Kodlamak ve Wordpress, Joomla farki?

Muhammd2002
26-01-2018, 01:53   |  #1  
Muhammd2002 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

Merhaba arkadaşlar,

Kafama takilan bir kac soru var. 

Wordpress , Joomla gibi hazir "site" alip kendi siteni yapmak mi daha kaliteli ve dinamik,modern bir websitesi yapmak mi daha iyi? Yoksa 0 dan baslayip not defteri (veya baska bir editor) den baslayip baştan aşaya kendin kodlamak mi daha iyi olur. Açikcasi Wordpress gibi hazir olanlari kullanmak bana pek ilgi çekiçi gelmiyor. ( Ş,I,ü,ö gibi harfleri daha tam kullanamiyorum arkadaslar gurbette yaşiyorum o yüzden kusura bakmayin).

White-Fox
26-01-2018, 02:29   |  #2  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 155
1,104 mesaj

Geçin bu not defterlerini ,editörleri 1990 da değiliz.Ha php kullananlar halen sürünebilirler editörler de :) jsp yada asp.net kullanabilirsin.Tabiki sitenin bu teknolojilerle yapılması daha makul.O saydığınız şeyler sadece size bir html çıktısı verir o kadar , ne e-ticaret yaparsınız ne de kendi dinamiğinizi(veri tabanına göre şekillenen html çıktıları kasıtım) oluşturabilirsiniz.

Size not defteri vb şeyleri tavsiye edenler , sizi ya soğutmak istiyordur yada cidden bu işi bilmiyordur.

Jsp => Java bilgisi gerektirir.

asp.net => c# , visual basic te kullanılabilir ancak o dil değerini yitirdi diyebiliriz :) 

Kolay gelsin.

Muhammd2002
26-01-2018, 17:42   |  #3  
OP Taze Üye
7 mesaj

Hocam o zaman Css ile Html ne işe yariyor? Neden halen ogreniliyor?

White-Fox
26-01-2018, 20:08   |  #4  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
1,104 mesaj

Örnek üzerinden anlatayım;

Server tarafında , bir veritabanından gerekli verileri çektiniz (c#,java kullanarak).Sonra asp.net kullanıyorsanız bir actionresult veri tipi döndürürsünüz istemciye Yani bir view(görünüm) nedir bu görünüm HTML dir.Ama Html sizi tatmin eder mi etmez niye çünkü süslü püsü yok.O cıvıl cıvıl renkleri kutuları bulamazsınız ee ozaman css ile süslersiniz bu htmlleri.Ama yine tatmin olmuyoruz çünkü süslü kutular vs var ama hepsi durağan biz istiyoruz ki soldan seke seke bir kutu gelsin ne kullanıyoruz javascript.Ee peki serverdan buraya geldik kullanıcıya html döndürdük , html den server'a nasıl ileticez dersen ozaman da HTTP protokülü ile istekte bulunursun bu işide ajax ve türevleri yapar.Yukarıda asp.net e daha yakın anlattım jsp de de durum pek farklı olmayacaktır.

Özetlersek ; Html,css tasarım görünüm tarafında kullanır, birde bunun arka bahçesi var oradada kullandığınız teknolojiye göre değişken diller ve kütüphaneler kullanılır.

Muhammd2002
26-01-2018, 22:46   |  #5  
OP Taze Üye
7 mesaj

Anladim hoçam teşekkür ederim .

Aklima bir soru daha takildi yukarda not defteri falan geçin bu işleri yazmissiniz hoçam Not defteri de hiç birsey olmadiği icin herseyi siz ayarliyonuz bu yüzden daha iyi ve cabuk ogreniriz bana gore , Not defterinde neden yazmak 1990 da kalmiş birsey ve bunun yerine hangi editor veya baska birşey onerirsiniz hoçam.

White-Fox
27-01-2018, 00:50   |  #6  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
1,104 mesaj

Yapılmaz değil , ama çok zor.Tekrar tekerleği icat etmeye gerek yok.Eğer asp.net kullanacaksan , visual studio var.Tek bir tıkla senin için CRUD işlemlerini hazırlayan bir sisteme sahip.Sadece bunları yazmak için günler verirsiniz niye yazamazmısınız yazarsınız ama optimize çalışır mı hayır çalışmayacaktır.İşin mantığını öğrenmek için de eziyet çekmeye gerek yok.Bir hata yapsanız satır satır aramak zorunda kalırsınız , size hatanın ne olduğunu hangi satırda olduğunu bunu nasıl çözmeniz gerektiği konusunda yollar gösteren ideler varken not defteri niye ? Kimse hiç bir şirket not defteri ile uygulama yazmıyor , o halde bunu kullanmanın sebebi ne ? 

Temel prensip şudur mümkün olduğunca zaten yazılmış olan kodları kullanmak daima en iyisidir.Çünkü bu kodlar dilin geliştiricileri tarafından olabildiğince hızlı ve düzgün çalışması için sınırları zorlanmıştır.Siz şimdi çıkıp ben kendi sıralama algoritmamı yazarım derseniz 1 saniyelik işi 10 saniyede yaparsınız.

Birde bu işin tasarım deseni kısmı var, örneğin mvc ; Not defteri ile yapıyoruz nereye koyacağız model'ı nereye koyacağız view 'ı controller zaten hak getire :) 

Eğer bu işi profesyonel yapacaksanız profesyoneller gibi çalışacaksınız.Vaktinize emeğinize yazık.Site yapmak atla deve değil.Okuyacağınız iki kitap ve bir visual studio ile , 40 yıl not defteri ile cebelleşenden kat kat iyi bir proje ile çıkarsınız.

Ayrıca bazı şeyleri not defteri ile yapmak teknik olarak imkansız.

Bu işler bu kadar zor değil ancak kervan yolda düzülürmüş siz bir çıkın yola.

Muhammd2002
27-01-2018, 01:30   |  #7  
OP Taze Üye
7 mesaj
Alıntı: White-Fox  
Örnek üzerinden anlatayım;

Server tarafında , bir veritabanından gerekli verileri çektiniz (c#,java kullanarak).Sonra asp.net kullanıyorsanız bir actionresult veri tipi döndürürsünüz istemciye Yani bir view(görünüm) nedir bu görünüm HTML dir.Ama Html sizi tatmin eder mi etmez niye çünkü süslü püsü yok.O cıvıl cıvıl renkleri kutuları bulamazsınız ee ozaman css ile süslersiniz bu htmlleri.Ama yine tatmin olmuyoruz çünkü süslü kutular vs var ama hepsi durağan biz istiyoruz ki soldan seke seke bir kutu gelsin ne kullanıyoruz javascript.Ee peki serverdan buraya geldik kullanıcıya html döndürdük , html den server'a nasıl ileticez dersen ozaman da HTTP protokülü ile istekte bulunursun bu işide ajax ve türevleri yapar.Yukarıda asp.net e daha yakın anlattım jsp de de durum pek farklı olmayacaktır.

Özetlersek ; Html,css tasarım görünüm tarafında kullanır, birde bunun arka bahçesi var oradada kullandığınız teknolojiye göre değişken diller ve kütüphaneler kullanılır.

Yapılmaz değil , ama çok zor.Tekrar tekerleği icat etmeye gerek yok.Eğer asp.net kullanacaksan , visual studio var.Tek bir tıkla senin için CRUD işlemlerini hazırlayan bir sisteme sahip.Sadece bunları yazmak için günler verirsiniz niye yazamazmısınız yazarsınız ama optimize çalışır mı hayır çalışmayacaktır.İşin mantığını öğrenmek için de eziyet çekmeye gerek yok.Bir hata yapsanız satır satır aramak zorunda kalırsınız , size hatanın ne olduğunu hangi satırda olduğunu bunu nasıl çözmeniz gerektiği konusunda yollar gösteren ideler varken not defteri niye ? Kimse hiç bir şirket not defteri ile uygulama yazmıyor , o halde bunu kullanmanın sebebi ne ?

Temel prensip şudur mümkün olduğunca zaten yazılmış olan kodları kullanmak daima en iyisidir.Çünkü bu kodlar dilin geliştiricileri tarafından olabildiğince hızlı ve düzgün çalışması için sınırları zorlanmıştır.Siz şimdi çıkıp ben kendi sıralama algoritmamı yazarım derseniz 1 saniyelik işi 10 saniyede yaparsınız.

Birde bu işin tasarım deseni kısmı var, örneğin mvc ; Not defteri ile yapıyoruz nereye koyacağız model'ı nereye koyacağız view 'ı controller zaten hak getire :)

Eğer bu işi profesyonel yapacaksanız profesyoneller gibi çalışacaksınız.Vaktinize emeğinize yazık.Site yapmak atla deve değil.Okuyacağınız iki kitap ve bir visual studio ile , 40 yıl not defteri ile cebelleşenden kat kat iyi bir proje ile çıkarsınız.

Ayrıca bazı şeyleri not defteri ile yapmak teknik olarak imkansız.

Bu işler bu kadar zor değil ancak kervan yolda düzülürmüş siz bir çıkın yola.

Anladim Hoçam sağolun.

Bu durumda Html ve Cssi ogrenmekte mantiksiz gibi. Ben tam hala nereden başliyacagimi anlamadim. Html temelini yarim biliyorum , Css de cok az da olsa biraz biliyorum. Googlda 2 saat araştiriyorum  karşima ya Html Iskellettir Css onu sekillendirir sözü çikiyor yada Wordpress ile nasil yapilir çikiyor. Benim zamanim çok , Gurbette yaşadigim icin burdaki dildede aradim Türkce ne yaziyosa burdada da aynisi yaziyor, Ingilizler de wordpress e sarmiş. Ben nedense Wordpresse pek isinamadim herşeyi biraz kendim yapma duygusu var.

Son Düzenleme: Muhammd2002 ~ 27 Ocak 2018 01:31
Muhammd2002
27-01-2018, 02:07   |  #8  
OP Taze Üye
7 mesaj

Adam diyorki Domain ve hostingi alin , Wordpress Theme secip sitenizi hemen 60 dakika icinde yapin , Profosyonel adamlar ekip halinde 1 -2 hafta ugrasip 1200 euro dan dusmeyen fiyatlara bakiyor ,CMSi wordpress olarak almadiklari ve kendileri yazdiklari icin mi?

Son Düzenleme: Muhammd2002 ~ 27 Ocak 2018 02:08
White-Fox
27-01-2018, 10:59   |  #9  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
1,104 mesaj
Alıntı: Muhammd2002  
Adam diyorki Domain ve hostingi alin , Wordpress Theme secip sitenizi hemen 60 dakika icinde yapin , Profosyonel adamlar ekip halinde 1 -2 hafta ugrasip 1200 euro dan dusmeyen fiyatlara bakiyor ,CMSi wordpress olarak almadiklari ve kendileri yazdiklari icin mi?

Html , Css bilmek gereksiz değil.Şimdi bir e-ticaret siteniz var diyelim.Bu sitenin popüler bir hal alması için düzgün gözükmesi şarttır.

Kabaca özetlersek bir site 2 bölümden oluşur.

1-Kullanıcının (Siteye gelen ziyaretci/istemci) gördüğü temas kurduğu arayüz yani HTML,CSS,Javascript.

2-Sitenin arka planında çalışan (server tarafında) ve kullanıcıya hangi sayfalar gösterilecek bu sayfalarda ne olacak gibi şeylerle ilgilenen server tarafı kodlar burada bulunur yani c#,java,php bunlara örnektir.

Şimdi sen sitemi noktasına kadar ben dizayn edeyim , soldan sağdan uçarak kaçarak kutular gelsin diyorsan.HTML,CSS üstüne baya bir bilgin olması lazım.Ayrıca bootstrap, mesela yazdığın sayfa ekran boyutuna göre şekillenebilmeli.

Ama sen , ya ben temel html ,css bilgisine sahibim internette tonla tema var birini indirir kullanırım diyorsan.O zaman server tarafı kalıyor geriye bir tek.

Ben sana ne kullandığımı söyleyeyim;

ASP.net MVC öğren , visual studio indirerek , visual studio üzerinden programlarını geliştirebilirsin.Microsoft öğrenci veya yıllık geliri 1 milyon dolardan az kişilere bu programı veriyor ücretsiz diye biliyorum sitesinden indirebilirsin yani.Bu bahsettiğim için c# bilmen gerekli server taraflı programlamada.

MVC => Model,View,Controller  yani;

View => senin html,css bölümün.

model => veritabanı sınıfları.

controller => view ile model arasında iş yapan katman.

Günümüzde bu teknolojinin kullanıldığını söyleyebilirim.

Kolay gelsin.

Muhammd2002
27-01-2018, 17:17   |  #10  
OP Taze Üye
7 mesaj
Html , Css bilmek gereksiz değil.Şimdi bir e-ticaret siteniz var diyelim.Bu sitenin popüler bir hal alması için düzgün gözükmesi şarttır.

Kabaca özetlersek bir site 2 bölümden oluşur.

1-Kullanıcının (Siteye gelen ziyaretci/istemci) gördüğü temas kurduğu arayüz yani HTML,CSS,Javascript.

2-Sitenin arka planında çalışan (server tarafında) ve kullanıcıya hangi sayfalar gösterilecek bu sayfalarda ne olacak gibi şeylerle ilgilenen server tarafı kodlar burada bulunur yani c#,java,php bunlara örnektir.

Şimdi sen sitemi noktasına kadar ben dizayn edeyim , soldan sağdan uçarak kaçarak kutular gelsin diyorsan.HTML,CSS üstüne baya bir bilgin olması lazım.Ayrıca bootstrap, mesela yazdığın sayfa ekran boyutuna göre şekillenebilmeli.

Ama sen , ya ben temel html ,css bilgisine sahibim internette tonla tema var birini indirir kullanırım diyorsan.O zaman server tarafı kalıyor geriye bir tek.

Ben sana ne kullandığımı söyleyeyim;

ASP.net MVC öğren , visual studio indirerek , visual studio üzerinden programlarını geliştirebilirsin.Microsoft öğrenci veya yıllık geliri 1 milyon dolardan az kişilere bu programı veriyor ücretsiz diye biliyorum sitesinden indirebilirsin yani.Bu bahsettiğim için c# bilmen gerekli server taraflı programlamada.

MVC => Model,View,Controller yani;

View => senin html,css bölümün.

model => veritabanı sınıfları.

controller => view ile model arasında iş yapan katman.

Günümüzde bu teknolojinin kullanıldığını söyleyebilirim.

Kolay gelsin.

Sağolun hoçam kafamdaki bütün sorular yok oldu sayenizde.

Dediğiniz şeyleri indirip ögreneçegim.

Sizede Kolay gelsin

Son Düzenleme: Muhammd2002 ~ 27 Ocak 2018 17:18
webikisifir
28-09-2018, 10:19   |  #11  
webikisifir avatarı
Yeni Üye
27 mesaj

Ben arkadaşın söylediklerine hem katılıyorum hem katılmıyorum bence bir kodun bir fonksiyonun nasıl çalıştığını neleri kapsadığını öğrenmek şarttır bunu ister notepad ile yapın ister başka bir programla yapın ama o kodu bilin yarın öbürsü gün bir şeyi değiştirmek iyileştirmek isterseniz o kdo yerine farklı bir kodlama yapmak isterseniz bunu yapmanız oldukça zor olacaktır her seyi programlara bırakırsak benim tavsiyem kodu mantığını çalışma prensibini öğren bil ama sen yinede zamandan tasarruf açısından daha hızlı çalışacabileceğin programlar kullan. Tek tuşla 1 günde yapacağın bir şeyi yaptığında onun içeriğini bilmezsin diper türlü.