Korsan oyun... Peki ama nereye kadar?

CHIP Online
16-06-2008, 16:55   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Korsan oyun dendiğinde aklınıza sadece şu gelmeli: Emeğe yapılan çok büyük saygısızlık...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Kors ... eye-kadar_7346.html

Korsan oyun ve korsan yazılım konusuna girmeden önce, internet üzerindeki forumlardan küçük bir alıntı yapmak istiyoruz: "Ah şu kopya oyunlar yok mu? İnsanı deli eder. Bende de Prince of Persia: Warrior Within öyle yaptı. Bir yerde donmadı ama yanlış yükleme yüzünden bazı nesneler kayboldu. Bitiremedim oyunu. Ama şimdi para biriktiriyorum, orijinalini alacağım."

İşte, bu konuya yönelik verilmiş bir cevap: "İnan imkanım olsa bütün oyunlarımı yurt dışından getirtirdim. Ülkemizdeki herhangi bir satıcıya güvenim kalmadı ve piyasanın düzeleceğine de hiç inanmıyorum. PoP: WW'ini ben de 2 kez aldım, ikisi de bozuk çıktı. Hiç açılmamıştı bile benim aldıklarım..."

Yukarıdaki bir kaç cümlelik yorumları okuyanlar, herhalde neden bahsettiğimizi anlamışlardır. Zaten korsan oyun satan tezgahlar ve dükkanlarla ilgili bir kaç serzeniş bile pek çok şeyi anlamak için yeterli. Düşünün ki yurt dışında insanlar kasalarını sırtlanıp oyun partilerine gidiyorlar. 30'lu yaşlardakiler, bir bilardo salonuna ya da bowling salonuna gider gibi birbirleri ile buluşup PC salonlarına gidiyorlar. Burada bir bowling salonunda bulunan pek çok servis bulunabiliyor. Oyun pazarı sadece bu gibi uzantılara da sahip değil. Oyuncular için özel PC'ler, özel kasalar, özel konsollar, joystick'ler, direksiyonlar üretiliyor. Onlarca milyar dolarlık pazarları bulunan ülkelerden bahsetmek mümkün. Bu para sadece oyun sektöründe dönen rakamları temsil ediyor. Kullanıcılar tarafından alınan PC'ler ve donanım masrafları da cabası.

Peki ama böylesine büyük bir kültür ve pazar haline gelmiş oyun sektörü neden Türkiye ve benzeri ülkelerde kendine pay bulamıyor? Bu durumun suçlusu ya da çözümü var mı?

Tüm konu: Korsan oyun... Peki ama nereye kadar?

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Kopya oyun ya da yazılımı engellemek için...

SaGoPa KaJMeR.
16-06-2008, 17:20   |  #2  
SaGoPa KaJMeR. avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,547 mesaj
CHIP Online
Tartışıyoruz: Kopya oyun ya da yazılımı engellemek için...
Orjinal Cd'lerin Kopyalanmasını Engellemek Kopyalama Şifre, Şifre girilmeyincede Kopyalanmassa !
Ne güzel olurdu Kopya Oyun kopya Yazılım Adında Hic Bi sorun olmazdı.

sarisakal
16-06-2008, 17:39   |  #3  
Taze Üye
10 mesaj

korsan oyunun önüne geçmek için orjinal oyun fiyatları en azından yarı yarıya düşmeli.
korsan pes6 5 ytl orjinali 90 ytl.
play station 3 otyunlarının yanına yaklaşılacağı yok.
şifre koymakta çözüm olmaz; elbet kıran birisi çıkacak.
OYUN FİYATLARI MAKUL RAKAMLARA İNMELİ.

erdem187
16-06-2008, 17:45   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,334 mesaj
sarisakal
korsan oyunun önüne geçmek için orjinal oyun fiyatları en azından yarı yarıya düşmeli.
korsan pes6 5 ytl orjinali 90 ytl.
play station 3 otyunlarının yanına yaklaşılacağı yok.
şifre koymakta çözüm olmaz; elbet kıran birisi çıkacak.
OYUN FİYATLARI MAKUL RAKAMLARA İNMELİ.
katılıyorum..şimdi biz alıyoruz 5ytl ye sevgili byburak sen korsana hayır demişsin ama ayda 2 yeni çıkan oyun alsan en az 100ytl eder.Belki paran orjinal oyuna verecek kadar çoktur ama bazılarının yok..Göz kırpma

sah1n
16-06-2008, 17:57   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,757 mesaj

Benim görüşüm
Çoğu lisanslı oyun olsun gerek program olsun bunların crack larını çıkaranlarda kendi adamları bence, oyunu crack lı yapıp illegal yolla sürüyorlar piyasaya oyunlar yada programlar hit kazanıyor.Hemde reklamını yapmış oluyor.

fozdemir
16-06-2008, 23:44   |  #6  
Taze Üye
13 mesaj

Fiyatların düşürülmesi konusuna kesinlikler katılıyorum. Bunun olması için ben yapımıcıların oyun içi reklamalara başvurmalarına razıyım. Bir de ülkemizdeki oyun fiyatları yurtdışıyla aynı değil. Örneğin bir Pes 2008 ilk çıktığında yurtdışında 50 lira civarındayken ülkemizde 75 liraydı. En azından bu yurtdışıyla aynı seviyeye getirilebilir. Aslında EA; Crysis,NFS,FIFA,NBA gibi oyunları 49 liraya çekerek iyi bir iş yaptı. Tabi biraz daha inse daha iyi olur. Aytıca ülkemizde orijinal oyunlara talebin artmasıyla yapımlarda Türkçe dil desteğinin verileceğini düşünüyorum.

Kapalı Hesap (53751)
17-06-2008, 10:27   |  #7  
Kapalı Hesap
3,036 mesaj

Evet bencede fiyat indirimi ama birazda zihniyet çoğu kişi nedense korsan kullanmakla gurur duyuyor anlamıyorum.

Borga-x
17-06-2008, 11:02   |  #8  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Fiyat ve Türkçe dil desteği. Bu ıkısı uygun bır potada erıtılır ve son kullanıcıya sunulursa ben zannetmıyorum ınsanlarımız korsana yönelsin. Mesela Crysis için herkez orjınal oyun alın dıye bas bas bağırdı forum ve bloglarda..Sonuna kadarda haklılar. Eger EA yerli kardeşlerin bu çabasının meyvelerını aldıgını gorurse dıger oyunlar ıcınde Turkce dil desteği kesinlikle gelecektır.

sgungul
17-06-2008, 11:19   |  #9  
Yıllanmış Üye
215 mesaj

Fiyatları dusursunler bızde KORSANA HAYIR diyelim hem çok saglıklıda degıl bi korsan oyun aldım eve geldım cd calısmıyor hadı gıt bı daha al artık bu zahmetten kurtarsınlar bızı.

İndirin Fiyatları Sevindirin Son Kullanıcıları :D

TuncaBozkurt
17-06-2008, 23:01   |  #10  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

Fiyat en önemli sorun. Kaç tane insan bir oyuna 90-100 YTL para verebilir ki?

Son Düzenleme: TuncaBozkurt ~ 17 Haziran 2008 23:01
Methodman
18-06-2008, 12:12   |  #11  
Yeni Üye
33 mesaj

Makul bi rakama inmedikten sonra almaya devam ederim!!

Selçuk İslamoğlu
18-06-2008, 12:14   |  #12  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj
tuncab
Fiyat en önemli sorun. Kaç tane insan bir oyuna 90-100 YTL para verebilir ki?
Seçicilik. Keza aynı insanlar ayda 10 milyondan 10 tane oyun alıyorlar, yarısını 1 kere oynuyor veya oynamıyorlar, aynı paraya denk geliyor...

Methodman
18-06-2008, 12:20   |  #13  
Yeni Üye
33 mesaj

burda herkez öyle veya böyle korsan kullanmıştır!!

psychedelic77
19-06-2008, 12:06   |  #14  
Taze Üye
1 mesaj

hiç kimse kopya oyun almak istemez .. orjinal alıp sorunsuz çalıştırmak güncellemelerini yapmak ve oyunları güzelce arşivlemek ister .. ama  firmalarında fiyat politikalarını ülkelere göre düzenlemeleri gerekir. Crysis de bunu yaptılar 49 YTL bence fena fiyat değil . bizde seve seve aldık.

Der Rote BaroN
19-06-2008, 23:02   |  #15  
Der Rote BaroN avatarı
Yıllanmış Üye
1,531 mesaj

Orjinal XP kullanmayan bizlerin korsan oyun konusunu konuşmamız, biraz komik değil mi?

SaGoPa KaJMeR.
19-06-2008, 23:16   |  #16  
SaGoPa KaJMeR. avatarı
Yıllanmış Üye
2,547 mesaj
kickshaw
Orjinal XP kullanmayan bizlerin korsan oyun konusunu konuşmamız, biraz komik değil mi?
Arkadaşım Orjinal Xp Kullananlar Vardır Mesela Ben Bandrollü Lisanslı Xp Cd Var. Hicc Haksızlık Yapma. Sende Gitip Bandrollü Lisans Nolu Bi Xp'cidisini Alman Gerek Bak Nasıl Fark Oluyor ! 60-70 Ytl Fazla Bi Şey Yok Hakkınla Kullanmak Kadar Güzel Bir Şey Varmıdır Sanki...!

Aras Yurtman
20-06-2008, 14:37   |  #17  
Aras Yurtman avatarı
Yıllanmış Üye
571 mesaj
byburak2008
Arkadaşım Orjinal Xp Kullananlar Vardır Mesela Ben Bandrollü Lisanslı Xp Cd Var. Hicc Haksızlık Yapma. Sende Gitip Bandrollü Lisans Nolu Bi Xp'cidisini Alman Gerek Bak Nasıl Fark Oluyor ! 60-70 Ytl Fazla Bi Şey Yok Hakkınla Kullanmak Kadar Güzel Bir Şey Varmıdır Sanki...!
Katılıyorum. 2 bilgisayarı için 2 tane orijinal Vista Home Premium DVD'si alan ve oyunların her zaman orijinallerini satın alan birisi olarak, "herkes korsan ürün kullanıyor" denilmesine karşıyım.

Korsan ürün kullananların ya da bulunduranların suç işlediğini, herhangi bir ihbar üzerine hapis cezasına çarptırılabileceklerini hatırlatıyorum. Bu nedenle, korsanı önlemenin, korsan ürün satılan yerlerin ihbar edilmesiyle mümkün olabileceğini düşünüyorum. Dükkanında onlarca korsan oyun CD'si olan bir dükkan sahibinin yıllarca hapis yatacağı düşünülürse, korsan bu şekilde engellenebilir. İhbarları arttırmak için ise devlet korsanı ihbar edenlere belli bir miktar para ödülü verebilir. Böylece, korsan ürün satan adam ihbar edilip, ödülü ile birkaç orijinal ürün alınabilir.

Methodman
20-06-2008, 16:55   |  #18  
Yeni Üye
33 mesaj

O zaman hepimiz hapiste olurduk bu dedğin imkansız bir şey çünkü herkesin elinde öyle veya böyle , kullansada kullanmasa da korsan ürün geçmiştir ve duruyordur(yazılım , eşya vs) Ha tabi herşeyi orjinal kullananlar da vardır tabi ama korsan ürün bulunduranlar yüzde 90 hatta 95 diyebilirim!!!

Methodman
20-06-2008, 17:15   |  #19  
Yeni Üye
33 mesaj
psychedelic77
hiç kimse kopya oyun almak istemez .. orjinal alıp sorunsuz çalıştırmak güncellemelerini yapmak ve oyunları güzelce arşivlemek ister .. ama  firmalarında fiyat politikalarını ülkelere göre düzenlemeleri gerekir. Crysis de bunu yaptılar 49 YTL bence fena fiyat değil . bizde seve seve aldık.
Tabiki..Bakın istenince yapılabiliyormuş!!Mesela Mass Effect 49 ytl civarlarında satılıyor Türkiye'de.Gidip gönül rahatlığı ile alabileceğim!!Alkış

Aras Yurtman
20-06-2008, 17:30   |  #20  
Aras Yurtman avatarı
Yıllanmış Üye
571 mesaj

Bence korsan işi iyi takip edilirse, korsan yazılım kullanan, bulunduran ya da satan bir sürü kişi cezalandırılırsa, bir daha kolay kolay korsan yazılım kullanılmaz. Devletin bu işi sıkı takip etmesi kendi lehine olur çünkü lisanslı yazılımlar kullanıldığında devlete vergi ödeniyor.

Yalnız işin bir de diğer boyutu var: Korsan engellenirse ücretli yazılım kullanımı çok azalır ve bu durumda sıradan kullanıcılar Linux, OpenOffice, GIMP, AVG Antivirus FREE gibi, ücretli yazılımların ücretsiz alternatiflerini kullanmaya başlarlar. Ama uzmanlar yine de ücretli yazılımları kullanmaya devam ederler. Örneğin, bir fotoğrafçı zaten Photoshop'u lisanslı olarak kullanıyordur ve kullanmaya devam eder. Bir ofiste zaten lisanslı Windows ve Office ürünleri kullanılıyordur.

Fakat uzun vadede iş değişir çünkü evindeki bilgisayarda Linux ve OpenOffice kullanan birisi bunlara alışırsa iş yerinde de bunları kullanmak ister. Uzun bir süre sonra eğer Linux dağıtımları da popüler olursa artık iş yerlerinde de Linux ağları kurulabilir ve donanım üreticileri Linux'a sürücü desteği verebilir. Bu da sektörün büyük isimlerinin istemediği bir şey. Onlar bu yüzden bu korsan/lisanslı dengesini koruyorlar ve korumaya devam edecekler.

Bu durum, yalnızca ücretsiz alternatifi bulunan ürünler için, yani Windows, Office, Photoshop gibi yazılımlar için geçerli. Oysa piyasada ücretsiz ya da hesaplı alternatifi bulunmayan ve korsan versiyonları yaygın bir sürü alan var. Örneğin, müzik, film, oyun... Bu alanlarda ise korsanın tamamen engellenmesi üreticilerin işine gelir çünkü bu alanlardaki ürünlerin alternatifleri yok.

Oyun endüstrisine özgü, oyunlarda her zaman reklâmların kullanılması (gerek oyun içinde duvarlardaki yazılar gibi gizli reklâmlar, gerek oyunun yüklenmesi sırasında ya da bölümler arasında TV'deki gibi gösterilecek açık reklâmlar) soruna bir çözüm olabilir çünkü bunun gayet iyi işleyen bir örneği var: TV. Oyunlarda da TV'deki yöntemle gelir elde edilebilir ve oyunlar ücretsiz olarak indirilmeye sunulabilir. Her ne kadar insanlar TV için "şu reklâmlar da ne uzun", "ne çabuk reklâma girdi" gibi şikayetlerde bulunsalar da, bu, TV sektörünün ününü azaltmıyor. Bence oyunlarda da aralara koyulacak 1-2 dakikalık reklâm videoları, kolay kolay engellenemez ve yeterince ilgi görür. Yalnız iş böyle olursa sırf reklâm amaçlı oyunlar da piyasada boy gösterir ve bu işin denetlenmesi gerekebilir (RTÜK gibi yani). Devlet de bu işi TV'de olduğu gibi sansüre doğru götürür... Google gibi büyük firmaların ve diğer internet sitelerinin gelirlerinin neredeyse tamamının reklâmlardan oluşması da, oyun sektörünün bu şekilde işleyebileceğinin bir örneği.

Biraz uzun yazdım ama gözlemlediğim kadarıyla durum bundan ibaret.

Son Düzenleme: Aras Yurtman ~ 20 Haziran 2008 17:37
waybe
20-06-2008, 20:40   |  #21  
Yıllanmış Üye
2,376 mesaj

makbul rakamlara inerse tabikide herkes orjinal alır fiyatlar bakbul olsunlarya

PESSIMIST
23-06-2008, 17:52   |  #22  
PESSIMIST avatarı
Yıllanmış Üye
258 mesaj

Zaten satamıyorlar oyunları bunun yerine fiyatları indirerek daha çok oyun satıp daha çok kâr etmek daha mantıklı. Kimse bilgisayarını riske atıp korsan oyun almak istemez..

soulmy
23-06-2008, 17:58   |  #23  
soulmy avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,939 mesaj

Keşke Samsun'da orjinal oyun satan mağaza olsa da alsak. Ama yok işte. İnternetten alışverişe de güvenemiyorum. Ben de mecburen korsan alıyorum. Suç mu yani...

Netwampiri
24-06-2008, 00:40   |  #24  
Netwampiri avatarı
Yıllanmış Üye
252 mesaj
Methodman
burda herkez öyle veya böyle korsan kullanmıştır!!
+1 katılıyorum

dj_asterix
28-06-2008, 16:29   |  #25  
Taze Üye
1 mesaj

Oyun firmaları belli oyun alanlarını (ana menü vs.) sponsor yardımı ile kiralayıp oyun maliyetlerini düşürmeli ve kazan-kazan yoluna gitmelidir.