Korkmayın, Facebook ölmüyor!

CHIP Online
23-02-2014, 16:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Facebook'un 2017 yılında çökeceğini ön gören araştırmaya inat; dev sosyal ağın ölmeye hiç niyeti yok

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/kor ... -olmuyor_45309.html

Resimlerle: Facebook ve Google+ 1997'de olsaydı...

Geçtiğimiz haftalarda, Princeton Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı sosyal ağların gelişimini inceleyerek, Facebook'un geleceğine dair çıkarımlarda bulunan bir araştırma yapmışlardı. Bu araştırmaya göre, Facebook'un 2017 yılına kadar kullanıcılarının yüzde 20'sini kaybedeceği ve yok oluş sürecine gireceği ön görülüyordu.


Ancak bu araştırmaya önce Facebook'tan tepki geldi ve aynı araştırma yöntemi ile yaptıkları çalışmada, Princeton Üniversitesi'nin 2021 yılında hiç öğrencisinin kalmayacağını ispat ederek araştırmayı çürüttüler.


Fakat, Facebook'un geleceği hakkında bir çalışma da Carnegie Mellon Üniversitesi'nden geldi. Princeton Üniversitesi'nde yapılan araştırmanın aksine, üyelik sistemiyle çalışan 22 sosyal ağı altı yıl boyunca inceleyen araştırmacılar, çok detaylı veriler çıkararak bu verilerin üzerinden yaptıkları araştırmada, Facebook'un önümüzdeki dönemde güçlü bir sosyal ağ olarak varlığını sürdüreceğini gördüler. Hatta kullanıcılarının daha sık ve daha fazla sayıda kişisel paylaşımlar yapmaya başlayacağını, paylaşımların, kullanıcı başına ortalama saatte iki paylaşım hızına yükseleceğini tespit ettiler.


Araştırmaya göre, yıldızı yükselecek bir diğer sosyal ağın da LinkdIn olduğu ortaya çıktı. Ancak bu araştırmaların, gelecekte aniden ortaya çıkacak ve kullanıcıları çalacak popüler başka bir sosyal ağın olmadığı kabul edilerek yapıldığını da hatırlayalım. 

Tüm Konu: Korkmayın, Facebook ölmüyor!

Resimlerle: Facebook ve Google+ 1997'de olsaydı...

Kaynak: www.chip.com.tr