Korsanlar İngiltere'de ortaya çıktı

CHIP Online
22-06-2009, 10:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Araştırmaya göre korsanlar bedavayı seviyor. Korsanların yuvasının ise İngiltere olduğu ortaya çıktı

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/kors ... ya-cikti_13477.html

Avrupa internet üzerinden korsan dosya paylaşımı konusunda en sert uygulamalar sahip olan iki ülkeden biri Fransa, diğeri ise İngiltere. Hatta İngilizler korsanı durdurmak için ilginç yöntemler denemeyi tercih ediyor ve sert uygulamalarını tüm Avrupa'ya yaymak için çaba sarf ediyorlar.

Yapılan bir araştırma İngiliz hükümetinin bu konuda niye bu kadar hassas olduğunu da ortaya koydu. ABD, Fransa, Almanya ve İngiltere'den 2500 kişinin katılımı ile yapılan araştırmada internetten yasa dışı şekilde telif hakları korunan içeriğe eriştiğini itiraf eden kullanıcı oranı %8. Fakat sadece İngiltere rakamlarına bakınca bunun %90'lara kadar çıktığı gözlenebiliyor.

Araştırmayı yapan Futuresourcing adlı danışmanlık şirketi korsan alışkanlığının, internet üzerinden içerik satışı sayesinde gelir elde etme modelinin önündeki en büyük engel olduğu sonucuna vardı. Her ne kadar katılımcıların büyük kısmı, "internet üzerinden kaliteli içerik için uygun fiyat ödemeyi kabul ederim" dese de, iş gerçekten para ödeme kısmına gelince gerçekten kaç kullanıcının ücretli içeriğe ilgi göstereceğini ise kestirmek henüz mümkün değil.

Tüm konu: Korsanlar İngiltere'de ortaya çıktı

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Siz internet üzerinden yayınlanan kaliteli içerik için uygun bir ücret ödemeyi kabul eder miydiniz?

alien_fx
22-06-2009, 11:40   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,671 mesaj

way çakallar bulduk yuvalarını.
ayrıca bençe içerik için kimse para vermez ve biraz saçma.

Son Düzenleme: alien_fx ~ 22 Haziran 2009 11:42
a.ozcan
22-06-2009, 11:44   |  #3  
a.ozcan avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,013 mesaj

Ben öderim iyi bir içerik için ama bu sanki biraz saçma kimse vermez gibi geliyor.

Hiper£l£v£nKids
22-06-2009, 16:08   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,310 mesaj

Ben mesela bir oyun için ücret ödedim.Yazılım içinde öderim.Tabii işime yarayacak bir şey ise.Böyle söyleniyoz fakat Torrent kullanıyoruz, aman neyse..

Fattur
22-06-2009, 18:24   |  #5  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj

Eğitim için olabilir ama bir oyun olsun film olsun korsan kullanırdım büyük ihtimalle...

a.ozcan
22-06-2009, 19:59   |  #6  
a.ozcan avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,013 mesaj

Evet sana katılıyorum bir abonelik tarzı birşey olsa süper olur.