Kod Yazarak Hayatı Kolaylaştırma

bnyalav99
12-06-2016, 13:03   |  #1  
bnyalav99 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Arkadaşlar öncelikle merhaba ben programlama derslerine yeni baslayan biriyim C dilin epey bir ilerleme kaydettim.
Daha önce sosyal medya üzerinde sıkça verilen bir haberi sizinle paylaşmak istiyorum.  

Arkadaşımız kod yazarak kahve makinesini e-mail kutusunu ve daha bir çok şeyi otomatige baglamış resmen  yeni başlamama ragmen baya ilgimi çekti sizden ricam mesela kahve makinesi , telefon,telefon otomatik mesaj,fırın,çamaşır makinesi gibi elektronik cihazları uzaktan kontrol etme ya da otomatige baglama için hangi dil yapısını ve öğrenmek ve hangi programları kullanmak gerekiyor? Böyle bir işte profesyonel olmak için nasıl adımlar izlemeliyiz. 
Örnek;
İşteyim akşam saat 4 de çıkacam çamaşırların makinede beklemesini istemiyorum o yüzden 2 saat sürecek bir yıkama da makineyi yazılım aracılıgıyla saat 2 de istenilen şekilde çalışmaya başlamasını istiyorum

Örnek;
Kahve makinesi örnegi eminim haberi okuyan herkesin favorisi olmuştur  kahve makinesini istenilen şekilde kontrol etmek.

Örnek;
Otomatik mesaj yazılan kod sayesinde telefonun mesaj sistemini kontrol etmek mesela saat 8 olmasına ragmen telefon alarmı kapatılmamışsa patrona bugün hastayım gelemecegim gibi otomatik bir mesaj gönderme işlemi
Bu konuda ayrıntılı bilgisi olan arkadaşların yardımını bekliyorum dil,program tercihleri nasıl olmalı ve nerden başlamalı şimdiden teşekkürler :)) 

White-Fox
22-06-2016, 18:24   |  #2  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 155
1,104 mesaj

farklı farklı platformlardan bahsediyorsun örneğin telefon ile otomatik mesaj atacaksan bu telefonun hangi platformda olduğuna göre değişir windows ise c# kullanılabilir , android ise c# ve java kullanılabilir.Diğer makinesel programlar için assembly gibi diller işe yarar zaten bildiğiniz üzere driver gibi donanımı kontrol etmeye yarayacak yazılıma tanıtacak sistemler assembly dili ile yazılıyor.tabi birde bu etkilendiğin kısımlar zannediyorum birazda makinenin insancıl davranmasını gördüğünden buda ufak bir yapay zeka çalışması yapman gerektiğini gösterir bunu yapmak pek kolay olmaz ama basitce verilecek belli başlı komutları değişkenlere göre yorumlayıp sonuç elde edip bu sonuçlara göre if listesinden bakıp seçip yapan bir program yazılabilir . :) eğer yapay zeka ile ilgilenmekte istersen lisp dili yardımcı olur.Her dille yazılabilir yapay zeka ancak kiminde çok uzun kodlamalara kiminde ise az kodlamalara ihtiyaç duyulur.Tabi birazda kafa patlatma düzeyi değişebilir.Kolay gelsin...