Kota virüsü

efeerk
31-08-2012, 21:13   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
8 mesaj

Java exploit diye geçen bu virüs siz bilgisayarda birşey yapmasanız bile eğer internete bağlıysanız kotanızdan yiyor. Gerçekten üstünde durulması gerektiğini düşündüğüm bu virüs, çoğu kotalı internet paketi kullanan kullanıcılar için oldukça tehlikeli durumda. Ben bizzat Turkcell VINN kullanıyorum ve VINN'ı taktıktan 5 dk sonra 100 MB harcanmış kota görünce şok oldum ve hemen interneti kestim. Önce Java'nın güncelleme yazılımıdır diyerek Görev Yöneticisini ve Başlangıçta açılan uygulamaları kontrol ettim. Daha sonra bilgisayarı yeniden başlatıp tekrar denediysem de işe yaramadı. Daha sonra Microsoft Security Essentials antivirüs yazılımı ile bütün bilgisayarı tarattıktan sonra virüse ulaşabildim ve bilgisayarımdan temizledim. Ben şans eseri virüs olduğunu öğrendim çünkü ben her dakika kotamı kontrol eden bir kullanıcıyım. Ama diğer yandan evde telefon hattında kullananlar var ve çoğu kullanıcı kota kontrolü yapan program kullanmıyor.

Çoğu arkadaşımda benzer sorunları gördüm. Mesela bir kullanıcı kotasını daha 2. gününde 5.3 GB harcanmış olarak görmüş. Lütfen siz de benzer sorunları yaşamamak için hemen bilgisayarınızı iyi bir güvenlik yazılımıyla tarattırın.