Kız arkadaş mağduru HDD

tufanerciyas
13-02-2012, 12:40   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
115 mesaj

Arkadaşlar bir kaç gün önce başıma gelen bir olay var. Laptopum yaklaşık iki metreden yere fırlatıldı. Herhangi bi kırığı felan yok ama eve gelip laptopu açtığımda tam windows başlatılacakken "hdd error" siyah ekran şeklinde çıkıyor. Aynı zamanda hdd den kötü sesler geliyor. Sanırım artık kullanamayacağım.
iki sorum var, 

1-Bu hdd yi kurtarma şamsım var mı? varsa bu işim maliyet piyasası nedir?

2- başka bir laptoptan bir hdd çıkarıp direk kendi laptopuma takmam durumunda nasıl çalıştırabileceğim? ek bir işlem yapmam gerekiyor mu?

Erdem_Aydın
13-02-2012, 16:13   |  #2  
Erdem_Aydın avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 18
1,628 mesaj

Hdd bozulmuştur o zaman. Ama sistem kaynaklıda olabilir. Bu cihaza (EVEREST) hdd yi tak. Sonra başka bi bilgisayara usb hdd gibi çalıştırabilirsin. Ama hdd nin bözuk olmadığından eminsen al. Eğer bozuksa tamiri yada kurtarılması gibi bi durum mümkün değil... Profesyonel hizmetler dışında tabi ama bunun için ödemen gereken tutar epey fazla olur...

tufanerciyas
16-02-2012, 10:03   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
115 mesaj
Alıntı: erdem552  
Hdd bozulmuştur o zaman. Ama sistem kaynaklıda olabilir. Bu cihaza (EVEREST) hdd yi tak. Sonra başka bi bilgisayara usb hdd gibi çalıştırabilirsin. Ama hdd nin bözuk olmadığından eminsen al. Eğer bozuksa tamiri yada kurtarılması gibi bi durum mümkün değil... Profesyonel hizmetler dışında tabi ama bunun için ödemen gereken tutar epey fazla olur...
cihazın bozuk odluğu kesin ama hasarı ben tespit edemedim işte. çok teşekkrler

ByRiDo
17-02-2012, 10:31   |  #4  
ByRiDo avatarı
Yeni Üye
34 mesaj

hdd büyük bi ihtimal bozulmuştur ama bu demek degıldır kı kurtarılamaz harddisk sıfırama programarı felan var onları dene halla bunu denemeden önce forma atmayı denedin mi ?

tufanerciyas
17-02-2012, 17:03   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
115 mesaj
Alıntı: ByRiDo  
hdd büyük bi ihtimal bozulmuştur ama bu demek degıldır kı kurtarılamaz harddisk sıfırama programarı felan var onları dene halla bunu denemeden önce forma atmayı denedin mi ?
format atmayı denemedim çünkü hdd cihaz açılırken hiç bir aşamada devreye girmiyor. Denemeye değer görmedim, pek ümidim yok açıkçası format atılmasına izin vereceğine. Ayrıca ciazdaki sorun tamamen fiziksel, yazılımsal bi sorun yok, baya içinden acaip sesler geliyor

Banned
17-02-2012, 19:58   |  #6  
Banlandı
108 mesaj

Bir servise götür.
Onarılmıyorsa kendine yeni bir SSD disk al. SSD diskler tamirden etkilenmiyor.

tufanerciyas
19-02-2012, 00:09   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
115 mesaj
Alıntı: LZMA  
Bir servise götür.
Tamirden etkilenmiyor derken

Erdem_Aydın
19-02-2012, 00:15   |  #8  
Erdem_Aydın avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 18
1,628 mesaj
Alıntı: LZMA  
Bir servise götür.
O ne demek hakkaten ya?? Ssd disklerin bozulması daha zordur yani diğer disklere göre düşünce bozulma ihtimali çok düşük ama temiden etkilenmiyor ne demek hakkaten anlamadım...