Köpek Maması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

RabiaKus
08-07-2018, 23:15   |  #1  
RabiaKus avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Günden güne sanayi toplumuna dönüşen ülkemizde insanların köyde daima hayatlarında yer alan kedi, köpek vb. evcil hayvanların sevgisini giderme ihtiyacı, günümüzde pet hayvanlar aracılığıyla giderilmektedir. Evlerin neşe kaynağı, evin çocuklarının bir numaralı dostları olan ev hayvanları, genellikle aileler için zevkli bir uğraş olmaktadır. Ev hayvanı olarak köpek, kedi, kuş vb. hayvanların dışında son zamanlarda kaplumbağa, hamster, ginepig, tavşan vb. hayvanlar da beslenebilmektedir. Genellikle pet olarak köpek, kedi, kuş ve balık türü hayvanlar seçilmektedir.

Ev hayvanı Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli

Ev hayvanları bakıma muhtaç hayvanlar olduğundan yiyecekleri, içecekleri, kalacakları ortamlar sahipleri tarafından özenle seçilmeli ve hazırlanmalıdır. İnsanların sadık dostları olan köpekler için yiyecek olarak seçilen köpek mamaları; beslenilen köpeğin cinsine, vücut yapısına, yaşına uygun olarak seçilmelidir. Köpeklerimizin sağlığı ve neşesi için yedikleri köpek mamasının önemli olduğunu akıldan çıkamamak gerekir. Hisli hayvanlar olan köpekler için seçilen mamaların köpeklerin enerjisine etki edeceği, onların psikolojileri üzerinde etkileri olacağı gerçeğini göz ardı etmeden gerekli araştırmalar yapılarak köpek maması almak yararlı olacaktır.

Köpekler hem etçil hem de otçul hayvanlar olduğundan seçilen mamaların besin değerlerini kontrol etmek ve et oranları yüksek mamaları seçmek fayda sağlayacaktır. Her ucuz köpek maması sağlıksız olmayacağı gibi pahalı her köpek maması kaliteli olacağı anlamını taşımaz. Bunun için kedi ve köpek maması ve malzemeleri temininde x gibi alanında uzman firmaların ürünleri tercih edilebilir. Gerekli araştırmalar sonucu online olarak sipariş edilecek ürünler mağazalara göre müşteri açısından daha uygun fiyatla mama temini imkanı sağlayacaktır. Tabi online olarak alınacak köpek mamalarında dikkat edilecek şey satın alınacak internet sitesinin güvenilir bir firma olmasıdır. Çünkü günden güne artan e-ticaret alış verişleri sahte ürün gönderimi, ürünün alıcıya zamanında ulaşmaması, yanlış paketleme sonucu ürünlerde deformeler, kullanma tarihi geçmiş ürünlerin gönderimi gibi olumsuzlukları da beraberinde getirmektedir. Bu yüzden köpek maması alırken alınacak yerin ve ürünlerinin güvenilir olmasına dikkat etmek gerekir. Böylelikle yapılan alışverişler sonucu meydana gelecek olumsuzlukların önüne geçilebilir. Sonuç olarak hem uygun fiyata hayvanlarınızın sağlıklı bir şekilde beslenme ihtiyacı sağlanmış hem de yapılan alışveriş kafanızı ağrıtmamış olur.

Son Düzenleme: excel_mustafa ~ 10 Nisan 2019 18:25 Neden:
klyglsn
09-07-2018, 00:27   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj

önce doğru köpeği seçmek lazım adam almış gelmiş kente koskoca kangal yaşarmı ne yedirirsen yedir e noluyor görüyor onu beş yaşındaki çocuk korkuyor yolunu değiştiriyor ara ki bulursun almışlat yasak zincire vuruyorsun hayvan saldırganlaşıyor atlıyor motorun tekerine vatamdaşın yaralanmasına sebeb oluyor önce hayvanı nerede bakacaz bakacak imkanımız varmı sonra bıktım atayım  diye birşey yok canı var onunda birde caddelerde başıboş hayvanlar salgın çıkarır başı boş hayvan azar

RabiaKus
09-07-2018, 13:20   |  #3  
OP Taze Üye
6 mesaj

Kesinlikle doğru. Yazımda da belirttiğim gibi hem uygun mama seçimi hem de uygun ortamın sağlanması çok önemli. Yoksa başıboş olduğunda bu hayvanlar herkes için sıkıntı. Seçilecek cinse önem vermek gerekiyor. Onlara uygun bir ortam sağlamak gerekiyor. Bakımlarına dikkat etmek gerekiyor sonuçta onlar da artık ailenin bir bireyi oluyor.

White-Fox
09-07-2018, 20:17   |  #4  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 155
1,104 mesaj
Alıntı: klyglsn  
önce doğru köpeği seçmek lazım adam almış gelmiş kente koskoca kangal yaşarmı ne yedirirsen yedir e noluyor görüyor onu beş yaşındaki çocuk korkuyor yolunu değiştiriyor ara ki bulursun almışlat yasak zincire vuruyorsun hayvan saldırganlaşıyor atlıyor motorun tekerine vatamdaşın yaralanmasına sebeb oluyor önce hayvanı nerede bakacaz bakacak imkanımız varmı sonra bıktım atayım diye birşey yok canı var onunda birde caddelerde başıboş hayvanlar salgın çıkarır başı boş hayvan
Alıntı: RabiaKus  
Kesinlikle doğru. Yazımda da belirttiğim gibi hem uygun mama seçimi hem de uygun ortamın sağlanması çok önemli. Yoksa başıboş olduğunda bu hayvanlar herkes için sıkıntı. Seçilecek cinse önem vermek gerekiyor. Onlara uygun bir ortam sağlamak gerekiyor. Bakımlarına dikkat etmek gerekiyor sonuçta onlar da artık ailenin bir bireyi oluyor.
 Hadi yazmayayım dedim ama dayanamadım , sırf bazı canlılardan zekisiniz diye onların yaşamını kontrol etmeye çalışmanız hayatlarına yön vermeniz  hiç doğru bir hareket değil.Bunlar birer canlı başı boş diye bir şey olamaz her karıncanın başına nasıl bir insan dikmiyorsanız kediye köpeğe de müdahale etmeyeceksiniz.İstedikleri yerde istedikleri gibi yaşamaya hakları var.Bana sorarsanız sokakta gördüğünüz bir köpek çoğu insandan daha akıllı.Ben yaklaşık 10 tane köpek gördüm yaya geçidinde yeşilin yanmasını bekleyen :) Bunlar canavar değil , onlar sokağın yaşamımızın sevimli ayrıntıları sadece.Başı boş dolaşmasın bilmemne sonra toplayıp barınağa götürücez diye hayvanları ormana bırakanı mı arasın başka ne ...larımı.Ama insanoğlu zalimdir düşünmez , ayağı burkulsa arar ambulansı gelir 10 dk da yetişir hastanesine ama bir kedi hasta olsa yoktur onun ambulansı bir kuytu köşeye çekilir bekler öylece o garip hayvan.Sonra çok gelir insana sokağını caddesini paylaşmak bu yavrularla...O oturur karanlık bir köşede bekler hasta olunca derken duygularına dokunmak için yazmıyorum kedi sahipleri varsa bilirler kediler hasta olunca bir kuytuya gidip yatarlar...

Sonra gelelim bu mama meselesine ticari kaygılarla üretilen çoğu mama hayvanların idrar keselerini tıkıyor bilhassa kedilerin...Ben buradan hayvan sahiplerine kendi fikrimi belirteyim bir şey verecekseniz gidip kasaptan etinizi ciğerinizi alın verin.Bence sosyetik mamalara gerek yok.

Değerli forum üyeleri sözlerim sizleri hedef almıyor sadece yaşadıklarımdan gördüklerimi tecrübe ettiklerimi paylaştım.Ancak konu böyle hayvan duyarsızlığı olunca sinirden elim ayağım titriyor :) Şu sıcak yaz günlerinde kaç kere kapının önüne bir tas su koyduk ? Bir kap yemekle bir kap suyla mutlu olup sokak sokak koşan birbirini patileyen bir grup canlı ne zaman sorun oldu ya insanlar için . Niye bu zalimlik anlamıyorum.1 adamı yılda bir köpek ısırıyor , ayda bin köpeği insanlar telef ediyor.Böyle insanlığın canı cehenneme...

klyglsn
09-07-2018, 21:27   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj

hocam sahipsiz hayvan evcil hayvan olamaz hayvanları başı boş bırakamayız ben kendi itimi başkasının kümesine girerken yakaladım hayvana mevla sual etmez ama bana eder daha yakın zamanda kasabamızda sahipsiz bir it bir bayanı motordan düşürerek ölümüne sebeb oldu bazı hayvanların genetiği böyle insan üretimi ve faciaya yol açabiliyorlar bu üretimleri durdurmak lazım yoksa hayvana zulum etmiyecez  ama başı boş nasıl bırakalım sahip çıkmak lazım başı boş insan dahi bir beladır hayvanı gerçekten sevmeyenler çocuklarını eğlendirmek için üç günlüğüne hayvanları alıp (o yazlıkcı zatlara diyorum) kasabamıza bırakıyorlar o devletlerde sahipsiz hayvan uyutulur malesef hayatın bir gerçeği yine bundan bir zaman önce gencecik bir insan ölmek istemiyorum diye dünyanın gözlerine baka baka kudurarak ölmüştü

White-Fox
09-07-2018, 21:57   |  #6  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 155
1,104 mesaj
Alıntı: klyglsn  
hocam sahipsiz hayvan evcil hayvan olamaz hayvanları başı boş bırakamayız ben kendi itimi başkasının kümesine girerken yakaladım hayvana mevla sual etmez ama bana eder daha yakın zamanda kasabamızda sahipsiz bir it bir bayanı motordan düşürerek ölümüne sebeb oldu bazı hayvanların genetiği böyle insan üretimi ve faciaya yol açabiliyorlar bu üretimleri durdurmak lazım yoksa hayvana zulum etmiyecez ama başı boş nasıl bırakalım sahip çıkmak lazım başı boş insan dahi bir beladır hayvanı gerçekten sevmeyenler çocuklarını eğlendirmek için üç günlüğüne hayvanları alıp (o yazlıkcı zatlara diyorum) kasabamıza bırakıyorlar o devletlerde sahipsiz hayvan uyutulur malesef hayatın bir gerçeği yine bundan bir zaman önce gencecik bir insan ölmek istemiyorum diye dünyanın gözlerine baka baka kudurarak ölmüştü
 Bazı köpeklerin üretilmesine bende karşıyım , çoğu köpek cinsinin genetiğiyle oynayıp ortaya savaş makinesi çıkarttılar.Ancak ayrımı iyi yapabilmek lazım , bunlar vahşi hayvan değil kurt değil aslan değil.Bunlar evcil hayvanlar ne kadar sokakta olsalar da insana alışmışlar hatta insanların kurallarına alışmışlar gidip yaya geçidinde bekliyorlar :) yeşil yanınca geçiyorlar.Kendileriyle ilgilenmeyen insanlarla muhattap bile olmazlar.Bahsettiğiniz vakalar çok üzücü gerçekten ancak işi o noktada değerlendirirsek akrep,yılan,örümcek,kene gibi canlılar var en son köpeğe gelmeniz lazım.Ve kırsal kesimlerde bazı hayvanlar gördüğünüz hayvanlar olmaya biliyor örneğin sokakta normal bir tekiri kırsal kesimde görüyorsanız muhtemelen o bir yaban kedisidir ve gerçekten çok saldırgan olabilirler.Sahipli olanın yaşama hakkı var olmayanın ormanda ölüme terk edilme hakkı mı var ? Bu hayvanların vahşi olanları bile kendini koruyamıyor , dünyada kaç tane aslan var ? kaç tane kutup ayısı kaldı ? İnsanlar kaç tane nesli kuruttu ? Zevk için avlanan insanlara ne demeli ? Bakın tekrar diyorum insan zalimdir ,zevk uğruna bir canlıyı öldürür sadece hayvanlar değil insan insanı dahi öldürür.Bizler masum değiliz her insanın bir günahı vardır illaki ancak o sokakta ki hayvan masum ve biz ona yaşama hakkı vermeyeceksek bize bence önde bunu sorarlar.Merhamet etmeyene merhamet edilmezmiş...

Yani , istisnalara binaen hüküm vermek ne derece doğru ?

İki şey paylaşayım bunlar benim kelamım değiller.

“Yeryüzünde yürüyen hayvanlar ve(gökyüzünde)iki kanadıyla uçan kuşlardan ne varsa, hepsi ancak sizin gibi ümmettir. Biz o kitapta hiç bir şeyi eksik bırakmadık. Nihayet (hepsi) toplanıp Rablerinin huzuruna getirilecekler.”

“Merhametlilere Rahman olan Allah merhamet eder. Siz yerde olanlara acıyın ki göktekiler de size acısın Rahm; Rahman isminden bir damardır; Her kim bağları koparmaz ilgiyi kesmezse Allah’ta onu rahmetine ulaştırır. Her kim de bağları koparırsa Allah’ta o kimseden rahmetini keser.”

kurumama
29-08-2018, 15:25   |  #7  
kurumama avatarı
Taze Üye
5 mesaj

Bizler sizler için tercih edeceğiniz köpek mamalarını sıraladık. https://www.kurumama.com/kopek-mamasi

Kuşçubaşı
09-04-2019, 15:39   |  #8  
Kuşçubaşı avatarı
Yeni Üye
27 mesaj

Köpeklerde mama seçimi başta olmak üzere birçok ufak detay, ' Köpek eğitimi nasıl verilir ' sorusunun yanıtına etki edebilecek düzeye sahip olduğundan mama ve mama kabı seçiminde hassas davranılması gerekiyor. Tabii mama seçiminde köpeğin ırkı ve fizyolojik yapısını dikkate almak gerekiyor fakat mama kabında eğitim sürecinin kesinlikle dikkate alınarak bir tercih yapılması, özellikle yavru köpkelerin gelişimi için büyük öneme sahip. Tüm bunlara bakıldığında; her iki noktada da profesyonel bir yardım almak çok daha doğru bir tercih gibi duruyor.

Komur16
26-04-2019, 08:54   |  #9  
Taze Üye
1 mesaj

Dostunuza mama seçerken, bir çok kriter bulunmaktadır.Örneğin köpeğinizin kaç aylık olduğu veya yaşı, kilogram ve boyut büyüklüğü (mini, medium, large, xlarge) gibi detaylarla köpek maması seçimi yapmalısınız. 
Bir örnek verecek olursak, 3 aylık bir golden yavrusu - büyük ırk yavru köpek maması yemeli ki hem tane boyutlarıyla mamayı tüketirken parçalayarak tüketsin (çünkü köpekler karnivordur ve parçalayarak tüketir) hemde dişlerinde ki tartar oluşumunu engellesin.Böylelikle yavru köpek maması ile beslenirken büyümesi için ihtiyaçı olan gerekli tüm besin kaynaklarını sağlayacaktır. 
Köpekler 3-12 ay arası yavru, 1-7 yaş arası yetişkin, 7 ve ölümüne kadar geçen sürede yaşlılık evresi olarak adlandırılır.Örneğin köpeğiniz 7 yaşından sonra yaşlı köpek maması ile dengeli protein ve besin kaynaklarını alması gerekir.
Bir de şuan piyasa satılan bir çok köpek maması çeşidi bulunmaktadır.Bunların içerisinden de köpeğinize en uygun olanı veteriner hekiminize danışarak başlayabilirsiniz.

Son Düzenleme: Komur16 ~ 02 Mayıs 2019 11:20
bomkafa
09-10-2020, 10:46   |  #10  
bomkafa avatarı
Taze Üye
2 mesaj

Köpek maması markaları arasında en çok tercih ettiğim markalar "ND ve Proplan " markaları. Kedilerim için nd kedi maması tercih ediyorum. Köpeklerim için ise proplan köpek mamasını tercih ediyorum tavsiye ederim. Proplan köpeklere daha uygun bir mama gibi