
2)Güç kaynagı alırken ve kullanırken nelere dikkat etmeliyim.
3)Ups line türü güç kaynaklarından marka olarak tavsiye edeceginiz 60-100 TL arası ürünler nelerdir ?
4)tek priz çıkışlı güç kaynagına 3`li kablo baglayarak kullanmak dogru bir kullanım bir şeklimidir varsa zararı nedir?
5)Aşagıda verdigim ürünlerden birini almayı düşünüyorum sizce hangisini almalıyım.

hamann7725
25-10-2010, 23:23   |  #2  
hamann7725 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,837 mesaj

1) Notebook'a yada adaptörüne hiçbir zarar vermez çünkü o aletin görevi aksine sana stabil eletrik vermek yani dalgalanmaların önüne geçecek.

2) Alırken pek fazla bişesine dikkat etmene gerek yok çünkü amatör UPS ler ortalama aynıdır.Teknik özelliklerine göre 3 aşağı 5 yukarı değişir.

3) Özel bir marka tavsiyem yok şahsen ama fiyat performans olana dikkat etmek lazım.

4) Tek çıkışa 3 lü priz bağlamak sorun değil asıl sorun 3 lü prize neler bağlayacağın(?) UPS in gücünü aşan bişe takarsan makine bayılır.Bataryayı süzebilir.

5) Tunçmatik iyi bir marka hatta dikkat edersen daha çok teknik detay vermiş ama dediğim gibi fiyatına göre güç olarak bunu almak mantıklı.  http://www.vatanbilgisayar.com/a ... ils.aspx?I_ID=45132  (Tercih senin sorumluluk almak istemiyorum Gülümseme )

Son Düzenleme: hamann7725 ~ 25 Ekim 2010 23:25
ECHELON_
25-10-2010, 23:39   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
1,644 mesaj

sayın  hamann7725 verdiginiz bilgiler için teşekkürler ben 3 lü prize sadece notebooku ve bazende 1Tb lık harici diski baglayacagım. Aşagıdaki bilgisayar için kullanmam gereken güç kaynagının saglıklı güç seviyesi ne olmalıdır.
sayın Atilla SARITAŞ yukarıda belirttigim gibi sadece packard bell j 75 notebook ve aşagıda ekledigim 1 TBlık harici disk dışında birşey baglanmayacak bunun için almam gereken güç kaynagının saglıklı güç aralıgı ne olmalıdır

http://www.vatanbilgisayar.com/p ... ils.aspx?I_ID=48787

,5-1tb-easy-usb-2.0-harici-disk/productdetails.aspx?I_ID=41133

Son Düzenleme: ECHELON_ ~ 25 Ekim 2010 23:44
Atilla Sarıtaş
25-10-2010, 23:39   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
5,871 mesaj

Tavsiyelerim ;
-Tunçmatik tavsiye ederim.
- Voltaj korumalı bi priz alın. 
- Önce priz'e bağlayacaklarınız cihazları üstünkörü bi hesaplama yapın ona göre bi ürün alın.

ECHELON_
25-10-2010, 23:49   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
1,644 mesaj
Alıntı: Atilla Sarıtaş  
Tavsiyelerim ;
-Tunçmatik tavsiye ederim.
- Voltaj korumalı bi priz alın. 
- Önce priz'e bağlayacaklarınız cihazları üstünkörü bi hesaplama yapın ona göre bi ürün alın.
Sayın Atilla SARITAŞ voltaş korumalı priz ne için gereklidir ups line ın baglanacagı şebeke prizine ups line baglamak için voltaş korumalı priz şart mıdır ? Yoksa voltaş korumalı prizi up line çıkışına mı baglamak için önerdiniz. ups line ın zaten sinüs benzeşimli oldugu için sanırım ups line çıkışından pc ye gelen elektrik zaten düzenlenmiştir.

Kapalı Hesap (154666)
25-10-2010, 23:51   |  #6  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Ben olsam birazcık daha paraya kıyar APC marka alırdım
650VA APC ler diğer 1000VA UPS lerden daha iyi.
Hannah 3 lü prize yüksek güçlü bir yük bağlanınca bataryayı süzmez :))))
Ya ups korumaya geçer ya da batarya çabucak biter.

Atilla Sarıtaş
25-10-2010, 23:51   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
5,871 mesaj

UPS çıkışı için söyledim. Teknik bi açıklamam yok ama yinede alabiliyorsanız alın derim. :)
Sadece bi öneri :) 

hamann7725
26-10-2010, 00:20   |  #8  
hamann7725 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,837 mesaj

rica ederim ama çok büyük birşeye gerek yok.Voltaj korumalı prizler tam performans değildir yani biraz göz boyamadır.ups arkasına normal bir 3 lü takabilirsin.yani asıl dert dalgalanmadan koruması.zaten kullandıkça çalışma prensibini anlayacaksın.güç kaynakları anlık kullanıma göre kullanımı belirler.Atıyorum kendisine toplamda 800 watt lık makine bağlıdır elektrik gider sen hala binen yükü azaltmazsın makine 3 dk sonra sinyalleri sıklaştırır batarya bitecek diye mesela sallıyorum yine diyelim 750 watt lık bir makine bağlıydı onu kapattı makine sinyali normale döner yani 50 watt ile devam ediyor yani batarya şu an binen gücü devam ettirir der.Çok takılma güç kaynağının asıl mantığı dalgalanmayı engellemek ve kesintide bir süre yardım etmek.Zaten fişe takılıyken sorun yok.Kesintide ise 650 lik bir ups 1 hdd ve bir laptopu "en az" 10 dk götürür diye düşünüyorum.Zaten elektrik gidince laptopta şarj varsa fişten çekersin laptopu tek hdd yi 1 saat bile götürür ;)

ECHELON_
26-10-2010, 00:34   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
1,644 mesaj

Bilgi vermek amacıla donanım haberden aldıgım birşey paylaşmak istiyorum. Bir şey daha soracagım bu upslerin içerisindeki aküden dışarıya sürekli kurşun vb. agır metallerin gazları sızmaktaymış buna göre ben ups linı uzun süre dar bir odada çalıştıracagıma göre kesintisiz güç kaynagı almaktan vazmı geçmeliyim.

"Şehir şebekesinin elektrik-elektronik cihazlara 2 türlü tehlikesi vardır:

1-Voltaj dalgalanmaları
2-Ani voltaj bindirmesi

Şimdi bunları açalım:
1-Voltaj dalgalanması sanıldığı gibi tehlike arzetmez. Modern elektrikli cihazların çoğu geniş bir voltaj aralığında sorunsuz çalışırlar.  
Voltaj dalgalanması trafoya uzaklığınız, çevrenizdeki işyerleri, bu işyerlerinin yoğun elektrik kullanımı vs gibi sebeplerle voltajın gün içerisinde değişmesidir. Bu değişim yavaş olduğundan (örneğin sabah 220 olan voltaj saat 8-9'dan sonra yavaş yavaş 160-170 voltlara düştükten sonra gece 11-12'den sonra 240'lara kadar çıkar) cihazlarınız için hiç bir tehlike arzetmez.

Bu şekilde aşırı uçlarda dalgalanmayı görmeniz için çok anormal bir elektrik şebekesinin olduğu yerde oturuyor olmanız lazım. Çoğunlukla şebekelerde 210 civarında elektrik vardır ve bu 15-20 volt oynar.
Yani ciddi bir tehlike yoktur. Cihazlarınız bu oynamaları çok rahat tolare eder.  
"İçim rahat etsin" diyen uyduruk ta olsa basit bir regülatör ile bu sorunu halleder.

2-Ani voltaj bindirmesidir asıl korkmamız gereken. Bu bir dalgalanma değildir! Saliselik bir olaydır.
Aniden, birden aşırı yüksek voltaj gelir. Elektriğin sık kesildiği ve geldiği yerlerde karşılaşılır.
Saliselik olduğu için cihaza zarar vermeside o salise içinde olur. Siz o yükselmeyi hissetmeden cihaza ciddi zararlar verir. Cihazın sigortası atsa bile sızbildiği yere kadar zarar verir.

Bu tür voltaj fırlamalarını, parlamalarını regülatör ile önleyemezsiniz!
Regülatörlerin reaksiyon zamanları çok uzundur. Regülatör voltaj yükselmesini algılayıp onu regüle edene kadar voltaj vereceği zararı on kere verir.

Akım korumalı prizler de ne kadar iyi olurlarsa olsunlar bir yere kadar koruma sağlayabilirler. Onlarında reaksiyon süreleri vardır ve yetersiz kalabillirler.

Regülatörler voltaj fırlamalarında işe yaramadığından onu ha doğrudan şebekeya, ha UPS'e bağlamışsınız bir fark yoktur. Line-interaktif UPS'ler normalde şebekeyi by-pass verdiklerinden ups çıkışına regülatör koymanın hiç bir esprisi yoktur.

Bir elektronik cihazı mutlak olarak korumanın tek bir yolu vardır: şehir cereyanı ile muhattap etmemek!

Yani akımınızı bir aküden alacaksınız, akü çıkışındaki DC akımı bir invertör vasıtası ile AC akıma çevireceksiniz. Şehir cereyanını sadece ve sadece aküyü şarj etmek için kullanacaksınız.

Akü çıkışı sabit ve harmoniksiz olduğundan invertör çıkışında tertemiz 220V,50Hz cereyanınız olur. Şehir şebekesi isterse 30 volta düşsün isterse milyon volta vursun. En ufak bir şey hissetmezsiniz. Ayrıca bu cereyan mükemmel sinüs olduğundan ses sistemlerinde de çok temiz ses alırsınız.  

İşte bu akü-invertör sistemine Online UPS deniyor.
Line-interaktif UPS'lere göre çok pahallıdırlar.  
En basiti bile 500-600 liradan başlar.

-------------

Online UPS'ler genelde gürültülü çalışırlar çünkü fanları sürekli devrededir.
Verim kaybından dolayı da ısı üretirler.

Ayrıca UPS'lerinizi asla yattığınız, yaşadığınız odalarda tutmayın!
Yaşam alanlarında akü bulundurmak hiç de iyi değildir.
Sızan gazlar ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. "

http://forum.donanimhaber.com/m_20485194/tm.htm

Son Düzenleme: ECHELON_ ~ 26 Ekim 2010 00:35
ECHELON_
26-10-2010, 21:22   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
1,644 mesaj

Ups lineların dışarı zehirli gaz yada zehirli atık atma ve sızdırma ihtimallerini göz önünde bulundururarak ups line yerine regülatör alma yoluna gidecegim.Regülatörlerin genel yapısı nedir neye dikkat edilmelidir şebeke elktrigini gerçekten dengeleyebilirmi by-pass yapabilirmi sinüs benzeşimli çalışabilirmi? Aşagıda almayı düşündügüm bir regülatör var i5 işlemcili ve 1 gb ekran kartlı notebook için yeterlimidir. Son olarak kafama takılan bir soru var regülatörlerin içerisinde akü var mıdır?

http://www.vatanbilgisayar.com/t ... ils.aspx?I_ID=29672

http://www.vatanbilgisayar.com/t ... ils.aspx?I_ID=29673

Son Düzenleme: ECHELON_ ~ 26 Ekim 2010 21:31
Kapalı Hesap (154666)
26-10-2010, 22:44   |  #11  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Voltaj regülatörleri elektrik kesintilerine karşı koruma sağlamaz. Sadece belirli gerilim oynamalarında 160-250V gerilimi stabil 220 Volt ta tutar. Ürünün verilmiş olan karakteristik özelliklerinde gerilimin 160 V aşağısında ve 250V yukarısında iş yapmayacağı yazılmıştır. İçlerinde herhangi bir akü yada depolama birimi yoktur.
Ayrıca belirtmem gerekirse.
Günümüzde çoğu ups cihazları kuru akü ya da bakımsız tabir edilen kapalı tip akülerden kullanmaktadırlar. Herhangi bir darbe ya da aşırılık olmadığı sürece akülerin hava sızdırmaları önlenmiştir.
Sistemin elektrik kesintilerinden korunması için UPS cihazı şarttır. Ancak voltaj dalgalanmaları bir ölçüde regülatör ile stabilize edilebilir.
Bu durumda kendi koşullarınıza uygun seçeneği kendinizin belirlemesi gerekmektedir.

ECHELON_
27-10-2010, 01:49   |  #12  
OP Yıllanmış Üye
1,644 mesaj
Alıntı: mr_yamyam  
Voltaj regülatörleri elektrik kesintilerine karşı koruma sağlamaz. Sadece belirli gerilim oynamalarında 160-250V gerilimi stabil 220 Volt ta tutar. Ürünün verilmiş olan karakteristik özelliklerinde gerilimin 160 V aşağısında ve 250V yukarısında iş yapmayacağı yazılmıştır. İçlerinde herhangi bir akü yada depolama birimi yoktur.
Ayrıca belirtmem gerekirse.
Günümüzde çoğu ups cihazları kuru akü ya da bakımsız tabir edilen kapalı tip akülerden kullanmaktadırlar. Herhangi bir darbe ya da aşırılık olmadığı sürece akülerin hava sızdırmaları önlenmiştir.
Sistemin elektrik kesintilerinden korunması için UPS cihazı şarttır. Ancak voltaj dalgalanmaları bir ölçüde regülatör ile stabilize edilebilir.
Bu durumda kendi koşullarınıza uygun seçeneği kendinizin belirlemesi gerekmektedir.
    sayın  mr_yamyam  ben zaten ups line olan ve içinde akü olan bir güç kaynağı almayı düşünüyordum ancak sorun şu ki upsler içinde bir akü var ve bu akünün ups nin ömrü boyunca içindeki ağır metal gazlarını kaçırmayacağını ortama salmayacağını sanırım kimse garanti edemez mesele bu esasında upslerin tam anlamıyla güvenli olabileceğini düşünsem tereddütsüz alırım ancak ykarıdaki mesajlarda donanım haberden aldığım ve paylaştığım yazı oldukça kafamı karıştırdı bu konuda. regülatörler fazla akımı yada eksik akımı upsler kadar sağlıklı tolere edebiliyor mu diğer bir takıldığım noktada bu upsler kendi içinde by-pass yapıp birkaç milisaniyelik geciklemelerle olsa bile yinede düşük yahut yüksek akımı tolere edebiliyor aynı durum regülatörler içinde geçerli mi?

Son Düzenleme: ECHELON_ ~ 27 Ekim 2010 01:51
Kapalı Hesap (154666)
27-10-2010, 03:33   |  #13  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Ups ler ile regülatörler farklı yapıya sahiptir. Ups yani kesintisiz güç kaynağı elektrik kesintisini hissettirmeden (milisaniyelerde) devreye voltaj verirler.
Ancak bilinen iki tip ups vardır
Line interactive
Line interactive ups ler içerisinde elektriğin kesilmesi anında tristörler ya da günümüzün en hızlı olarak bilinen transistörü IGBT ile devreyi birleştirerek kesintiyi hissettirmeden devreye elektriği verirler. IGBT transistörler çok pahalı olduğu için profosyonel ups lerde kullanılmaktadır. Amatör kullanımlar ve ev kullanımları için tristör tetiklemeli ups ler kullanılır. Hangisi olursa olsun kesinti zaten hissedilmeden bilgisayara elektrik verilmiş olur.
Bu tür ups lerde akü doluncaya kadar şarj olur daha sonra devre ile irtibatı kesilir. Sistemin elektrik ihtiyacını redresör ve peşinden bağlı olan invertör üstlenir. Kesinti anında devreye akü girer.
Online ups ler de ise akü daima devrededir. (Bahsi geçen gaz sızıntısı bu tip upslerde sözkonusudur) Redresör akülerin üzerine şarj ve sistemi besleyebilecek kadar elektrik verirler elektrik kesintisi anında aküler daima devrede oldukları için herhangi bir kesilme olmadan sisteme elektriği sağlarlar.
Hangi tip ups olursa olsun bir nevii voltaj regülasynu mevcuttur. yani şebeke voltajı azalsa da yükselse de voltajı 220V seviyesinde tutarlar. Bir voltaj regülatörü kadar geniş bir spektrumu olmasa bile.
Eğer akünün sızıntı tehlikesine karşı bu kadar hassas isen dışardan akü takılabilen ups ler de var. Ancak oldukça pahalı. Bir miktar masraf edip teknik bilgin de var ise aküyü yeterince kalın bir kablo ile uygun bir ortama taşıyabilirsin.
NOT: Kendi çalışma odamda APC 1400 VA ups kullanıyorum. Herhangi bir akü kokusu almadım. Ancak her yıl bakımını da yapıyorum haliyle

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (127778) ~ 27 Ekim 2010 03:38
Kapalı Hesap (154666)
27-10-2010, 03:51   |  #14  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

EKLEME
Voltaj regülatörleri kesinti anında herhangi bir şey yapmazlar. Regülatörlerin temel prensibi voltajı stabil yani sabit tutmak içindir. Dolayısıyla elektrik kesintisinde regülatör de işe yaramayacaktır. Ancak;
Bulunduğun yerdeki şebeke gerilimi durmadan değişim gösteriyorsa örnek bazen 180v a düşüp bazen de 250 volta çıkıyorsa bu tür dalgalanmalardan etkilenmemek için regülatör kullanılır. Ani voltaj değişimleri de regülatörler tarafından tolere edilir. Fakat bir ölçüde.

geceyatmz
21-01-2011, 11:29   |  #15  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
61 mesaj

1-Voltaj dalgalanması sanıldığı gibi tehlike arzetmez.
2-Ani voltaj bindirmesidir asıl korkmamız gereken. Bu bir dalgalanma değildir! Saliselik bir olaydır.

upsan
17-09-2012, 13:57   |  #16  
upsan avatarı
Taze Üye
8 mesaj

Voltaj regülatörü sadece elektrik dalgalanmalarını dengeler, ancak elektrik kesintilerinde içindeki akü grubu ile sisteminizi sürekli besleyen kesintisiz güç kaynağıdır.

066arif
06-11-2016, 23:21   |  #17  
Taze Üye
1 mesaj

Merhabalar. Konu üzerinden 6 yıl geçmiş olsada yakın zamanda aldığım bir güç kanağından bahs etmek istedim. Belki başka kişiler içinde bir yol gösterici olur bu yorumlar. Yakın zamanda bir imac aldım. Fakat asi gibi elektrikler çok sık gidip gelmeye başlayınca endişe ettim. Birde ups almaya karar verdim ve aldım. Hiçbir yerde 'Makelsan' hakkında pek bişi bulamadım lakin ürünü netten aldım ve gelen üründe sıkıntı ile karşılaşınca tekrar iade ettim. Şimdi Ankarada başka bir yerden aynı ürüne yine para verdim. Diğer ürün sanırım kargoda baya hırpalanmıştı. Neyse diğer ürünü 24 saat şarj edip kullanmaya başladım.Yalnız bugün makelsanın sitesinde Line interaktive ups lerin bir halta yaramadığını okuyunca çok fazla pişman olmuştum ki bu sayfa denk geldi.Aslında line interative ups ler de voltajda minik regülasyon yapıyor sanırım. Aldığım chazın ekanında az da olsa belli oluyor. Bu arada aldığım cihaz makelsan lion plus 1500va. İmac için bunu bir çok kişi önerdi ama sanırım en iyisi apc idi. Neyse aldık sonuçta. Şimdi bu sayfada okuduklarımdan bir çok şey kafamı karıştırdı. Kapalı kuru tip bakımsız aküler radyasyon yayar mı? ve bu tip aküler tamamen kapalı değil mi? Asit sızdırması yaparmı?

drslazerkesim
10-07-2017, 22:04   |  #18  
Taze Üye
5 mesaj

Lazer Kesim İşlerindede Güç Kaynağı Lazım Oluyor.

www.drslazer.com  DRS Lazer olarak Lazer Kesim İşlerimizi Kesintiye Uğratmamak İçin Kesintisiz Güç Kaynağı Kullanmaktayız.