Korkunç cep faturalarına son!

CHIP Online
19-02-2013, 11:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Cep veya tablette 3G internete bağlanıp "uçuk" faturalarla boğuşmak istemiyorsanız doğru yerdesiniz!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/kor ... rina-son_38705.html

Resimlerle: Android ve iPhone için en iyi 10 mobil oyun!

Dışarıdayken cebinizden YouTube'da HD videolar izleyip, internette siteden siteye dolaşıp, Instagram'a fotoğraf yükleyerek interneti bolca kullanıyorsanız ve kısıtlı bir mobil planınız varsa, ay sonuna doğru karşınıza çıkabilecek hiç de hoş olmayan bir fatura sürprizinden haberdarsınızdır.


Ancak veri kullanımınızı kontrol altında tutmanın akıllıca, aynı zamanda çok kolay birkaç yolu var. İşte sizi kotanızı aşmaktan ve tarifenize ek ücretler ödemekten kurtarabilecek 4 ipucu.


Evde Wi-Fi ağını kullanın: Artık neredeyse her tablette 3G özelliğine ek olarak bir Wi-Fi bağlantı desteği de var. Evinize ulaştığınızda internete Wi-Fi'dan bağlandığınızdan emin olun. Bu sayede son derece kıymetli mobil verilerinizden (ve aynı zamanda pilinizden) önemli ölçüde tasarruf edebilirsiniz.


Dışarıdayken Wi-Fi bağlantısını kullanmanız mümkünse, yine Wi-Fi'dan faydalanın. Ancak herkese açık Wi-Fi ağlarındayken şifresiz sitelere parolalarınızı asla yazmayın, bu tür bağlantılarda kolaylıkla izlenebileceğinizi aklınızda bulundurun.


Veri izleme araçlarını kullanın: Android 4 ve üzerinde veri kullanımınızı izlemenizi sağlayacak bir işlev bulunuyor. Ayarlar > Veri kullanımı yolunu izleyerek hangi uygulamanın ne kadar veri tükettiğini ve toplam tüketiminizi görebilirsiniz.


Apple iOS'ta da benzer bir işlev var. Ne kadar veri gönderip aldığınız Ayarlar > Genel > Kullanım > Mobil kullanım altında görebilirsiniz. Ancak iOS'da hangi uygulamanın ne kadar veri gönderip aldığını görmeniz mümkün değil. Böyle bir işlev için Onavo veya Data Master uygulamalarını kullanabilirsiniz.


En çok veriyi hangi uygulamaların tükettiğini bulduktan sonra bu uygulamaları daha dikkatli kullanarak veya duruma göre kullanmayarak veri kullanımınızı kontrol altına alabilirsiniz.


Tüm Konu: Korkunç cep faturalarına son!

Resimlerle: Android ve iPhone için en iyi 10 mobil oyun!

Kaynak: www.chip.com.tr