kurcaladım ve pc yi bozdum

history83
12-02-2009, 16:05   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
758 mesaj

Deli
arkadaşlar yeniden xp kurmam gerekiyordu bir tavsiye üzerine bir dosya indirdim.
konu şu

partları indirdikten sonra rardan açın diyor.rardan açınca iso çıkıyor onu cd yazın diyor orada.bende iso kurulu olmadığından rardan çıkan isolu değil rarlı olarak çıktı.neyse ben bunu cdye yazdırmak yerine rarı açtım.birakç dosyayla beraber bir setup çıktı bende merakla setupa bastım.xp kur falan çıktı.ona bastım kurarken bi süre sonra xp üstüne xp kurulmaz diye durdurdum.şimdi pc açılırken hep soruyor iki seçenek çıkıyor.
xp profesyonel kur
xp olağan şekilde başlat diye
5 sn içinde olağan şekilde başlat demezsem kuruluma otomatik başlıyor bir süre sonra bişey bulunamadı yeniden denemek için tuşa basın diyip o ilk baştaki iki seçeneğe dönüp kısır döngü biçiminde tekrarlıyor.sistemi geri yüklücektim geri yükleme noktası kapalı olduğundan o da olmuyor.bunu nasıl geçeriz?

Kaya Erdoğdu
12-02-2009, 16:15   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,281 mesaj

Bu Durumda Tek Çare Formattır

Mustafa Can
12-02-2009, 21:47   |  #3  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,248 mesaj

çalışıyormu eski xp

Son Düzenleme: Mustafa Can ~ 12 Şubat 2009 21:48
Banned
12-02-2009, 22:06   |  #4  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Xp cd niz vardır umarım. Xp cd ile sistemi açın. Şimdi kur yazan ekrana kadar gelin. Kutarama konsolunu kullanarak sistem kurtarması yapma için (sanırım R tuşu olacaktı) R tuşuna basın ve kurtarma konsolundan işletim sistemi seçimi için 1'e  ve entere varsa parolanız yazıp enter yoksa direk entere basarak kurtarma konsolunda oturumn açın (dos kipii).

Sırasıyla;

fixmbr

e

fixboot

e

bootcfg /rebuild

e

xp pro

fasdetect

exit

kmutlarını verin cd yi çıkartıp sistemi yeniden başlatın. Ya xp niz direk açılacak (tabi hala sağlamsa) yada işletim sistemi seçim ekranı gelecektir. Seçim erkanı geldiyse xp pro yazanı seçip sistemi açın ve bilgi verin gerisini düzeltelim.

Banned
12-02-2009, 22:20   |  #5  
Banlandı
558 mesaj

iso ya sağ tıllayıp birlikte aç deyip neroyu seçip yeni xp cd si yazdıracaktın isosuz sanırım formatta atamzsın çünkü biostan ilk sürücü cdrom gözükünce ve cd de otomatik kullanım olmayınca işlem yapmaz piyasadan temiz bir cd al tak cd ye sil baştan kur bence

ufuk_35
12-02-2009, 23:04   |  #6  
Yıllanmış Üye
800 mesaj

Bilgisayarım sağ tıkla, özellikler, gelişmiş , başlangıç ve kurtarma, ayarlar
Varsayılan işletim sistemini xp yap, işletim sistemleri gösterme süresi işareti kaldır.

Bu, görünüş olarak düzeltir, sorun ortadan kalkar ama o dosyalar hep sistemde kalır.

Banned
12-02-2009, 23:12   |  #7  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Sorunu açıklamak gerekirse; Bilgisyara yeni bir işletim sistemi kurulacağı zaman kurulan sistem eski sistemin boot dosyasını kendine göre düzenleyerek eski sistemin boot olmasını engeller. Böylece kuruluma müdahale edilerek hataı kurulum yapılmasınının önüne geçilmeye çalışılır. Sizdeki çıkan menüde gözüken olağan şeklinde başlat uyarısıda yine kurulmakta olan işletim sistemine aittir. Dolayısı ile ikisindede aynı hatayı vermesi bu sebebledir. Aslında işletim sisteminin ikiside işletim sistemi seçim ekranında görüntülenir ancak bu ekrna 1 saniye kadar kısa bir sürede geçtiğinden bunu farkedemezsiniz. hızlıysanız bios ekranında sonra siyah ekran gelmeden seri şekilde alt yön tuşuna ve entere, yine eski sistemini açılmaya başlamazsa üst yön tuşuna ve entere basın, eski sisteminiz açılacaktır. İlke cevabımda açıklama yapmadan direk sorunun asıl çözüm yöntemini vermiştim, umarım işinize yarar.

mancukya
12-02-2009, 23:14   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

Winrar iso dosyalarinida acdigi icin arkadas isaretleyip cikan kutuda exe basmis bu sekilde xp, vista, seven yüklemesi belirli bir yere kadar gidiyor.
(seven icin dvd bozuk oldugundan virtual dvd ile denemisdim)
Ama kurulmasi imkansiz belirli bir noktadan sonra sürekli kur ekrani gelip kaliyor.

Eger sistemi acabiliyorsa boot.ini dosyasini düzenliyebilir ve acilista bunu sormaz gecici kurulum dosyalarinida hd den silebilir eger hic acilmiyorsa (Söyledigine göre aciliyor) format tek caresi kalir geriye.

samsamsa
13-02-2009, 16:23   |  #9  
Yıllanmış Üye
677 mesaj

git bi yerden cd bul kaldıgın yerden devam ettir :D

ufuk_35
13-02-2009, 16:26   |  #10  
Yıllanmış Üye
800 mesaj

Varolan xp çalışıyorsa format kesinlikle gereksizdir.

Osgn
13-02-2009, 17:37   |  #11  
Yıllanmış Üye
349 mesaj

Bilgisayarım sağ tıkla, özellikler, gelişmiş , başlangıç ve kurtarma, ayarlar

Sürelerin altında Düzenle var ona bas

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional Kur"
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Pro" /noexecute=optin /fastdetect

gibi yazılar göreceksin. Öncelikle bu yazıların tamamını kopyalayıp yeni bir metin belgesinin içine yapıştırarak yedek al. Asıl dosyaya dön ve sadece KUR'lu olan satırı sil. Kaydet ve kapat. Bilgisayarı yedinen başlat.

history83
13-02-2009, 20:38   |  #12  
OP Yıllanmış Üye
758 mesaj

hallettim sorunu arkadaşlar.çok teşekkürler...

fedora
15-02-2009, 10:35   |  #13  
Taze Üye
18 mesaj

en temizi bi xp kur derim yanınada nod32 yi çek :)

ama verilerim var ben yapamıyorum diyosan en azından kısır döngüden kurtarrm seni bilgisayarım sağtık yap özellikler/gelişmiş/başlangıç ve kurtarma kısmından varsayılan default işletim sistemini çalışan sistemine ayarla o zmn belki biras rahatlarsın ,=?=

FCWARE
18-02-2009, 12:48   |  #14  
Yıllanmış Üye
205 mesaj

şidi gelelim cewaba eski xp çalışıyor dimi aç pc ni wındows olağan şekilde bilgisayarım/özellikler/gelişmiş/başlangıç ve kurtarma ayarlar de başlangıç seçenek dosyası için düzenleyi tklayın war yanındada düzenle tıkla karşına notpad de bir şey açılacak burada iki tane multıdısk ile başlayan warsa alt alta en alttakini sil 2. yi yani yoksa kapa notbad ı işletim sistemi gösterme süresi ile kurtarma seçenekleri bölümünü kaldır birde böle dene bakalım

history83
18-02-2009, 13:12   |  #15  
OP Yıllanmış Üye
758 mesaj

FCWARE dediğine benzer  şekildeki bir metin belgesinde (şimdi yordamı hatırlamıyorum ama) benzer bir değişiklik yaptık ki hatalı olmuş anlaşılan xp tamamiyle göçtü.bu yüzden yeni bir xp yükledim.13 şubatta yazdığım gibi format atarak sorunu aşmış bulunmaktayım.arkadaşlar ilginiz ve önerinizden ötürü yeniden çok teşekkür ederim.