Kullanıcı adını değiştirmek

samsam
02-11-2008, 21:41   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
15 mesaj

erhaba;

Şirketimizde çalışan X kullanıcısı işten ayrılıyor, yerine Y kullanıcısı geliyor, X kullanıcının kullandığı makine'de hiçbir değişiklik yapılmadan Y kullanıcısına veriliyor, X nin kullandığı belgeler mailler vs. hepsini Y kullanması lazım, kullanıcı oturum açarken X' in kullanıcı adını ve şifresini değil, kendi kullanıcı adını ve şifresini girmek istiyor,

Makine formatlanmayacak ve yeni kullanıcı eklenip X nin belgeleri oraya taşınmayacak, ETA Link vs bir çok program yüklü, ve bu makine domain'e kayıtlı.Hiçbirşey değiştirmeden sadece kullanıcı ismini değiştirebilirmiyim sizce.

Bilgisayara sağ tıklayıp yönet user'den x i seçsem F2 ile ismini değiştisem sadece ismi değiştirmi sizce.

mhmmt
02-11-2008, 22:24   |  #2  
Yıllanmış Üye
180 mesaj

evet dğştrebilirsin. anladığım kadarıyla çok basit bir işlemke çözersin işi.

denetim masası - kullanıcı hesapları - ismini değiştireceğin kullanıcıyı seçip - adımı değiştire tıkla - istediğin ismi yaz uygula.

şifreyide aynı yerden değiştrirsin kardeş.

samsam
03-11-2008, 00:45   |  #3  
OP Taze Üye
15 mesaj

Dediğiniz kişisel bir bilgisayarda sorunsuz olur sanırım, ama şöyle bir sorun ile karşılaşırım gibi geliyor, X'nin adını değiştirdim, Server üzerinden sunucu yönetiminden  Y kullanıcısı açtım, bilgisayarda X nin adını Y yaptım ve aç kapa yaptım, açıldığı zaman Y kullanıcı adı ve şifresi ile girecek ve yeni bir desktop açılacak X uçacak gibi geliyor.

Yedeğini alıp dene diyeceksiniz, ama nerdeyse sabah 8 akşam 10 çalışan bir makine en ufak bir hatada başım çok ağrır,akşam 10 da oturup yap diyeceksiniz sabah 8 e yetişmezse yine başım ağrır, değiştirme diyeceksiniz :) ki en mantıklı yöntem.

:)

piRe_
03-11-2008, 02:39   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,183 mesaj

Yukarıdaki yöntemle sadece oturum adını değiştirirsiniz. Tüm veriler yine X hesabı adına işlenir.

Aynı olayı kendi bilgisayarımda yaptım ama şu şekilde;

- ilk önce Y kullanıcısına ait yeni bir hesap oluşturdum ve bununla oturum açtım, masaüstü geldikten sonra kapattım. (hesap adı değişeceğinden farklı oturum gerekiyor)
- Sorun çıkmaması için tekrar Z adında bir kullanıcı hesabı oluşturdum  ve bununla oturum açarak, C:\Documents and Settings\X içindeki tüm dosyaların bir kopyasını aldım. (Administrator hesabını kullanmıyorsanız Z hesabına gerek yok)
- Daha sonra Regeditteki X kullanıcı adının geçtiği yerleri Y olarak değiştirdim.
- Ardından, aldığım dosyaları C:\Documents and Settings\Y içine kopyaladım.
- Son olarak Y hesabıyla oturum açtım. Tüm dosyalar yerli yerinde duruyordu.

Not: Bilgisayarım> özellikler> Gelişmiş> Kullanıcı profillerinden eski hesapları silebilirsiniz. Serverde sadece isim değişikliği ile işlemlerinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Yalnız regeditteki isim değişikliklerini çok dikkatli yapmanız gerekiyor.

Uzun lafın kısası;
Farklı bir yönetici hesabıyla oturum açıp, regeditte X kullanıcı isminin geçtiği yerleri Y ile değiştirdikten sonra Y kullanıcı oturumunu kullanabilirsiniz.

Son Düzenleme: piRe_ ~ 03 Kasım 2008 02:40
samsam
03-11-2008, 10:18   |  #5  
OP Taze Üye
15 mesaj

İlginiz için teşekkür ederim.

nirvana26
28-11-2008, 10:42   |  #6  
Yıllanmış Üye
228 mesaj

abi bi active directory kursanız ordan kullanıcı özelliklerinden değiştiriverseniz böle uraşmasanız olmazmı?