Kulaklıklar kalp pillerini rahatsız ediyor

CHIP Online
25-11-2008, 00:01   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Uzmanlar uyarıyor: Kulaklıkların yol açtığı tek sağlık sorunu duyma bozukluğu değil...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Kula ... iz-ediyor_9530.html

ABD'de yapılan güncel bir araştırma Neodim maddesinin kalp pilleri ve defibrilatörlere negatif etkide bulunduğunu ortaya çıkardı. Bu madde birçok kulaklıkta kullanılıyor. Beth Israel Medical Center'dan Dr. William Maisel Boston'da yaptığı bir toplantıda kalp pillerinin kulaklıklara çok yaklaştığı zaman sorun oluşturabileceğini doğruladı.

Durumun sorumlusu ise Neodim'in zayıf manyetik etkisi oluyor. Bu manyetik alan kalp pilleri ve defibrilatörlerle doğrudan temas haline geçtiğinde cihazlarda ritim bozukluğuna neden olabilir ve cihazları kısa süreli olarak rahatsız edebilir.

Fakat endişelenmek için bir sebep yok, zira iki nakil çeşidinde de kulaklık uzaklaştırıldığında durum normale dönüyor. Kulaklıklar sürekli olarak bir kalp pilinin yakınında bulundurulmadığı sürece bir tehlike yok. Bir başka araştırmanın sonucuna göre Bluetooth üzerinden gönderim yapan cep telefonları da bu tip hastalar için bir sakınca oluşturmuyor.

Tüm konu: Kulaklıklar kalp pillerini rahatsız ediyor

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Araştırma hakkındaki düşünceleriniz...