Komponentler hakkında bilgi.

AdemYesilyurt
10-10-2006, 02:27   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
14 mesaj

Arkadaşlar merhaba.Uzun bir süredir Delphi ile uğraşmama rağmen halen daha hiç kullanmadığım komponentler var.İhtiyacım olmadığından değil.Nasıl kullanıldığını , ne gibi durumlarda kullanıldığını bilmediğimden.Mesela Datasnap , InterBase , WebServices vs. gibi komponent paletlerindeki kopmonentleri nasıl kullanacağımı bilmediğimden şu ana kadar hiç kullanmadım.

Sizde bunların tüm komponent paletlerindeki komponentlerin kullanımının anlatıldığı herhangi bir döküman varmı acaba.

PAIN_KILLER
11-10-2006, 14:51   |  #2  
Yıllanmış Üye
149 mesaj

Slm
Componentler bileşendir. bunlar genellikle *.pas(delphi unit) şeklindedir.Bunları yükleyip kullanmak için bu unit'i delphi ile birlikte açıp "component" menüsünden  "install component" komutu ile ekrana gelen pencerede ok komutu ile component hata olmaszsa yüklenir componentin hangi sekmeye ekleneceği component içinde belirlidir ve genellikle son tarafa atılır.

SAYGILAR

AdemYesilyurt
11-10-2006, 19:37   |  #3  
OP Taze Üye
14 mesaj

PAIN_KILLER kardeşim.İlgin için çok teşekkürler.Ama benim aradığım cevap bu değil.Ben komponentlerin propertislerinin , eventslarının , metodlarının anlatıldığı , bu komponentlerin hangi durumlarda nasıl kullanıldığını kastetmiştim.

İlgin için tekrar teşekkkür ederim.

SAYGILAR...

3DART
12-10-2006, 09:36   |  #4  
Yeni Üye
36 mesaj

Sanırım bu kitap işini fazlasıyla görecek...

AdemYesilyurt
12-10-2006, 18:06   |  #5  
OP Taze Üye
14 mesaj

3Dart teşekkürler.