Konu Açmadan Önce Lütfen Okuyun.! (Donanım)

ADEM-KAYA
11-08-2010, 16:43   |  #1  
ADEM-KAYA avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 10
12,271 mesaj

Düzenleme: 24/11/10

https://www.chip.com.tr/forum/500 ... aklari_t181929.html

Ekleme: 09/10/10
https://www.chip.com.tr/forum/sis ... tmayin_t180944.html

Öncelikle herkese merhaba.

Arkadaşlar sizlerde biliyorsunuz ki yeri geldiğinde bazı konular 3-5 cevapla halledilecek halde iken,konu çorba oluyor.Hatta 1 haftalık konu bile hortluyor.Adam ekran kartını yahut işlemcisini almış evine dönüş,arkadan yine konuya cevaplar yazılmakta.Haliyle bu da forum kirliliğine neden oluyor.İstenmeyen bir durum söz konusu.

Amaç: Konuyu açan arkdaş sorununu daha öz,kısa ve anlaşılır halde yazarsa cevaplarda çabuk gelecektir.Ne istediğini tam olarak belirtmesi lazım.

Örnek:
https://www.chip.com.tr/forum/yeni-ekran-karti_t64656.html

Üretici sitesinden anakart özelliğini komple yazmak yerine (sayfayı kirletmek) adını,modelini yazarak ve sisteminin diğer bileşenlerini de belirterek ne amaçla alacağını yazmalı.

Tek tek her gün soruyorum.

Eğer 0 bir bilgisayar alacaksa.
Bütçe?
Kullanım Amaç? -> Oyun mu,Program mı,Net mi ?
Monitör?
PSU?
Kasa?
İşlemci,rem,hdd?

Bunları ilk mesajda belirtilirse çok daha sağlıklı çözüm üretebiliriz.
Ayrıca konuyu açan arkadaş:

-Şu sistem nasıl ?
-Şu sistem de ekran kartı iyi mi?
-Şu sistemi alayım mı?
-500 Watt bu iyi mi?
-Şu monitör nasıl iyi mi?

gibi sorular sorması da ayrı bir kalabalık.Tam olarak ne istediği belirsiz.

Şöyle yine örnek vereyim:
Sistemimi şu diyor iyi güzel,şu ekran kartını alırsam bu oyunu high oynar mıyım?
Ama monitör belirlememiş.Burada amaç hangi çözünürlüğe sahip bir monitör olduğu.

Eklemek istediğiniz varsa ekleyebilirim.
-Yazım hatalarını en aza indirmekde fayda var.Mümkünse güzel türkçemizi en iyi şekilde kullanalım.Noktalamalara,virgüllere yazının devrik olmamasına dikkat edelim.Yoksa okumak zor olabiliyor.

-Konuları kendi bölümüne açalım.Yazılım ise Windows bölümüne.Güvenlik bölümüne.
-Donanım ise Masaüstü Bilgisayarlar bölümüne.Yahut Donanım Diğer bölümüne açalım konuyu.
-Elinizde bulunan sistemi de yazalım arkadaşlar.Örneğin dvd-rw,monitör,kasa varsa belirtelim konuda.

Teşekkürler
Adem Kaya

Son Düzenleme: ADEM-KAYA ~ 24 Kasım 2010 19:08
ADEM-KAYA bu faydalı başlığı için aşağıdaki 5 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Atilla Sarıtaş
11-08-2010, 16:46   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
5,871 mesaj

Özelliklede sorunun içeriğini açıklayıcı başlıklar. Çoğu yardımcı olmaya çalışan üye bunan yakınıyor. :)

nedbed
11-08-2010, 17:01   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
616 mesaj

adem sana katılıyorum çok haklısın.

VOY
11-08-2010, 17:03   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
922 mesaj

Sadece Donanım bölümü için değil. Tüm bölümler için aynı. Daha soru soracaklarken hangi bölüme yazacaklarını bilmiyorlar. Diğer Konu Dışı bölümüne Donanım ile ilgili soru soran, Donanım, Masaüstü Bilgisayarlar, İşletim Sistemleri bölümüne Web Tasarım & Programlama ile ilgili soru soran var.

Son Düzenleme: VOY ~ 11 Ağustos 2010 17:09
leech
11-08-2010, 17:04   |  #5  
Yıllanmış Üye
709 mesaj

Bilgilendirici olmuş adem, eline sağlık.

ADEM-KAYA
11-08-2010, 17:05   |  #6  
ADEM-KAYA avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 10
12,271 mesaj

Teşekkürler arkadaşlar.Elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz sizlerle.

kyotoprotokolü
11-08-2010, 17:10   |  #7  
kyotoprotokolü avatarı
Yıllanmış Üye
1,327 mesaj

Bence de haklısın. Kişi bir soru soruyor. Hiç bir ayrıntılı bilgi vermiyor.
Örneğin; Oyun açılmıyor diyor....
Öyleki; Bırak daha ayrıntılı bir bilgi vermeyi oyunun adını bile söylemiyor nasıl yardımcı olacak sın ki?

Karub
11-08-2010, 17:11   |  #8  
Karub avatarı
Yıllanmış Üye
2,652 mesaj

İyi düşünüşsün Adem abi.. Boş yere gereksiz konular açıyorlar ve boşuna kirlilik yapıyorlar. Umarım bu konu dikkate alınır :)

Son Düzenleme: Karub ~ 11 Ağustos 2010 18:04
Semih Özyurt
11-08-2010, 17:16   |  #9  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
2,749 mesaj

adem valla çok güzel bir konu acmışsın öncelikle seni tebrik ediyorum Atilla benim söyleyeceğim şeyi söylemiş özellikle bu konu başlıkları beni çıldırtıyor yok acil lütfen yardım bilmeyen yorum yapmasın vs vs bide şunu söylemek isterim mesajı yazmadan önce mesajını okurken şu aklıma geldi bu konu sabitlensin dedim kendi kendime ama recep baltaş abimizin sabitlemiş olduğu örnek soru başyığı şeklinde bir mesajı var forumda fakat sorun şu ki siteye üye olan insan forum kurallarını okumadığından hep bunlar kaynaklanıyor. Halbisi daha açıklayıcı bir başlık yazsalar daha hızlı yanıt alacaklar haberleri yok ben yukarda saymış ollduğum örnek soru başlıkları gördüğüm zaman bahsettiiği konuda bilgim olsa bile paylaşmak istemiyorum açıkcası he buna nasıl bir çözüm bulunur onuda bilemiycem ama bu konuya bir an önce el atılması lazım belki hatırlarmısın bilmiyorum ama gecen sene çok gereksiz mesaj atılıyor diye rütbeleri kaldırdılar ve bencede gayet güzel yaptılar adem bu konularda çok doluyum :)

firaristt
11-08-2010, 17:45   |  #10  
firaristt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,194 mesaj

herkesin sinirine gidiyor saçma başlıklar bnde dahil... "Acill yardım!!! Oyun Açılmıyor, İyi Ram-Anakart nasıl anlaşılır?...." sonra intel-AMD tartışmaları, nvidia-Ati..... biliyoruz ki konu sürekli uzar durur... bilmeden yorum atanlar, "yorum kasmak" ( artık ne oluyorsa?), ha 1000mesaj atmışsın ha 10000 mesaj ne farkeder saçma şeyler yazarsan kimse seni tnlamazki..

kimisi var 5yıllık kartta neden DX11 açamıyorum win7 yüklü diyor, x1950 ile neden GTA IV kasıyor?....

Gerçekten iyi olmuş elinize sağlık :))

haa aklıma geldi birisi konu dışı bölümüne bi konu açmıştı ne gülmüştüm xD haahah off xD bu kız beni aldatıyor mu? gibi bişeydi sanırım bide fotosu nu koymuştu...onu biz nerden bilelim belki gerçekten seviyor belki sevmiyor.. onu bize değil Haydar Dümen'e sorması lazım xD  yani konu dışı bölümü ama o kadar da olmaz ki....

Son Düzenleme: firaristt ~ 11 Ağustos 2010 17:49
talha05
11-08-2010, 17:51   |  #11  
Yıllanmış Üye
157 mesaj

Adem abiye tamamen katılıyorum :D

soulmy
11-08-2010, 18:22   |  #12  
soulmy avatarı
Yıllanmış Üye
1,939 mesaj

Herkes birşeyler yazmış. Ben de yazayım bari. Benim en sinir olduğum şey imla kurallarına uyulmaması. Tamam tüm kurallara uyulmak zorunda değil ama en azından cümle sonlarına NOKTA konulması ŞART. Çünkü bazen o kadar karmaşık oluyorki ne yazdığı hiç anlaşılmıyor.

Atilla Sarıtaş
11-08-2010, 19:00   |  #13  
Yıllanmış Üye
5,871 mesaj

@firaristt

Aynen katılıyorum bazıları bu forumu frmtr gibi forumlar sanıyorlar. Mesela dün bi mesaj gözüme çarptı adam konu açmış bi yardım istiyor biride yazmış "bana sorma valla ben bilmiyorum" nedir bu şimdi ? Mantıklı bi açıklaması var mı ? Saçma sapan mesajlar vs. çöp olmaya yüz tuttu artık. Yüzlerce forumda üyeliğim var hiçbiri beni ilgilendirmiyor çünkü hepsi geçici bu tip forumlar, portallar ayakta kalmak zorunda.

@ soulmy

Haklısın. En azından bi virgül ve nokta kullanabilir. Çok karmaşık yazılar çıkıyor ortaya başı sonu belli değil. 

murat32nba
11-08-2010, 19:24   |  #14  
murat32nba avatarı
Yıllanmış Üye
527 mesaj

Teşekkürler bu güzel yazın için :)

İyi iş çıkarmışsın Adem Abi; ama bunu dikkate almayacaklırını düşünüyorum maalesef... Çünkü görüyorum ki böyle uyarılar her zaman yapılıyor CHİP Forum'da; ama yine aynı durum yine aynı durum.

Boracalin
11-08-2010, 19:30   |  #15  
Boracalin avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
1,592 mesaj
Alıntı: soulmy  
Herkes birşeyler yazmış. Ben de yazayım bari. Benim en sinir olduğum şey imla kurallarına uyulmaması. Tamam tüm kurallara uyulmak zorunda değil ama en azından cümle sonlarına NOKTA konulması ŞART. Çünkü bazen o kadar karmaşık oluyorki ne yazdığı hiç anlaşılmıyor.
İmladan vazgeçtim , keşke doğrudürüst bir türkçe kullansalar... Kızgın
Geçen bir konuda gördüm İTÜ'de okuyan bir arkadaş ; konuya ''Yeaw'' diye başlamış.
Yeaw ne demek bilen var mı ? Sakın ''yav'' olmasın ? Ağzı kulaklarına varıyor

Gene birtanesi , ''arkidişler'' diye bir hitap kullanmış ? Bu ne şimdi ?
Önce türkçe okuyup-yazma kursuna gitmeleri lazım bu arkadaşların (bence).

Neyse Adem Beye sonuna kadar katılıyorum...

Phoenix_
11-08-2010, 22:16   |  #16  
Yıllanmış Üye
895 mesaj

haydi bakalım site kalkınıyor :D

merhaba iyi günler.
1500 TL bütçem var.
monitor de içinde olacak.dwd-rw falan da olacak yani elimde bir şey yok.
genel olarak oyun için kullanacağım.
vatanbilgisayardan olursa sevinirim..          mesela olabilir .

ekran kartı alacağım.modelinin hd4870 1gb olmasını istiyorum.hangi markayı önerirsiniz ya da bundan iyisi fiyatına göre var mı?
350W psu m var,yeterli mi? yetmezse ne alayım?              böyle de olabilir :)

gokhan38
12-08-2010, 00:16   |  #17  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
1,097 mesaj

duşunce guzel ama bende bi duşunce ekleyım bence konuyu acan insan konuyu sonlandırabılısin yani sorunu cozuldugunde konuya cvp ı engelleyebılsın kı konu uzamasın

fail23
12-08-2010, 01:18   |  #18  
Üye
63 mesaj

Kesinlikle katılıyorum. Yeni konu açan arkadaşların okuma gereken bir bölüm. Adem'in dediği sorun çözülürse anlam karmaşasından herkes kurtulur.

Semih Özyurt
12-08-2010, 02:44   |  #19  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
2,749 mesaj

gokhan 38'e katılıyorum bir konu acıldığı zaman eğer o konudaki sorun çözülürse konuyu açan kişi çözümünü yazıp konuyu yoruma kapatırsa çok güzel olur böylelikle 3 ay önceki konu mesajlarla tekrardan gündeme gelmez

chesssan
12-08-2010, 02:58   |  #20  
Yeni Üye
23 mesaj
Alıntı: ADEM-KAYA  
Öncelikle herkese merhaba.

Arkadaşlar sizlerde biliyorsunuz ki yeri geldiğinde bazı konular 3-5 cevapla halledilecek halde iken,konu çorba oluyor.Hatta 1 haftalık konu bile hortluyor.Adam ekran kartını yahut işlemcisini almış evine dönüş,arkadan yine konuya cevaplar yazılmakta.Haliyle bu da forum kirliliğine neden oluyor.İstenmeyen bir durum söz konusu.

Amaç: Konuyu açan arkdaş sorununu daha öz,kısa ve anlaşılır halde yazarsa cevaplarda çabuk gelecektir.Ne istediğini tam olarak belirtmesi lazım.

Örnek:
Üretici sitesinden anakart özelliğini komple yazmak yerine (sayfayı kirletmek) adını,modelini yazarak ve sisteminin diğer bileşenlerini de belirterek ne amaçla alacağını yazmalı.

Tek tek her gün soruyorum.

Eğer 0 bir bilgisayar alacaksa.
Bütçe?
Kullanım Amaç? -> Oyun mu,Program mı,Net mi ?
Monitör?
PSU?
Kasa?
İşlemci,rem,hdd?

Bunları ilk mesajda belirtilirse çok daha sağlıklı çözüm üretebiliriz.
Ayrıca konuyu açan arkadaş:

-Şu sistem nasıl ?
-Şu sistem de ekran kartı iyi mi?
-Şu sistemi alayım mı?
-500 Watt bu iyi mi?
-Şu monitör nasıl iyi mi?

gibi sorular sorması da ayrı bir kalabalık.Tam olarak ne istediği belirsiz.

Şöyle yine örnek vereyim:
Sistemimi şu diyor iyi güzel,şu ekran kartını alırsam bu oyunu high oynar mıyım?
Ama monitör belirlememiş.Burada amaç hangi çözünürlüğe sahip bir monitör olduğu.

Eklemek istediğiniz varsa ekleyebilirim.
-Yazım hatalarını en aza indirmekde fayda var.Mümkünse güzel türkçemizi en iyi şekilde kullanalım.Noktalamalara,virgüllere yazının devrik olmamasına dikkat edelim.Yoksa okumak zor olabiliyor.

-Konuları kendi bölümüne açalım.Yazılım ise Windows bölümüne.Güvenlik bölümüne.
-Donanım ise Masaüstü Bilgisayarlar bölümüne.Yahut Donanım Diğer bölümüne açalım konuyu.
-Elinizde bulunan sistemi de yazalım arkadaşlar.Örneğin dvd-rw,monitör,kasa varsa belirtelim konuda.

Teşekkürler
Adem Kaya

bu sitede görevin varmı?

Atilla Sarıtaş
12-08-2010, 04:01   |  #21  
Yıllanmış Üye
5,871 mesaj

Görevi yok. Hatrı vardır :)

Blackinred
12-08-2010, 04:46   |  #22  
Yıllanmış Üye
356 mesaj

Söylediklerine katılmamak mümkün değil Adem. Umarım ki gerçekten yeni bir konu açmadan önce bir göz atarlar, ancak buna nedense pek ihtimal vermiyorum. Örneğin; Oyunlar bölümünde Korsan istek, yardım vs. yapmak ban nedeni diye sabitlenmiş bir konu duruyor yıllardır ancak bu sürede kaç kişi korsan istek vs.  için konu açtı bilemiyorum. Buarada konuyu sabitlemeleri iyi olmuş. Bundan sonra isteğini yarım yamalak dile getiren herkese bu konunun bağlantısını vermek konuya cevap yazan herkesin yaptığı ilk şey olsun kanaatindeyim.

firaristt
12-08-2010, 11:16   |  #23  
firaristt avatarı
Yıllanmış Üye
3,194 mesaj

XXX oyunu açılmıyor diyor.. sonra gelmiş bide hiç sistemini söylemeden neden açılmıyor diyor... sistemini oynadığın ayarları bilmiyoruz ki biz ne diyelim... bnce o tür konuların direk kapatılması lazım...bilmeden her konu atlayanlar... 350Watt Peak değeri olan psu ile HD 4870 önerenler var... bilmeden sallıyor hadi diyelim konu sahibi o parçaları aldı hiç bişey oynayamaz ki 350Watt Peak psu 5yıllık sistemlerde kaldıysa kaldı yani...

"1GB ekran kartı, 4GB ram, 3.2GHz işlemci..." konuda yardım istiyor böyle yazıyor... 3.2GHz tek çekirdek te var 6çekirdek te var, 1GB HD 3xxx kartta var 1GB HD 5XXX serisi kartta var, DDR 4GB ram de var DDR3 4GB ram de var... tam bilgi vermek lazım.. ve 4çekirdek dese bile x4 630 ile x4 965BE arasında çok büyük fark var... model adı mesela HD 5870,  x4 955, DDR3 1333MHz 4GB (2x2GB) ram gibi.... aynı bi reklam vardı hani pencereyi aç diyordu kadın evin penceresini açıyordu o kadar olmasada pc den anlamayanlara kakalıorlar kötü parçaları... Recep Bey'in videosunda dediği gibi "1GB ekran kartı görünüşte bütün oyunları açabilirmiş gibi dursada açamaz.. Bakkal amca bana 1GB ekran kartı sattı ama Just Cause 2 yi oynayamıyorm gibi şikayetler geliyor..." arkadaşlarımdan biliyorum bi ram takmayı bi ekran kartı takmayı tek başına yaapamıyorlar... hiç bişey yokki o işte 1 tane vida sökücen ekran kartını çıkartcan yenisini takcan vidasını takıcan bu kadar... ama aman dokunma bişey olur zihniyeti olduğu sürece "Bakkal amcalar" daha çok 1GB ekran kartı satar..."

görevi yok hatırı var koptum yaa xD

Son Düzenleme: firaristt ~ 12 Ağustos 2010 11:17
mustafa2526
12-08-2010, 11:31   |  #24  
mustafa2526 avatarı
Yıllanmış Üye
709 mesaj

Güzel gerçekten doğru benimde bir konuma şöyle yazmıştılar bir soru soruyordum cevapta; Güzel soru ama cevabını bilmiyorum yazıyordu. Okadar sinir olmuştum ki...Bilmiyorsan niye yazıyorsun.

Phoenix_
12-08-2010, 15:45   |  #25  
Yıllanmış Üye
895 mesaj

bilmediği her konuya atlanmasın mesela.çok gereksiz öneriler yapan var.

konu sonlandırma güzel gibi.forum sistemini düzenleyebilirler sanırım.chip burası?