Küçük Dil Ne İşe Yarar?

Bilgili_Bey
30-05-2018, 04:52   |  #1  
Bilgili_Bey avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2018

Küçük Dil Ne İşe Yarar?

Küçük Dil antik zamanlardan beri bağışıklık sistemimiz ve konuşma yeteneğimiz üzerinde etkisi olduğu düşünülen bir organımızdır. Buna ek olarak, uyku apnesi hastalığının nedeni olarak düşünüldüğü için de birçok hasta tarafından pek de sevilen bir organ değildir. Bundan dolayı da gereksiz bir organ olduğu düşünülür. Ancak bu şüphe pek de doğru sayılmaz. Çünkü küçük dilin faydaları o kadar çoktur ve önemlidir ki, küçük dili alınan hastaların ömürleri boyunca yemek yerken boğulmamaları için dikkat etmeleri gerekmektedir. 

Küçük dilin faydalarını maddeler halinde sıralamak istersek aşağıdaki gibi bir liste oluşturulabilir:

Küçük dilin en önemli özelliklerinden biri bazı sesleri çıkartırken kullanılmasıdır. Küçük dilin alınan hastaların bazılarında bu seslerin çıkarılamadığı görülmüştür. Yani, küçük dil aslında bazı kelimeleri doğru telaffuz etmemizde bize yardımcı olan bir organımızdır.

Küçük dilin görevlerinden bir diğeriyse yemek esnasında genzimize yiyeceklerin kaçmasını önleyerek geniz ile ağız arasında bir kale görevi görmesidir.

Bunlara ek olarak küçük dil, boğazımıza doğru ilerleyen mikropların ilk durağıdır. Yani, bağışıklık sistemimiz üzerinde de güçlendirici bir etkisi vardır.

Genizden konuşmanın nedenleri arasında da küçük dilin görevini kısmen ya da hiç yapamaması vardır.

Küçük dili önemli bir özelliği ise yutkunmamızı kolaylaştırarak yiyecekler ve içecekleri zorlanmadan yutmamıza yardımcı olmasıdır.

Küçük Dil Yokluğu

Küçük dil bazı hastalıklardan ötürü cerrahi müdahale ile alınmak zorunda kalınabilir. Küçük dilin alınması bir zorunluluk olduğunda, yukarıdaki faydalardan mahrum kalınacaktır. Ancak küçük dil olmadan da bir insan yaşayabilir

Küçük dilin alındığı durumlarda daha çok hastanın yemek sırasında konuşmaması gerekir. Tıkayıcı görevini gören küçük dilin olmaması, hastanın genzine yiyecek kaçmasına ve nefes alamamasına neden olabilir.

Ayrıca ‘R’ ağırlıklı kelimelerin söylenirken de hastalar zorlanabilmektedirler. Fakat dikkat edilmesi durumunda küçük dil yokluğunda da hastalar fazla zorlanmadan yaşamlarına devam edebilmektedirler.