KOTA PROBLEMİM

oblivion
23-05-2006, 22:47   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
122 mesaj

ARKADAŞLAR BEN YENİ BİR ADSL KULLANICISIYIM.PROBLEMİM KOTA BİLGİLERİMİN GEÇ GÜNCELLENMESİ VE BU YÜZDEN BU AYKİ 3 GB KOTAMI GEÇMEM.TÜRK TELEKOMUN SİTESİNDEN BAKIYORUM VE YA İŞLEM HATASI VERİYOR(BUNU GERÇEKTENDE BİRAZ FAZLA YAPIYOR)
VE BİRŞEYLER İNDİRSEM DAHİ KOTAM GEÇ GÜNCELLENİYOR İŞTE BU YÜZDEN KOTAMI GEÇTİĞİMİ YENİ FARK EDİYORUM ACABA HERKESDEDE Mİ BÖYLE OLUYOR YOKSA SADECE BANA MI?BİLDİĞİNİZ GÜVENLİ BİR KOTA ÖĞRENME PROGRAMI VAR MI? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

yesillili
23-05-2006, 23:39   |  #2  
Yıllanmış Üye
415 mesaj

ilk defa bu ay oldu bende...  bir haftaya yakın bir süre güncellemediler. sonra  eksik güncelediler. bir kaç saat içinde en son sayımdan beri 1 Gb geçtiğini öğrendim  :(((

serdarkorkut
24-05-2006, 17:35   |  #3  
Yıllanmış Üye
154 mesaj

Bende de baya oldu(yaklaşık bir hafta) sonra baktım daha bugün güncellemişler. Ama geçmemişim kotayı :))

oblivion
25-05-2006, 09:58   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
122 mesaj

ya arkadaşlar bu ne biçim güncelleme birşey indirmediğim halde kotam hep artıyor anlamadım vallahi acaba benim bilgisayarda bir virüs mü baş gösterdi ne bilen veya bilgisi olan şuraya iki satır bişey yazsın

CU_GS7
25-05-2006, 20:09   |  #5  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj

İndirmediğim halde demişsin..İndirmediğin halde ne akdar artış olmuş??
Site gezmek bile download sayılıyor..
Fark çok fazla ise şifreni bilen birisi senin şifren ile girmiş olabilir..Virüs de olabilir..
Ancak öncelikle kendini sorgula..İndirmiş olabilirsin,site gezmiş ve site içinden video izlemiş,müzik dinlemiş olabilirsin mesela..

LaNeTLi
25-05-2006, 20:19   |  #6  
Üye
87 mesaj

nerde görülmüş devlet malının düzgün çalıştıgı devlet ne yaparsa yarım yamalak yapıyor ttnetin böyle olması normal artık bir yolunu bulup kotanıza sahip cıkcaksınız. benim tavsiyem modeminiz roterliyse lan static diye bir secenek varsa ordan takip etmeniz günlük 100mb indirseniz ayda 3 gb olur kendinize buna göre ayarlayın tabi bu rakamlar üzerindeki hesaplama uygulamada değişir.

şimdi iyi bildigini düşünen arkadaşlar diyeceklerki türk telekom devletin değil özel sektör diyecek Kahkaha

TuncaBozkurt
25-05-2006, 21:31   |  #7  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

3. parti yazılım kullanabilirsin.

oblivion
25-05-2006, 23:08   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
122 mesaj

özür dilerim ama ben site içinde gezmenin kotamı etkileyeceğini bilmiyordum.örneğin bir sitenin sayfasını açmak ve içinde sörf yapmak ortalama ne kadar kota götürür.
(arkadaşlar bu konuda dilim yandığı için sizlere böyle sorular soruyorum lütfen beni yanlış anlamayın bunları tam bilmek ve daha güvenli hareket etmek istiyorum)
mesala server dan multiplayer oyun oynamak kotayı kullandırır mı? teşekkürler

CU_GS7
25-05-2006, 23:35   |  #9  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj

Sayfa gezmek ortalama ne kadar götürür diye bir şey söylemek olmaz..Sayfadan sayfaya değişir..
Multiplayer oyun tabi ki kota götürür..

oblivion
26-05-2006, 09:42   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
122 mesaj

mesela benim kotam dün 4.94 gb ve bugün ise 5.08 gb olmuş ve ben hiçbirşey indirmedim ama intenette çok sayfa gezdik resimleri açtık baktık forumlara girdik .... vs acaba diyorum bunları yapmak bu kadar kota götürür mü. (ha bide kraloyun.com diye bir site var iki boyutlu oyunları oynamanızı sağlıyor acaba oda götürür mü

lazrailefsanesi
26-05-2006, 10:38   |  #11  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,393 mesaj

10mb fark var.Dedigin gibi bircok site vb gezdiyseniz normal sayılır.Bunun haricinde msn de kotandan goturuyor.Özellikle görüntülü görüşme kotanızın katilidir. :)

oblivion
26-05-2006, 11:50   |  #12  
OP Yıllanmış Üye
122 mesaj

yapma ya ben birazda görüntülü görüşme yapıştım ama yinede çok değildi ya.
peki bu olay virüsle oalbilir mi hani ihtimalleri göz önünde bulundurusak
ben nerdeyse hergün kaspersky pc mi taratıyorum(chip in son sayısında verdiği cdlerin içindeki kasperskyla)acba bir faydası olur mu bilmem

shehsuvar
26-05-2006, 16:24   |  #13  
Yıllanmış Üye
779 mesaj

oblivion ; adsl  hayırlı olsun .
kotanı etkileycek şeyler ; bilgisayarına  dışardan ne geliyorsa  etkiler . (msn de karşı taraftan gelen yazı  bile , tabi bu kaydadeğer bişey  değildir )
dikkat  etmen gerekenler;
sörf yaparken ;
- grafikçe zengin siteler ,
- sen bilgisayara   keydet  dememiş olsan bile web sitelerinde anlık izlediğin dinleidiğin yayınlar vidyolar animasyonlar (kısaca  multimedya ya  ait  herşey )
- görüntülü  ve / veya sesli görüşmeler , ve benzeri uygulamalar
- kurmuş oldğun programların otomatik güncelleştirmleri de kota na etki eder .

bir verinin kullanılabilmesi için ilk önce  bligisayara inmesi ve sonra gerekli donanım ve yazılım alt yapısı olmalı
ör ; bir yerden online tv izliceksin . o yayını izleyebilmek için ilk önce senin bilgisayarında  gerekli multimedya codecleri(yazılım diyelim) olcak  sonra bilgisayar karşı tarafta gelen verileri alcak işleyerek sana görüntü ve ses olarak verecek .
msla bu yazdıklarımı görebilmen için de çeşitli internet tarayıncıları var ( internet explorer  , firefox , opera ) . bunlar benim yazdıklarımı görebilmen için gerekli programlar . bilgisayar  ilk önce burdaki verileri indiriyor , sonra uygun program ile işleyerek kullanılabilir hale getiriyor

genel yanılgı download , indirme  dendiğinde bilgisayara kullanıcının direk kontrolünde  olan indrme  akla geliyor ki olay bundan ibaret değil , yukarda da örneklerini veridiğim gibi dolaylı yoldan da bizler indirme işlemleri  yapıyoruz . ha bu dolaylı  olanlardan da kayda değer olup aklıma gelen örnekleri de  yine  yukarda belirttim . hadi kolay gelsin

telekomun kota bilgilendirme sayfasından alıntı ;

Açıklamalar:
1) Aylık transfer miktarı, limitli ya da limitsiz, tüm tarifelerdeki kullanıcıları
bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiden yararlanarak, limitli tarife kullanıcıları, limitlerini görebilir,
limit tarifede olmayan kullanıcılar ise, tarife seçim kararlarını alabilirler.
(Örn: Limitli tarifede olmayan bir kullanıcı, aylık download miktarının 3GB'ın altında olması
durumunda limitli tarifeye geçmeye karar verebilir.)

2) Upload miktarı bilgilendirme mahiyetinde olup, ücretlendirmeye tabi değildir.

3) Ay içerisinde, bağlantınız halen aktifse, son 12 saatteki transferleriniz bu rakama dahil olmayabilir.
Kesin rakam, bağlantınızı kapatmanız durumunda, yada ay sonunda ortaya çıkacaktır.

4) NetLimiter, DuMeter ve benzeri programlarla yapılan ölçümlerle transfer miktarınız arasındaki
farklılıklar bulunabilir. Bunun sebebi, bu programların %10-15 civarındaki TCP/IP başlık
fazlalıklarını (header overhead) ve tekrar transferleri (retransmission)
hesaba katmamalarından kaynaklanmaktadır.
Neticede, sistemdeki kayıtlarınız esas alınarak faturalandırma yapılacaktır.

5) Kota kullanımı aylık olarak ücretlendirilmektedir. İlgili ay için kullanılmayan kota miktarı, ertesi aya AKTARILMAZ.

6) Bu sisteme yapılan TÜM erişimler, TÜM işlemler kayıt altına alınmaktadır.

Son Düzenleme: shehsuvar ~ 26 Mayıs 2006 16:27
oblivion
26-05-2006, 21:26   |  #14  
OP Yıllanmış Üye
122 mesaj

eyvallah dostum büyüksün sağol var ol

TuncaBozkurt
26-05-2006, 21:43   |  #15  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

kotamı öğrenmek için http 1.1 i açmam gerektiği yazdı.firefox u yüklemeden önce normaldi.şimdi internet explorerdan da açsam aynı hatayı verio.http 1.1 i nası açabilirim.

oblivion
27-05-2006, 00:38   |  #16  
OP Yıllanmış Üye
122 mesaj

bu konuyu anladım sağolasın ama bir problem kafama takıldı  ben herhangi bir siteye girerken kotam artıyorya peki kotamı artamasını sağlayan şeyleri ben bilgisayarımada yüklemişmi oluyorum acaba veya internet sayfalarını çünkü hardiskimdede az biraz artış olmuş onlara nerden ulaşacağımı bilen varsa söylesinde bir zahmet sileyim dostlar

CU_GS7
27-05-2006, 00:57   |  #17  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj

"Temporary Internet Files" klasöründen bulabilirsin..
Bence oradaki dosyaları silmekle uğraşmaya değmez..

oblivion
27-05-2006, 08:11   |  #18  
OP Yıllanmış Üye
122 mesaj

arkdaşım öyle bir dosya bulamadım yani ben bulamadım tam açılımını nerde olduğunu bi yazsana teşekkürler

konteynır
27-05-2006, 11:04   |  #19  
Taze Üye
9 mesaj

arkadaşlar benim de bi sorum olacak. ben de daha 3 günlük bi adsl kullanıcısıyım. world of warcraft'ı limitli tarife üzerinden, kotayı da (3gb) aşmadan, (online olarak) oynamak mümkün mü? yani aşağı yukarı 1 saatte ne kadar download gerçekleşir oyunu oynarken?

TT06
27-05-2006, 11:33   |  #20  
TT06 avatarı
Yıllanmış Üye
726 mesaj

Ben wow u bilemeyeceğim ama netten CS:source HL:Deathmatch CS:1,6 oynuyorum Arada bir Knight Online oynuyorum kotamı max 400-600 mb(1 ayda) yediğini tahmin ediyorum daha fazla değil yani,sende 1 ay dene sürekli kontrl ederek en net çözümü bulursun..

TuncaBozkurt
27-05-2006, 12:14   |  #21  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj
"Temporary Internet Files" klasöründen bulabilirsin..
Bence oradaki dosyaları silmekle uğraşmaya değmez..
temporary internet files klasöründeki dosayları silmek kimi zaman yararlı olabilio.mesela ben kaspersky 5.0 ın silemedii virüsü internet seçeneklerinden temporary internet files klasörünü boşaltarak sildim.ayrıca o klasörü boşaltmak için ve bilgisayarın yükünün bi kısmını boşaltmak için ilSystem Wiper kullanılabilir.

oblivion
27-05-2006, 17:12   |  #22  
OP Yıllanmış Üye
122 mesaj

ya dostlarım tamamda bu temporary internet files  dosyası yada herneyse klasörü nerde ya ben bulamadım lütfen söyleyin bi

shehsuvar
27-05-2006, 18:17   |  #23  
Yıllanmış Üye
779 mesaj

C:\Documents and Settings\"bilgisayrındaki kullanıcı adın"\Local Settings\Temporary Internet Files

silmenin  başka bir yolu ;
internet exlorer simgesine  >> sağ tık " özellikler". açılan pencerede de "dosyaları sil" .

bu seçeneğe ulaşmanın başka bir yoluda ;
internet explorer ı aç , pencerenin üst tarafında dizili sekmelerden (Dosya , Düzen ... gibi ) "araçlara" tıkla ordan "internet seçenekeleri"

sabit diskinde daha iyi bir temizlik için ;
"bilgisayarım" a tıkla . sabit diskini üzerine sağ tık "özellikler" den " diski temizle" yi seç .ufak bir tarama sonucunda sana bilgisarından silebileceğin gereksiz dosyaların listesi gelcek ordan da istedikleirni seçip  tamam diyorsun

Son Düzenleme: shehsuvar ~ 27 Mayıs 2006 18:27
oblivion
28-05-2006, 00:40   |  #24  
OP Yıllanmış Üye
122 mesaj

sağol shehsuvar sana bir şey daha soracaktım mümkünse eğer
benim harddiskim durmadan biraz biraz azalıyor Temporary Internet Files dosyalarında
sildim acaba internete girerken mi oluyo bunlar yani başka bir yere birşeylerde yükleniyor mu.onlarıda sileyim

samet1986
29-05-2006, 21:50   |  #25  
Yıllanmış Üye
944 mesaj

Bugün ayın 29'u, ve en son güncelleme tarihi 26 mayıs. Bu türk telekom napıyor yaa? Nerden bilcem ben kotayı aşıp aşmadığımı? Adsl bilgilendiricisi diye program var, o da türk telekomun sitesinden bilgi aldığı için doğal olaraka oda güncelleyemiyor. Oblivion; "ccleaner" diye program var, internet geçmişi v.s. gibi gereksiz dosyaları siliyor,silmediysen belki bu yüzden azalıyordur hardiskin.