Laptop 1 saatte bir kendini kapatıyor..!

bilo131
03-05-2013, 14:50   |  #1  
bilo131 avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
40 mesaj

Arkadaşlar, Hp Compaq 615 laptop'um var. Makinemde zaten Windows7 enterprise 32 bit yüklüydü. 1 ay öncesinde aynı şekilde enterprise ile format attım ve crack yapamamıştım. Ve bilgisayar kendini devamlı 1 saatte bir kapatıyordu. Daha sonra crack işini hallettim. Aradan 1 ay geçti. Ve şu anda yine bilgisayar 1 saatte bir yine kendini kapatıyor. Bunun nedeni ne olabilir acaba?? Bilgisi olan arkadaşlar lütfen paylaşırlarsa çok sevinirim. Tam önemli bir konu üzerinde çalışırken bilgisayarın kapanmasından bıktım artık. Şimdiden teşekkürler..

xDeXteRx
03-05-2013, 15:08   |  #2  
xDeXteRx avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 24
123 mesaj

öncelikle cihazınızın bios updatelerini yaparak gerekli güncellemelerden sonra problem devam ediyormu diye tekrardan cihazı test etmelisiniz.

cihazınıza ait güncel bios update'ini buradan indirebilirsiniz.Hpqflash uygulamasını çalıştırmanız yeterli olacaktır.

bios ayarlarınızda bir değişiklik yaşanmış olmasına karşın bios ekranından reset bios yaparak bios ayarlarınızı fabrika ayarlarına(default'a) geri döndürerek deneme yapmalısınız.

hp'nin ufak pil testleri ile bataryanızı teste tabi tutabilirsiniz.eğer pil ile ilgili bir problem yaşıyor iseniz bu sorunun tespitini sağlayacak ve bataryanın onarımını yada değişimini düşünebilirsiniz.

işletim sisteminiz bir recovery partition'a sahip ise veya recovery cd leri elinizde mevcut ise (freedos değil ise) sisteminizi recovery ederek işletim sisteminizi yenilemenizi öneririm.sistem dosyalarında bir hasar veya sistem içeriside virüs v.s var ise bu sistemin kapanmasına neden olabilir.

eğer halen sorun devam ediyor ise HP Teknik Destek Ekibine 444 03 07 den ulaşıp yardım alabilirsiniz.

bilo131
03-05-2013, 15:45   |  #3  
bilo131 avatarı
OP Yeni Üye
40 mesaj

sağol kardeşim, bios güncellemesini yaptım. şimdi 1 saat bekleyeceğim. eğer işe yaramazsa bir de defult bios deneyecem.

tipoti2
03-05-2013, 17:06   |  #4  
Üye
Teşekkür Sayısı: 3
51 mesaj

ısınmadan dolayı yapıyor olabilir,ayrıca pili çıkartıp denermisin

bilo131
03-05-2013, 17:45   |  #5  
bilo131 avatarı
OP Yeni Üye
40 mesaj

biosu güncelledim olmadı, biosu default ettim ama yine de sorun çözülmedi. Benim bataryamda sıkıntı var. Açılışta batarya hatası veriyor ve yenisini almam gerekiyordu. Fakat eskisiyle idare ediyordum. Şimdi onu çıkardım ve tekrar bekleyeceğim. Isınmadan dolayı olacağını sanmıyorum. Çünkü hep açıldıktan tam 1 saat sonra kapanıyor.

xDeXteRx
03-05-2013, 17:52   |  #6  
xDeXteRx avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 24
123 mesaj

hp pil uygulaması ile pili tarama yapmanızı öneririm.pil testi sonuçlarına göre uygulama size ya batarya değişimini tavsiye edecek yada pilin ömrünün tükendiğini belirterek değişim yapmanız gerektiğini söyleyecektir.

cihazınız garantili ise HP teknik destek ekibine mutlaka ulaşın.Ücretsiz olarak size batarya gönderimi dahi yapılabilir.

bilo131
03-05-2013, 18:47   |  #7  
bilo131 avatarı
OP Yeni Üye
40 mesaj

pili çıkartıp da denedim ama sorun yine aynı. tam 1 saat sonra yine kapandı. o uygulamayı biliyorum tarama yapmıştım ve pili değiştirmem gerektiğini söylemişti. makinenin garantisi de maalesef bitti. yaklaşık 3,5 sene oldu. başka bi çözüm önerisi yok ise format atmayı deneyeceğim artık. yine de sağolun arkadaşlar..

Banned
03-05-2013, 18:51   |  #8  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 5
262 mesaj

Normal. Mac'e geçme zamanınız gelmiş sizin.

murat5038
04-05-2013, 01:58   |  #9  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

C:windows/minidump klasöründe dosyalar varsa upload edip burda paylaş eğer yoksa donanımsal arıza ve çoğunlukla arızalı batarya kullanımından diğer parçalara da zarar vermiş.