KGK'larda koruyucu bakım ve servisin önemi!

CHIP Online
22-07-2013, 00:01   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Teknolojik dünyada sıkça kullanılan bu cihazlar için bakıma gerçekten ihtiyaç var mı? İşte cevap...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/kg ... in-onemi_41625.html

Resimlerle: İşte Türk öğrencilerin elektrikli arabası!

<sub><span style="color: #888888;">Yard. Doç. Dr. Vehbi Bölat - Tunçmatik A.Ş </span></sub>


Endüstriyel ve ticari kurum ve kuruluşların yaygın şekilde kullandığı bir güç koruması çözümü olan Kesintisiz Güç Kaynakları'nın (KGK, UPS) en az kendi teknik yapısı ve işlevi kadar önemli olan bir diğer konu, koruyucu bakım ve teknik servisin önemi nedir?


KGK sistemleri için koruyucu periyodik bakımın önemi           


Ticari ve sanayi kuruluşlarında, arızalanmaları veya kendilerinden beklenen işlevi yerine getir(e)memeleri halinde büyük mali kayıplara neden olacak olan pahalı ve hassas elektronik cihaz ve sistemler çoğunlukla KGK'lar üzerinden beslenirler. KGK'lar bu tür sistemler için vazgeçilmez güç koruma çözümleridir.


KGK terminolojisinde pahallı ve hassas olan söz konusu elektronik cihazlar kritik yük olarak adlandırılır. Üretimin aksaması sonucunda belki de KGK yatırımının çok üstüne çıkacak olan bu parasal kayıplar, çalışmakta olan bir KGK'nın sürekliliğini ve güvenilirliğini zorunlu kılar. Bir KGK'nın ne denli sürekli ve güvenilir olduğunun sayısal göstergesi, beslendiği şebeke ile kendi güç yapısının belirlediği önemli bir kavram olan İki Arıza Arasındaki Ortalama Süre (MTBF, Mean Time Between Failures) değeridir. Saat cinsinden verilen bu değer ne kadar yüksek ise KGK cihazı/sistemi o denli güvenilirdir.


Önemli bir güç elektroniği uygulaması olan KGK'nın güç yapısında endüktans, kondansatör gibi pasif devre elemanları ve yarıiletken güç elemanlarının oluşturduğu güç kontrol devreleri yer alır. Şebeke geriliminin etkin değerinin (220V/faz) ve frekansının (50Hz) öngörülen çalışma değer aralığında ve kalitede olmaması veya şebeke geriliminin hiç olmaması halinde pahallı kritik yükler KGK üzerinden regüle edilmiş, kararlı ve ideale yakın bir gerilim ile beslenmeye devam eder.


Tüm Konu: KGK'larda koruyucu bakım ve servisin önemi!

Resimlerle: İşte Türk öğrencilerin elektrikli arabası!

Kaynak: www.chip.com.tr