Kurulumda Non-emulation hatası

theironman
24-11-2007, 14:12   |  #1  
theironman avatarı
OP Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

Merhaba arkadaşlar; sorunum şöyle: Laptop'un yanında gelen XP Home Edition CD'siyle windowsu kurabiliyorum, ancak elimdeki diğer Service Pack dahil XP Professional CD'lerin herhangi birinden yükleme yapmaya çalıştığım zaman daha kurulum ekranı gelmeden non-emulation yazısı geliyor siyah ekranda ve kurulum başlamıyor, öylece kalıyor. Bu cd'ler sağlam ve boot edilebilir durumdalar; sadece laptop'un yanında gelen Home edition'ın yüklenebilmesini ve diğer professional cd'lerinin yüklenememesini nasıl açıklarsınız?

uGuR.uK
24-11-2007, 17:15   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

laptopta sadece yanında verilen cdden lisanslı ürün yüklenebilsin diye o cd ile saglama yapan bi koruma sistemi olabilir, yani hem cd'de hemde laptopta bulunan ve boot islemi sırasında karsılastırılan bi bilgi ile sadece bu diskten yüklemeye izin vermek gibi bi durum söz konusu bence. baska cdlerde "Non-emulation"(yani benzeme saglanamadı, uyuşmadı vb. bi anlamı var dilimizde) hatasının sebebi bu olsa gerek, sendeki diskler laptopta önceden belirlenmiş bilgilere uyuşmuyor. bunu belki bios'a falan kaydetmis olabilirler, ürünün bios ayarlarından bi sıfırlama falan yapmayı dene bence, yada ayarlarda bunla iliskili bi kısımda bulabilirsin belki...

benden bu kadarı gelio walla, google'da falanda biras arattım ama bu sorun yasayan baya kisi olmasına ragmen adam akıllı cozum bulamadım(daha oncede hic duymamıstım zaten:),ins ise yararGöz kırpma

theironman
25-11-2007, 00:58   |  #3  
theironman avatarı
OP Genel Denetmen
8,347 mesaj

sağol arkadaşım önerini değerlendiricem; bu arada başka görüşü olan arkadaşım yok mu hiç aramızda?

uGuR.uK
25-11-2007, 21:04   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

umarım ise yararGöz kırpma

theironman
25-11-2007, 22:13   |  #5  
theironman avatarı
OP Genel Denetmen
8,347 mesaj